Jump to content
Dogomania

Podatek od psa


gwiazdka

Recommended Posts

a ja płaczę i płacę .W lublinie to 50 zł na rok. Jeśli się juz raz zapłaciło to po 15 lutym kolejnego roku kalendarzowego w przypadku braku wpłaty za rok kolejny zostaje wysłana inf. do US . Większość nie płaci oczywiście albo własnie kombinuje z babciami ,ciociami emerytkami .moim zdaniem to nie wporządku i już.Opłata oczywiściejest za wysoka powinno się to zmienić ale za to mamy darmowe chipowanie po okazaniu dowodu wpłaty podatku ,książeczki zdrowia i świadectwa szczepienia.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

To ja powiem inaczej! ;-)

Mieszkam na tej wsi 14 lat (od urodzenia :P ) I ani razu nie spotkalam sie z obowiazkiem placenia podatku od posiadania psa. Never! Przegladam dzis uchwaly gimny i co..? :o :o :o :o Najpierw oczy jak manadrynki a potem smiech :o :rotfl: otoz okazalo sie ze w mojej gminie OBOWIAZUJE(!) podatek od psa! :o W wysokosci 20zl od sztuki. Ino zwolnieni sa tylko ci co maja 1 psa :-? nic o emerytkach i kastratach nie wspomniano :(
Inkaso solty ma zebrac podatek od kazdego (albo zle doczyttalam :P ) w terminie do 15 maja 2005r. A co ztego jak nasz soltys ciagle nawalony pod sklepem :lol: Nigdzie nie pisze zeby placic podatek, nikt nic nie wysyl;a, nie zbiera-to niech sie wypchaja ;-) Po poszukiwaniach trwajacych okolo miesiaca znalazlam na stronie BIP PROMNA takowa uchwale. Moga mi nagwizdac-nie wiedzialam, nie widzialam, do widzenia albo puszczam dziamdzaki :evilbat: (3 w tym dwa sporawe 8) )

Link to comment
Share on other sites

Gucio, mogą przyjśc i poweidzieć...nieznajomośc prawa szkodzi i walną Ci kare za 4 lata wstecz.....z urzednikami nie wygrasz...lepiej siedziec cicho dopoki im sie nie przypomni.


Co do podaku to coraz to nowe gminy i miasta załapują pomysly od sąsiadów względem podatku. tak sie zapędzili ze nitk nie bylby teraz w stanie wykazac sens i przeznaczenie podatku. Po prostu wszyscy mają to dlaczego w mojej gminie nie może być. zawsze to jakaś kasa do budżetu i robota dla SM....teraz mają juz dwa obowiązki- ścigać babcie sprzedające pietruszke i ganiać po krzakach za wlascicielami psów.

Link to comment
Share on other sites

Teraz mam 3 psy i za kazdego psa mam palcic 20zl i gdzie ta kasa idzie? jakos wszedzie gowna sa-takiego-nie zaplace :x

A jak mialam 11 i by mi przyszedl po podatek-oj to bym miala przypal :evilbat:
Scieme im walne ze 1 pies jest moj a reszta babci bo pojechala do Warszawy :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

a tak jest u nas :

[color=darkblue]Uchwała Nr 14/II/2002

Rady Miejskiej Jeleniej Góry

z dnia 6 grudnia 2002r.


w sprawie wysokości i poboru podatku od posiadania psów


Na podstawie przepisu art. 14 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (jednolity tekst: Dz. U. z 2002r. Nr 9 poz.84, zmiana Dz.U. Nr 200 poz. 1683) oraz art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst: Dz. z 2001r. Nr 142 poz. 1591) uchwala się, co następuje :






§ 1


Podatnikami podatku od posiadania psów są osoby fizyczne zamieszkałe na obszarze miasta Jelenia Góra, posiadające psy


§ 2


Podatek od posiadania psów podlegających opodatkowaniu ustala się w wysokości:

40,00 zł za każdego psa


§ 3


Od podatku wolne jest, oprócz zwolnień wymienionych w art. 13 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, posiadanie psów:


szczeniąt do 6 tygodni tj. do czasu ich odchowu,


dla celów ratownictwa osób i mienia,


w roku, w którym zostały wzięte ze schroniska.


