Jump to content
Dogomania

Jaka rasa


micheangelo

Recommended Posts

Witam. Wiem, że temat był już wałkowany 100 razy, ale mam pytanie jaka rasa psa byłaby dla mnie najbardziej odpowiednia. Krótko opiszę o jakiego psa mi chodzi, pewnie niektóre kwestie mogą się wykluczać, ale... wszelkie porady mile widziane ;)

- w domu są małe dzieci, z tego powodu nie chciałbym też żeby pies był bardzo duży (chyba że się mylę w tej kwestii, może to bardziej podświadomy lęk o dzieci?)

- nie chcę psa, który wymaga codziennej dużej dawki ruchu (tzn. kilku godzin dziennie zajęć, spacerów). Natomiast wyjście na krótki spacer 2-3 razy dziennie nie jest dla mnie problemem + mam duży ogród, w ktorym pies mógłby przez dużą część dnia urzędować (na zewnątrz spędzam sporo czasu, więc to nie tak że pies przez kilka godzin byłby sam, ważne też żeby nie była to rasa, która zimą zmarznie;). 

- z drugiej strony fajnie byłoby gdyby ten pies raz w tygodniu był w stanie iść na długi spacer (10- 15 km) i pobiegać ze mną z 2-3 razy w tygodniu (kilka km).

Wiem, że jest sporo artykułów o różnych rasach psów, ale miło byłoby też usłyszeć od właścicieli konkretnych ras dlaczego by mi je polecali lub odradzali. Z góry dziękuję za pomoc!

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, micheangelo napisał:

żeby nie była to rasa, która zimą zmarznie;). 

To oznacza,że pies nie mieszkałby w domu? Rasowy,czy nierasowy - jednakowo potrzebuje ciepła,ludzi  i swojego miejsca w stadzie (nie w ogrodzie...)

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, bou said:

To oznacza,że pies nie mieszkałby w domu? Rasowy,czy nierasowy - jednakowo potrzebuje ciepła,ludzi  i swojego miejsca w stadzie (nie w ogrodzie...)

 

Pies mieszkałby w domu, natomiast pisałem, że na zewnątrz domu spędzam dużo czasu (praca, majsterkowanie itp.), więc odpadają rasy dla których np. spędzenie ze mną 4-5 godzin na mrozie na zewnątrz jest problemem. Psa chciałbym rasowego.

Link to comment
Share on other sites

"nie chcę psa, który wymaga codziennej dużej dawki ruchu" oraz "fajnie byłoby gdyby ten pies raz w tygodniu był w stanie iść na długi spacer (10- 15 km) i pobiegać ze mną z 2-3 razy w tygodniu (kilka km)" -> to się wyklucza

małe psy dla dzieci niekoniecznie są takie super, bo dzieci potrafią być niedelikatne, a im mniejszy pies tym gorzej moze to znosić, z kolei ogromne tez nie bardzo ze względu na mozliwość niechcącego staranowania dziecka ;) ale to zalezy ile dziecko ma lat - roczek czy 15...?

 

Link to comment
Share on other sites

Przy takich wymaganiach skłaniałabym się raczej ku adopcji psa już dorosłego, może być nawet w typie rasy, ale juz z ukształtowanym charakterem. Może golden by odpowiadał, ale z linii show, po spokojnych rodzicach (jednakże goldeny uwielbiają współpracować z człowiekiem, mile widziane zabawy węchowe, nauka sztuczek itp). Przy czym jeden spacer musiałby być tak z 1-1,5h. Nie wiem co kryje się pod "krótkimi wyjściami".

Link to comment
Share on other sites

Dnia 19.03.2021 o 07:22, micheangelo napisał:

Pies mieszkałby w domu, natomiast pisałem, że na zewnątrz domu spędzam dużo czasu (praca, majsterkowanie itp.), więc odpadają rasy dla których np. spędzenie ze mną 4-5 godzin na mrozie na zewnątrz jest problemem. Psa chciałbym rasowego.

A co ten pies by robił przez te 4-5 godzin gdybyś ty pracował na mrozie ? leżałby i by Ciebie podziwiał? I czy ta Twoja praca ma jakiś związek  z psem?  I czy on by musiał być wtedy z Tobą, nawet jakby wolał sobie spać w domu?

Co to znaczy "małe dzieci"? 2 lata czy  6 lat?

Miałeś już kiedyś psa?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Gdybym pracował na dworze to pies mógłby się krzątać obok czy biegać po ogrodzie, natomiast nie musi być ze mną, może wtedy spać w domu. Bardziej chodzi mi o psa, który jeśli by chciał, to mógłby na dworze być ze mną te 4-5 godzin w chłodniejsze dni. Dzieci mają od 2 do 6 lat. Psa nigdy nie miałem. Co do spacerów, to w tygodniu jestem w stanie iść na jeden godzinny + kilka krótszych (zależnie od potrzeb).

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, micheangelo napisał:

A powiedzcie mi- gdybym już odrzucił warunek, że pies ma mnie "podziwiać" podczas pracy w mroźne dni, to jaki byłby dla mnie w tym momencie odpowiedni? Mieszkałby w domu, jedynie nie mam ochoty psa ubierać na mróz;)

Bo to cały czas jest pytanie o to -po co ci pies? co byś chciał z nim robić? jak sobie wyobrażasz jego zachowanie?

