Jump to content
Dogomania

Problemy z karmą dla SharPei


gorylisko

Recommended Posts

Witam, nieco ponad rok temu zakupiłem szczeniaczka SharPei, niestety juz po paru miesiącach piesek musiał mieć podawaną karmę hipoalergiczną. Mija już pół roku odkąd nie mogę dobrać mu karmy, żadnej nie chce jeść od początku, zdarzyło się kilka wyjątków lecz po 2 tygodniach rezygnował z jedzenia. Na początku zauważyłem, że lepiej zjada mu się małą karmę, dużych nie chciał. Teraz znowu nie robi to żadnej różnicy, staram się go zachęcić mieszanką z jakąś mokrą karma lecz wyjada tylko karmę z puszki resztę zostawia. Ostatnio również dodaję łyżeczkę oleju z łososia, oblizuje tylko górę i zostawia. Wylatuje mu jeszcze sierść od jakiegoś czasu, dobierając karmę starałem się zawsze to robić sprawdzając wcześniej wszystkie składniki, czy coś może mu szkodzić. Miał robione badania (uczulenie na drób, produkty pszenne(chyba) więc takie karmy pomijałem. Chodzę do różnych weterynarzy i mówią, że pierwszy raz się spotykają z takim czymś żeby tak trudno było dotrzeć do tego pieska. Nic już kompletnie nie pomaga, czasem potrafi dwa dni nie jeść chociaż siedzę przy nim i daję mu do japki ręcznie to wypluwa, zabierając miskę czekam aż zgłodnieje też się nie tyka. Nie mam już zielonego pojęcia co robić. Jeśli ktoś miał podobny problem proszę o pomoc. W poleceniu dobrej karmy czy może jakiegoś specjalisty co zaradzi temu. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 3.02.2021 o 23:49, gorylisko napisał:

Nie mam już zielonego pojęcia co robić. 

Nie spróbowałeś podstawowoej rzeczy...po prostu gotuj mu jedzenie.Żonglowanie karmami tylko rozwala mu przewód pokarmowy.Mięsko - drobiowe,wolowe,wszelakie dostepne (oprocz wieprzowego!),warzywa (oprócz cebuli,pora) i ryż.Ponad roczny pies jest sporawy,doczytaj jakie proporcje,albo popytaj na forach o jedzonku dla psów.

Moja psica waży 70 kg,jak bywała chora to gotowałam 1 kg woła,,3 marchwie,seler,czasem burak,osobno 1/2 ryżu i były ze trzy posiłki.Polecam.Masz mniejszego psa,więc i mięcha pójdzie mniej,poza tym pamietaj,że wołowe,to powinno byc takie "najgorsze",poprzerastane,żylaste etc.

Gwarantuję Ci,że pożre taki posiłek razem z michą.

Napisz,jak juz ugotujesz i dasz.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 3.02.2021 o 23:49, gorylisko napisał:

Witam, nieco ponad rok temu zakupiłem szczeniaczka SharPei, niestety juz po paru miesiącach piesek musiał mieć podawaną karmę hipoalergiczną. Mija już pół roku odkąd nie mogę dobrać mu karmy, żadnej nie chce jeść od początku, zdarzyło się kilka wyjątków lecz po 2 tygodniach rezygnował z jedzenia. Na początku zauważyłem, że lepiej zjada mu się małą karmę, dużych nie chciał. Teraz znowu nie robi to żadnej różnicy, staram się go zachęcić mieszanką z jakąś mokrą karma lecz wyjada tylko karmę z puszki resztę zostawia. Ostatnio również dodaję łyżeczkę oleju z łososia, oblizuje tylko górę i zostawia. Wylatuje mu jeszcze sierść od jakiegoś czasu, dobierając karmę starałem się zawsze to robić sprawdzając wcześniej wszystkie składniki, czy coś może mu szkodzić. Miał robione badania (uczulenie na drób, produkty pszenne(chyba) więc takie karmy pomijałem. Chodzę do różnych weterynarzy i mówią, że pierwszy raz się spotykają z takim czymś żeby tak trudno było dotrzeć do tego pieska. Nic już kompletnie nie pomaga, czasem potrafi dwa dni nie jeść chociaż siedzę przy nim i daję mu do japki ręcznie to wypluwa, zabierając miskę czekam aż zgłodnieje też się nie tyka. Nie mam już zielonego pojęcia co robić. Jeśli ktoś miał podobny problem proszę o pomoc. W poleceniu dobrej karmy czy może jakiegoś specjalisty co zaradzi temu. Pozdrawiam.

Żeby sprawdzić co uczula to najlepiej zrobić dietę eliminacyjna.  Co do oleju z łososia trzeba go podawać stałe i w dawkach terapeutycznych jeśli są problemy skórne. W sumie to warto też zbadać go dokładnie , pojechać do dermatologa. 

Musisz przede wszystkim uporządkować co jadł i w jakim czasie. Łącznie z suplementami.  Zbadać dobrze psa,  łącznie z kałem i dermatologiem.  Przeanalizować gdzie pies je w jakich warunkach i sytuacji przestaje jeść. Bez dobrego opisu zachowania i zdiagnozowanego psa ciężko doradzić. Tym bardziej że to młody pies.

Jeśli chodzi o specjalistę to np Karolina Hołda to wet dietetyk. Ukończyła studia dietetyka zwierząt w USA bo u nas w Polsce na SGGW jeszcze nie uczą w szerokim zakresie o dietetyce. Sybilla Brewit i wiele innych. 

Nie polecam  Bogumiły z psichdiet. Czy jakoś tak.  Bo ona uważa że winogrona są ok dla psa :)))

Link to comment
Share on other sites

Trzeba też wziąć pod uwagę że jest to troszkę inna rasa. Ze względu na duże ilości kwasu hialuronowego w skórze, który się rozpada w dużym uproszczeniu powoduje odkładanie się amyloidu i stany zapalne u tej rasy nie zawsze sprawdza się to samo co u innych. Zapalenia uszu, skóry, idiomatyczne zapalenie jelit, niedoczynna tarczyca.... W USA mają nawet specjalny suplement tylko dla tej rasy bo ma ona trochę inne potrzeby (hivitality). 

Także co do karm to może lepiej podpytać właścicieli tej rasy właśnie. Dodam że im bardziej pies pofałdowany tym większe problemy.

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, bou napisał:

Amyloidoza dotyczy głownie narządów wewnetrznych  nerek i wątroby...W wątku jest mowa o nietolerancji pokarmu..

Ze względu na specyficzny rodzaj reakcji zapalnych rasa ta także ma problemu z przewodem pokarmowym i nie reagują typowo jak inne psy.

Link to comment
Share on other sites

Najprościej rzecz ujmując. Rasa jest pofałdowana przez " wadliwy" gen. Mają za dużo kwasu hialuronowego nie tylko w skórze ale i w przewodzie pokarmowym. Uszkodzenia tego kwasu powoduje wyrzut cytokin prozapalnych. I rozpad kwasu na amyloid. To samo dzieje się w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo stan zapalny się nakręca. Dlatego mają problemy też z przewodem pokarmowym i reagują inaczej niż inne psy które nie mają "wadliwego genu". To tak najprościej rzecz ujmując. Amyloidoza jest nerek wątroby tarczycy, ale sam amyloid nie jest z tych narządów. On tam osiada.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...