§ 4


Stosuje się zwolnienie w wysokości 50 % ustalonej stawki z tytułu posiadania jednego psa przez inwalidów, emerytów oraz rencistów prowadzących samodzielne gospodarstwo domowe, których wyłącznym źródłem utrzymania jest renta bądź emerytura.








§ 5


Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po wejściu w posiadanie psa, a wygasa z końcem roku, w którym nastąpiło ustanie posiadania.


§ 6


Podatek płatny jest z góry bez wezwania do dnia 31 marca każdego roku lub w ciągu dwóch tygodni od psów nabytych po 31 marca każdego roku.


§ 7


Właściwym miejscowo i rzeczowo do pobierania wymienionego podatku na drukach Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze są Zakłady Gospodarki Mieszkaniowej w Jeleniej Górze, właściwe według miejsca zamieszkania właścicieli psów, a ponadto Administrator Schroniska dla Zwierząt Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Jeleniej Górze oraz kasa Urzędu Miejskiego.


§ 8


Wynagrodzenie z tytułu inkasa wynosi 20 % zainkasowanego podatku od posiadania psów, za wyjątkiem podatku inkasowanego w kasie Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze oraz podatku inkasowanego od osób fizycznych w kasie zakładu gospodarki mieszkaniowej.


§ 9


Zainkasowany podatek od posiadania psów płatny jest na rachunek Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze w terminach miesięcznych - do dnia 15-tego po upływie danego miesiąca, a za miesiąc grudzień do dnia 28 grudnia.


§ 10


Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Prezydentowi Miasta.






§ 11


Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc Uchwała Nr 566/XLII/2001 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 13 listopada 2001r. w sprawie wysokości i poboru podatku od posiadania psów, jednakże nie wcześniej niż z dniem 31 grudnia 2002r.


§ 12


Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i ma zastosowanie od roku podatkowego 2003.


§ 13


Uchwała podlega ogłoszeniu poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego oraz opublikowaniu w lokalnej prasie.






Uzasadnienie


Uchwalona w dniu 12 stycznia 1991r ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, znowelizowana ustawą z dnia 30 października 2002r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz niektórych innych ustaw, zawiera w art. 14 uprawnienia dla rady gminy w zakresie ustalania wysokości stawek podatku od posiadania psów, określania zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności, jak również zarządzania poboru podatku od posiadania psów w drodze inkasa oraz określania inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso. Rada gminy może wprowadzić zwolnienia przedmiotowe w podatku od posiadania psów.


Podatek od posiadania psów w 2002r. wynosił:


37,00 zł od pierwszego psa,


27,00 zł za każdego następnego psa.


Górna granica stawki podatku od posiadania psów w wysokości 50,00 zł , w ramach, której rada gminy ustala wysokość stawki podatku określona została w art.14 znowelizowanej w dniu 30 października 2002r. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


W projekcie uchwały proponuje się przyjęcie stawki w wysokości: 50,00 zł i 35,00 zł za każdego następnego psa.


Na mocy przepisu art. 13 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatku nie pobiera się

pod warunkiem wzajemności - od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
z tytułu posiadania psów będących pomocą dla osób niepełnosprawnych (niewidomych, głuchoniemych, niedołężnych).
od osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielne gospodarstwo domowe - od jednego psa ( do 31 grudnia 2002r. podatku nie pobiera się od osób w wieku powyżej 70 lat).
z tytułu posiadania psów utrzymywanych w celu pilnowania gospodarstw rolnych - pod dwa na każde gospodarstwo.
Na mocy przepisu art.14 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy może wprowadzić inne zwolnienia niż określone w art.13 ust.2.


W § 3 uchwały proponuje się utrzymanie dotychczasowych zwolnień fakultatywnych.


Zwiększenie stawki podatku od posiadania psów nie spowoduje wzrostu wpływów do budżetu z powodu wprowadzenia ustawowego zwolnienia tj. obniżenia z 70 do 65 lat wieku osób prowadzących samodzielne gospodarstwo domowe, od których nie pobiera się podatku.


