Jump to content
Dogomania

Pierwszy pies Border Collie/Owczarek Szwajcarski


Bartek1234

Recommended Posts

Hej,

chciałbym kupić pierwszego psa. Mieszkam w domu dwu rodzinnym z rodzicami i zastanawiam się na dwiema rasami: Border Collie i Biały Owczarek Szwajcarski. Pies niestety docelowo ma być do budy. Moja mama nie chce się zgodzić na psa w domu, którym pewnie musiała by się zajmować kiedy pójdziemy do pracy. I tu pierwsze pytanie czy pies może spędzać w domu z nami wieczory i noce, a dnie spędzać w kojcu/na podwórku? 

Druga sprawa to wybór rasy. Najchętniej wybrał bym Border Collie ze względu na inteligencję, wygląd i wielkość. Niestety przeraża mnie to co czytam na forach o tych psach jak dużo trzeba im poświęcić uwagi, nawet 5h dziennie. Posiadam dwójkę dzieci (5 i 2 latka) i w lecie nie będzie, z tym problemu. Większość czasu i tak spędzamy na dworze bawiąc się z dziećmi. Gorzej w zimie gdzie jeżeli nie będzie mógł przebywać w domu, będzie to maks godzina.

Dlatego nie jestem do końca pewien czy powinienem decydować się na Border Collie..... czy jakiegokolwiek innego psa.

Z góry dzięki za porady

Bartek

Link to comment
Share on other sites

To może jakaś inna rasa? Zawsze chciałem mieć psa, ale z uwagi na moją mamę musi on mieszkać na dworze. Zastanawiałem się jeszcze nad Owczarkiem Podhalańskim, niestety z uwagi na wielkość ciężko by mi było go zabrać gdzieś na weekend, to teściów itp. dlatego wolałbym coś mniejszego.

 

Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, Bartek1234 napisał:

To może jakaś inna rasa? Zawsze chciałem mieć psa, ale z uwagi na moją mamę musi on mieszkać na dworze. Zastanawiałem się jeszcze nad Owczarkiem Podhalańskim, niestety z uwagi na wielkość ciężko by mi było go zabrać gdzieś na weekend, to teściów itp. dlatego wolałbym coś mniejszego.

 

To adoptuj  jakiegoś dorosłego, ogarniętego psa,  przyzwyczajonego do życia na podwórku , z odpowiednim charakterem i futrem. Są takie psy w domach tymczasowych, łagodne dla dzieci, mocno  szukające domów,  znające tylko podwórko - dla których twoje warunki  nie będą złe -  bo będzie własna rodzina,  jedzenie, kontakt  z ludźmi.

Tylko rozumiem, że masz  duży teren t  po którym może swobodnie chodzić pies i porządna budę bez łańcucha, taką do schronienia w dzień dla psa.

Jeśli matka ma kwiaty, warzywa, owoce, a pies ma być na łańcuchu, żeby nie zniszczył niczego - to każdego psa szkoda na takie warunki.

Podwórkowego psa , niezależnie od wielkosci, zazwyczaj ciężko jest gdzieś zabrać. Chyba, ze planujesz codzienne, porządne  spacery i socjalizację.

Teraz jest dużo ciekawych książek o psach. Psy to zwierzęta stadne. Potrzebują towarzystwa i zajęcia. Owczarki podhalańskie, jak i w ogóle owczarki, to rasa stworzona  do współpracy z człowiekiem i pracy. Nie do siedzenia  cały dzień w budzie. Taka przymusowa nuda niszczy psy.

Są rasy psów bardzo samodzielne, do stróżowania, które  pewnie jakoś by sie realizowały pilnując terenu -ale raczej nie byłby to dobry pomysł  przy małych dzieciach.

Psu potrzebne jest zajęcie z samym psem, a nie patrzenie jak bawisz się z dziećmi, albo jak bawią się dzieci.

Możesz też sie przejść po okolicy i pewnie znajdziesz /zobaczysz zaniedbanego psa na łańcuchu. Namów własciciela , żeby ci go oddał/ sprzedał i zapewnij mu lepsze warunki u siebie. Lepszą budę, brak łańcucha, leczenie, lepsze jedzenie, kontakt z ludźmi. Będziesz miał psa, a przy okazji będzie to miało sens.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Trudno odpowiedzieć na takie pytanie.  Zależy jaki pies -jakie futro, jaka rasa/ w typie czego/ w jakim wieku, jaki kojec i buda, i jaka zima, i jak długo jesteście w pracy. I co sie dzieje po przyjściu  z pracy -długi spacer   z psem? te 2-3 godziny chociaż codziennie poza podwórkiem po pracy? i jakaś przechadzka przed pracą? jakieś porządne zajęcia  z psem?  tak, ze pies przesypia waszą nieobecność tylko?  wracacie  z pracy , i psa bierzecie?  i cos z nim robicie ciekawego dla psa?

kwestia futra, i tego czy pies da radę np zimą, jeśli u Was są mrozy, w dzień byc na dworze, a potem w domu -i czy to potem, to jest od 15 do rana? czy tylko na noc ?  i czy nie zacznie twojej mamie przeszkadzać -taki podwórkowy pies ma mocniejszy  zapach, wybrudzi się w błocie, wytarza w zdechłej myszy, bo będzie na dworze tez w deszcz, długo, bez kontroli -będziesz go codziennie kąpał przed wzięciem do domu? Zona tez chce psa?  