Wiele psów ma takie futro (plus ewentualny podszerstek) że nie trzeba ich ubierać w mroźne dni. Ale charaktery psy maja bardzo różne. Bo rasowe psy, każda rasa powstała po coś - i te potrzeby dalej w tych rasach są.   Bardzo uogólniając. Więc sa bardziej samodzielne , które znajda sobie zajęcie na ogrodzie (zmiana aranżacji , przesadzanie drzew i te sprawy, ewentualne ucieczki np szpice) i takie które będą chciały koniecznie robić coś z Tobą (owczarki), uparte i energiczne (terriery)  itd.

Mniejsze psy szybciej reagują agresywnie wobec dzieci, bo agresja to w takim przypadku po prostu obrona przed przemocą. Dzieci bywają okropnie niedelikatne wobec psów, im młodsze dzieci tym gorsze - i o ile 30 czy 40 kg pies zniesie walenie misiem po plecach (albo i nie)  , to dla małego pieska może to naprawdę bolesne. No i dużego psa dzieci nie sa w stanie brać na ręce -co tez zapewnia psu większe bezpieczeństwo (I dzieciom -bo   psy gryzą w obronie własnej zazwyczaj).

Więc przyjmij jakieś stałe np średniej wielkości pies (15-20 kg)  z futrem ( są psy z futrem, o które trzeba dbać, i są takie które się sam czyszczą np szpice) zobacz co ci google pokaże i poczytaj o tych rasach. Przede wszystkim o wadach -bo każda rasa ma zalety i wady. I o chrobach, bo psy rasowe mają choroby charakterystyczne dla rasy. Jak znajdziesz taka rasą znajdź dobre hodowle w Polsce (ZKwP) i jeszcze z nimi porozmawiaj . I potem zdecyduj jakie zalety sa dla Ciebie ważne, a jakie wady bys zniósł.

No i jeszcze jest wazne jaki wygląd psa ci się podoba. Bardzo fajnymi zwierzakami sa pudle  (tyle, że wymagają wiecej pielegnacji -nie trzeba ich wycinać we wzory) to inteligentne, przyjacielskie zwierzaki. Są  rożnej wielkosci.

Mnóstwo ludzi ma beagle -nigdy nie widziałam zimą beagle w kubraczku -wiec chyba nie marzną. Beagle sa dośc uparte i zadziorne, ale małe i masywne oraz takie zadowolone z siebie-pozytywne. https://www.psy.pl/zanim-kupisz-beaglea/

Spaniele są sympatyczne (tylko trzeba naprawdę się przyłozyć do wyboru hodowli ). https://www.psy.pl/zanim-kupisz-cocker-spaniela/

psi ideał nie istnieje

owczarek szkocki colie też ładny, z futrem i nieduzy , ale  https://www.psy.pl/zanim-kupisz-owczarka-szkockiego-collie/

 

 

Widziałam, że chcesz rasowego , ale w sytuacji takiej jak Twoja to lepiej wziąć dorosłego psa o wiadomym charakterze ( żeby miał te 3-5 lat) kundla po prostu, który będzie średniej wielkości (20-30 kg) o stabilnym charakterze ( a nie wariat)  konkretnym futrze i  konkretnym zapotrzebowaniu na spacery;   Gdy temperatura jest powyżej 15 stopni z takim psem, który ma futro biega się tylko wcześnie rano lub wieczorem -gdy jest chłodniej. Praktycznie z psem można biegać od jesieni do wczesnej wiosny.

Szczeniak będzie gryzł dzieci (swoimi mlecznymi ostrymi ząbkami)  i   dziecięce zabawki i naprawdę trzeba czasu żeby go czegoś nauczyć - a   nie przewidzisz na jakiego psa, pod względem charakteru, wyrosnie. Trzeba naprawdę dużo czasu włożonego w szczeniaka, żeby sobie wychować fajnego psa. A jeszcze wcześniej naprawdę sie przyłozyć do znalezienia odpowiedzialnej hodowli od której kupisz psa.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dnia 25.03.2021 o 09:01, micheangelo napisał:

Gdybym pracował na dworze to pies mógłby się krzątać obok czy biegać po ogrodzie,

Pies puszczony na ogród najprawdopodobniej będzie przy Tobie lub gdzieś w bliskiej okolicy leżał - dla psa ogród to tylko przedłużenie domu, czyli nic specjalnego 

Link to comment
Share on other sites

Pies to członek rodziny nie pluszowa zabawka. O ile określona waga, wielkość i charakter są ważne zwłaszcza przy dzieciach o tyle reszta oczekiwań wobec psa mnie trochę dziwi. Wszystkie szczeniaki mniej lub bardziej rozrabiają i wymagają nie tylko podstawowej opieki ale także pracy z nimi. Ale... tak dzieci jak i szczeniaki w trakcie dorastania zmieniają się a nie przewidzisz jak się zmienią, czy np. z rozbrykanego wariatuńcia wyrośnie energiczny psiak, czy się wyciszy i będzie spokojnym zrównoważonym psem. Wybacz, ale mam nieodparte wrażenie, że szukasz ideału, któremu nie trzeba poświęcać czasu bo sam się sobą zajmie. Proponuję, abyś jeszcze raz rozważył chęć posiadania psa bo co zrobisz jak poczujesz się rozczarowany tym co ze szczeniaka wyrosło??Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...