W projekcie budżetu na 2003r. założono wpływy z tytułu podatku od posiadania psów w kwocie .............. tj. na poziomie przewidywanego wykonania w 2002r[/color]

pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

zlodziejstwo
ludzie nie placa i maja racje jakby sprzatali z sm odchody albo przekazywali na schronisko to od wsztystkich po te 20 zl a nie tak znajomy- nie placi, nie znam -placi
moze rybki opodatkuja koty fretki chomy zolwie gady etc
DEBILIZM :evil: 0X 0X 0X 0X 0X 0X 0X 0X 0X 0X 0X

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='badman2503']Mówi sie ze ten uczciwy jest biedny.

To że nie place podatku za psa nieoznacza ze jestem nieuczciwy. Są sytuacje w zyciu w których nawet swięty musi stanąć na bakier z prawem. Takie są czasy.
[B] Płaciłbym podatek, gdybym widizał efekty wydatkowania tych pieniędzy.Jak na arzie takowych brak, więc będe sie zapierał rękoma i noagi by tego podatku nie placić.

[/B][/quote]Myślę, że pisząc[B] "gdybym widział efekty wydatkowania tych pieniędzy" [/B]masz na myśli "gdyby były one i to w całości przeznaczone na potrzeby oraz polepszenie życia zwierząt i nie tylko bezdomnych.
Jakby to było dobrze, gdyby podatki od psów ponad limit z gospodarstw wiejskich szły np. na ich sterylizację lub kastrację (o ile mniej byłoby psich tragedii również na forum) Gdyby te pieniądze z naszych podatków .......... długo można by tak snuć ten wątek .
Ja płacę podatek, ale zawsze wtedy jestem wściekła bo czuję sie okradana.
:snipersm: :oops: :angryy: Tak sie właśnie czuję.

Link to comment
Share on other sites

Ja teraz nie płacę- Mila jest ze schroniska- ale za Grubą płaciła moja babcia wieele lat. Potem przez 5 lat przychodziły ponaglenia -mimo wyjaśnień, że pani nie żyje (pieska zresztą też...)!
A jak chodzi o spożytkowanie kasy to nasze schronisko nawet nie prowadzi rutynowych sterylek- muszę to teraz zrobić we własnym zakresie... Aha, ja po Mi raczej sprzątam,szczególnie w parkach, bo to bernard- i łopatka plus woreczki kosztuje ok.20 zeta, a koszy to nie ma prawie wcale. Jak byłam w Pradze, to tam mają bezpłatne woreczki z tekturką... I tak to właśnie u nas wygląda: nakazy, zakazy, ale sensu nijakiego.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

W Warszawie ówczesny prezydent w 2005 roku zniósł podatek od psów. W 2004 roku wynosił on 1 zł w całej Warszawie. Ale w poprzednich latach trzeba było płacic i to gminy ustalały sobie kwote np. ja na Mokotowie płaciła 34 złote a kolezanak na Zoliborzu 70 złotych :roll:
Z podatku zwolnione są psy ze schronisk (nie znalezione - trza miec umowe adopcyjną) oraz psy wykastrowane.
Ciekawe co bedzie jak się władza zmieni....
A co do SM to jeśli zatrzymaja kogos ze psem na spacerze to moga zarzadac pokazania kwitka za podatek. Jak kwitka nie ma to mandacik :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Na co idą podatki za psa?
Jak to sprawdzić?

Patrząc na google, doczytałam się tylko, że niby w jakimś mieście idą na schronisko, ale chyba byłos specjalnie tak napisane, żeby na to wyglądało.
pieniądze które daje miasto dla schroniska i dla porównania, suma podatków za psy wpłacona przez ludzi

Ale gdyby te obydwa dodać, byłoby więcej dla schroniska. A chyba bez podatków, tamto miasto i tak by płaciło schronisku. Tyle, że nie mam pojęcia, czy podatki są wliczane w to co daje miasto schronisku, czy też nie.

I tylko wyskoczyły mi jeszcze tematy związane ze sprzątaniem po psach...


