Jump to content
Dogomania

Jak się zachowywać?


She

Recommended Posts

Witam, 

Od jakiś dwóch tygodni jesteśmy posiadaczami 9 tygodniowego amstaffa. 

Staram się stosować do podstawowych zasad wychowania szczeniaka, na bieżąco czytam o socjalizacji psa itd. 

Zaczynają się problemy i za bardzo niewiem dlaczego i jak się zachować w danym momencie. Np. :

1. Podczas zabawy, totalnego szaleństwa chwyta za nasze ubrania mimo zakazów ("nie", podawania gryzaka, przerywania zabawy...) i bardzo mocno trzyma, na komendę "puść" nie reaguje, warczy i sprawia wrażenie bardzo zawziętego. Nie mam pojęcia jak mam wtedy wyjąć mu z pyska to ubranie. W ostateczności uciskam pysk z dwóch stron palcami, wtedy zapiszczy i puści. Ale to jest bardzo ekstremalna i niekomfortowa dla mnie sytuacja i nie wyobrażam sobie, aby tak było kiedy będzie dorosły. Stosuję też smaczki pod nos i wtedy puszcza też, ale takie przekupywanie też mi się nie do końca podoba. 

 

2. Nasz piesek często patrzy nam w oczy siedząc nieruchomo. Gdy odwzajemniamy to spojrzenie, zaczyna warczeć, szczekać agresywnie. Wiem, że patrzenie obcym psom w oczy to prowokacja, ale żeby własny szczeniak tak na mnie reagował .... Trochę mnie to niepokoi i smuci. Jesteśmy razem już dwa tygodnie, myślę, że nam zaufał, zgadza się na dotyk po brzuchu, łapkach, całusy dzieci, przytulanie. Jest wtedy spokojny i nie robi to na nim wrażenia. Więc skąd to dziwne zachowanie? 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, She napisał:

Witam, 

Od jakiś dwóch tygodni jesteśmy posiadaczami 9 tygodniowego amstaffa. 

Staram się stosować do podstawowych zasad wychowania szczeniaka, na bieżąco czytam o socjalizacji psa itd. 

Zaczynają się problemy i za bardzo niewiem dlaczego i jak się zachować w danym momencie. Np. :

1. Podczas zabawy, totalnego szaleństwa chwyta za nasze ubrania mimo zakazów ("nie", podawania gryzaka, przerywania zabawy...) i bardzo mocno trzyma, na komendę "puść" nie reaguje, warczy i sprawia wrażenie bardzo zawziętego. Nie mam pojęcia jak mam wtedy wyjąć mu z pyska to ubranie. W ostateczności uciskam pysk z dwóch stron palcami, wtedy zapiszczy i puści. Ale to jest bardzo ekstremalna i niekomfortowa dla mnie sytuacja i nie wyobrażam sobie, aby tak było kiedy będzie dorosły. Stosuję też smaczki pod nos i wtedy puszcza też, ale takie przekupywanie też mi się nie do końca podoba. 

 

2. Nasz piesek często patrzy nam w oczy siedząc nieruchomo. Gdy odwzajemniamy to spojrzenie, zaczyna warczeć, szczekać agresywnie. Wiem, że patrzenie obcym psom w oczy to prowokacja, ale żeby własny szczeniak tak na mnie reagował .... Trochę mnie to niepokoi i smuci. Jesteśmy razem już dwa tygodnie, myślę, że nam zaufał, zgadza się na dotyk po brzuchu, łapkach, całusy dzieci, przytulanie. Jest wtedy spokojny i nie robi to na nim wrażenia. Więc skąd to dziwne zachowanie? 

A co mówi hodowca od ktorego masz psa? jakie rady ci daje?

tutaj doskonały artykuły o takim szczeniaku jak Twoj http://www.domipearl.pl/sheltie_domipearl/index.php?-niespotykanie-agresywny-szczeniak,15

To przecież szczeniak  -on nie jest agresywny; to dzieciak.  Wyobraź sobie, ze masz niemowlaka, którego trzymasz na rękach, a on cię  szarpnie znienacka za włosy. Pomyśl jakbyś uczyła swoje dziecko ,że nie wolno szarpać za włosy, czy kopać -niektóre trzylatki sprawdzają czy można kopać dorosłych. Masz dzieci to pomyśl co robisz, gdy zachowują się "agresywnie".  

Im bardziej psu cos wyrywasz -tym bardziej on to trzyma -psu uwielbiają takie zabawy w szarpanie-i pewnie szczeniak jest przekonany, że Ty tez się świetnie przy tym bawisz.  Trzeba uczyć psa oddawania na komendę.  Ale i zapewnić mu możliwość gryzienia , szarpania, rozrywania -np. dając odpowiednie zabawki, surową marchew , gryzaki.

Poczytaj tutaj artykuły o szczeniakach https://nosem.pl/z-kluczem-do-psa/badz-psem-dla-szczeniaka/

Pies nie rozumie sam z siebie ani komendy "nie" ani "puść" ani żadnej innej. Pies nie rozumie ludzkiej mowy. Tutaj poczytaj https://nosem.pl/z-kluczem-do-psa/wspolny-jezyk/ 

Tutaj świetne książki (nieduże, cieniutkie) -naprawdę warte przeczytanie http://www.podajlape.pl/blog/zycie-z-psem/polskie-publikacje-na-wage-zlota-cenne-wnioski-i-wskazowki-zofii-mrzewinskiej/ 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...