Jump to content
Dogomania

Mój pies specjalnie wstrzymuje żeby nie sikać na podwórku tylko w domu


Milena29

Recommended Posts

Cześć,

Mam duży problem typu - mój szczeniak ma już skończone 3 miesiące. Nadal sika w domu. Sprawa jest o tyle dziwna, że potrafi być na podwórku godzinę dwie żeby zaraz po przekroczeniu progu domu zsikać się na podłodze. Na spacerze nie sika i nie załatwia się. Tak jakby zakodował sobie, że toaleta jest na terenie całego domu, sikać, załatwiać tylko we wnętrzu w czterech ścianach, a na zewnątrz pilnuje czystości.... Gdy uda mu się wysiusiać, załatwić się na podwórku od razu dajemy mu smakołyka - nie działa to. Piesek jest energiczny, wesoły, chętny do pieszczot i zabawy, normalnie śpi i ma apetyt. Byłam z nim u weterynarza i nic się nie dzieje. Czy wiecie jak oduczyć malucha takiego typu przyzwyczajenia? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Baw się ze szczeniakiem na podwórku - uciekaj, niech biegnie za Tobą, szybki ruch przyspiesza załatwianie się. Wyprowadzaj po każdym jedzeniu, po przebudzeniu - taki szczeniak może sikać bardzo często, co dwie godziny także.Samo podanie smakołyka jeszcze niczego nie tłumaczy - maluch musi najpierw poznać słowo pochwały, wypowiadane kiedy sika. Ale to słowa - np "dobrze" trzeba wypowiadać PRZED każdym podaniem smakola. Bo tak, to psiak może zrozumieć, że smakola dostaje za podejście do Ciebie lub dlatego, że Ty podchodzisz.

Prawidłowa kolejność - wychodzisz z malcem - bawisz się, szczeniak się załatwia - mówisz "dobrze, robisz, dobrze" - skończy - dostaje smakol. Oczywiście brzmienie słowa jest obojętne - możesz mówić "robisz", "siusiu"  albo "banan", byle  zawsze to samo słowo, po jakimś czasie skojarzy słowo z czynnością i nauczy sie nawet załatwiać się na hasło. Za załatwianie się w domu nie może być w żaden sposób karcony - nawet słownie.

Żeby pies skojarzył, że słowo "dobrze" lub jakiekolwiek inne, byle zawsze tak samo brzmiące,  jest pochwałą i zapowiada nagrodę - musi być chwalony więcej jak 40 razy dziennie, i nieregularnie natychmiast po tym słowie nagradzany, np pochwała zawsze, smakołyk co drugi, co trzeci, co dziesiąty raz, i znowu co drugi czy piąty. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...