Ogółem dziś od dziewczyny z klasy usłyszałam, że kiedyś jakiejś tam jej koleżance zabrali psa do schroniska, bo nie płaciła podatków.
Żałosne. oO" Tyle psów szuka domu, a Ci jeszcze nawalają te co mają dom. >.<
Pozatym niewiadomo na co idą te podatki...
Ale dziwne, że nie mandat, grzywna lub coś tylko psa do schroniska zabierają. o;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

w Zamościu opłata za psa wynosi koło 30 zł.. przez pierwsze 3 lata płaciliśmy co roku podatek za psa... 4tego roku jak poszliśmy powiedzieli nam że już nie trzeba było płacić podatku.. skoro urzędniczka nam sama powiedziała że w tamtym roku nie trzeba było płacić to nie płaciliśmy

Link to comment
Share on other sites

Trochę odświeżę temat. W mojej gminie podatku się nie płaci i mądrze!!! Zniesiono go w 2008 uzasadniając w ten sposób: [I]„Nie opłacało się” - opowiada skarbnik miasta, Emilia Wojtuściszyn i dodaje, że po przeliczeniu zysków i strat, miasto spróbowało nie pobierać tych opłat. Koszt poboru podatku od posiadania psa był tak wysoki, że władze musiałby ustalić nową opłatę na poziomie 150 złotych. [/I]
Tak więc nawet gdyby te pieniądze, które zostałyby po opłaceniu całej biurokracji z nimi związanej i egzekwowaniu płacenia były wydawane na schronisko to byłyby to marne grosze. Wiadomo "młotek kupiony przez państwo jest 10x droższy". Zamiast tego lepiej organizować zbiórki dla lokalnych schronisk w szkołach. Jak Polakowi każą to za żadne skarby nie zrobi, jak dziecko poprosi "dla piesków" to serce na oścież... nie mówiąc o rywalizacji wśród dzieci pod hasłem :kto przyniesie ładniejszy kocyk:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

A ja mam takie pytanko... Gdzie się zgłosić, jeśli pierwszy raz chcemy zapłacić podatek od psa? Dowiedziałam się, że będzie jakaś bezpłatna akcja chipowania psów których właściciele płacą podatek od psa, więc czemu nie? Czy płaci się co miesiąc, raz na rok, czy jeszcze inaczej?
I jeszcze jedno... Jeśli psy wykastrowane są zwolnione z podatku, to czy to samo tyczy się wysterylizowanych suk? Jeśli np. ma się młodą sukę(przed pierwszą cieczką) i zacznie się płacić podatek, a po pierwszej cieczce się ją wysterylizuje, to czy wtedy zaprzestaje się płacenia?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Martyna&Zara']Gdzie się zgłosić, jeśli pierwszy raz chcemy zapłacić podatek od psa? Czy płaci się co miesiąc, raz na rok, czy jeszcze inaczej? I jeszcze jedno... Jeśli psy wykastrowane są zwolnione z podatku, to czy to samo tyczy się wysterylizowanych suk? [/quote]
Zgłosić się do Urzędu Miasta. Płaci się raz na rok. Jeżeli chodzi o wysterylizowane psy/suczki to trzeba zajrzeć do Uchwały Rady twojego miasta,bądź spytać się w urzędzie :)


Ale co nam z tego podatku,jak i tak nic z tego nie mamy. U nas niby kosze na "niespodzianki" od psiaków postawili. Tylko,że w kilku wybranych punktach, nic więcej. A przydały by się też przy ulicach. Przecież nie będę z psim "prezentem" przez całe miasto latać tylko dlatego,że w jednej części miasta są te kosze (T_T) Miały być też dostępne w kioskach (darmowe?) torebki na "niespodzianki". Yhy,doczekaliśmy się, ale w snach xD
U weterynarza na wolontariacie rozmawialiśmy na temat czipowania psów za pieniądze od podatku na psa,które i tak płacimy (niektórzy :]). Oczywiście wet poruszył tą sprawę w naszym urzędzie. Nie zgodzili się,bo po co wydawać kasę na zwierzęta. Chociaż są same plusy zaczipowanego psiaka-szybciej odnaleźć lub ukarać właściciela za wypuszczanie psa samopas, a mandaty lecą przecież do kasy urzędu. Nie ma też żadnych placów dla psów odgrodzonych. Ehh... Szkoda gadać :/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...