no i szczeniaka nie możesz wyrzucać na cały dzień na podwórko, a na noc brac do domu - bo on z jednej strony od tego zgłupieje, a z drugiej nie da ci spać

Większość psów głupieje na podwórko - z nudy, z konieczności wymyślania sobie zajęć, z samotności. Najlepiej trzymać chociaż dwa psy, i zapewniać im intensywne zajęcia codziennie. W sesnei te 3-4 godzinne spacery codziennie porządne, np z tropieniem, bieganiem, poza podwórkiem. Pies nie sprawdzi się jako pluszak -mam czas bore do domu, nie mam czasu -niech siedzi w kojcu. Psy jesli sytuacja je przekracza, nuda, samotność, zaczynają mieć zachowania kompulsywne, czy agresywne. A ty masz małe dzieci. Zdesperowany pies naprawdę może zrobić dziecku krzywdę.

No i sa psy, np. te w typie szpiców , które szybko sie podwórkiem nudzą i uciekają bardzo sprawnie. Duszą kury czy koty sąsiadów i przekopują tez obce ogródki.

Psy uwielbiają kopać doły i przerabiać podwórka według swojego pomysłu, szczególnie jak się nudzą.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Bartek1234 napisał:

To może jakaś inna rasa? Zawsze chciałem mieć psa, ale z uwagi na moją mamę musi on mieszkać na dworze. Zastanawiałem się jeszcze nad Owczarkiem Podhalańskim, niestety z uwagi na wielkość ciężko by mi było go zabrać gdzieś na weekend, to teściów itp. dlatego wolałbym coś mniejszego.

 

Jeśli jeden z domowników nie chce psa będą stale problemy. Poza tym pies nie jest głupi,  wyczuwa emocje. Będzie doskonale wiedział i czuł jeśli nie będzie tolerowany. 

Link to comment
Share on other sites

Dnia 22.09.2020 o 22:40, Bartek1234 napisał:

Hej,

chciałbym kupić pierwszego psa. Mieszkam w domu dwu rodzinnym z rodzicami i zastanawiam się na dwiema rasami: Border Collie i Biały Owczarek Szwajcarski. Pies niestety docelowo ma być do budy. Moja mama nie chce się zgodzić na psa w domu, którym pewnie musiała by się zajmować kiedy pójdziemy do pracy. I tu pierwsze pytanie czy pies może spędzać w domu z nami wieczory i noce, a dnie spędzać w kojcu/na podwórku? 

Druga sprawa to wybór rasy. Najchętniej wybrał bym Border Collie ze względu na inteligencję, wygląd i wielkość. Niestety przeraża mnie to co czytam na forach o tych psach jak dużo trzeba im poświęcić uwagi, nawet 5h dziennie. Posiadam dwójkę dzieci (5 i 2 latka) i w lecie nie będzie, z tym problemu. Większość czasu i tak spędzamy na dworze bawiąc się z dziećmi. Gorzej w zimie gdzie jeżeli nie będzie mógł przebywać w domu, będzie to maks godzina.

Dlatego nie jestem do końca pewien czy powinienem decydować się na Border Collie..... czy jakiegokolwiek innego psa.

Z góry dzięki za porady

Bartek

A po co ci w ogóle pies? Skąd taki pomysł? Do czego on ci potrzebny?

Border Collie? Tak, są najpiękniejsze - ale ja pracując w domu, mając sporo czasu, nie odważyłam się go kupić. To psy, którym mało kto jest w stanie dać odpowiednie warunki. Ty na pewno takich nie zapewnisz, pies oszaleje i będzie sprawiał kłopoty.

Ale czy jesteście w tym domu samodzielni czy zależni od rodziców? Bo ja tego nie rozumiem zupełnie. Jezeli jesteś zależny od rodziców to jak mozesz myslec o posiadaniu psa? 

Jeżeli - o ile w ogóle - to tylko adopcja jakiejś bidy ze schroniska, która będzie zadowolona ze zmiany warunków na lepsze. Ale tu tez tylko ze schroniska z wolontariatem, gdzie ktoś będzie znał psy i dobierze takiego który woli być na dworze i jest łagodny. Ale to trochę i tak niespodzianka, bo pies po adopcji w innym otoczeniu moze zmienić zachowanie. Ja przy dwójce malutkich dzieci bym się na to nie zdecydowała.

No i co to znaczy ze mama musiałaby się nim zajmować? Teoretycznie pies jak ma odpowiednią ilość spacerów, treningów itp to te kilka godzin pracy właściciela prześpi. Moje dwa psy śpią jak ja pracuje pod moimi nogami pod biurkiem. Ale poza pracą masz małe dzieci - ilość 2 sztuki - wg mnie to nie do pogodzenia. Ja na psa zdecydowałam się gdy moje dzieci miały 8 i 11 lat i w sumie nie wiem czy nie za szybko to było.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Joanienka napisał:

A po co ci w ogóle pies? Skąd taki pomysł? Do czego on ci potrzebny?

Border Collie? Tak, są najpiękniejsze - ale ja pracując w domu, mając sporo czasu, nie odważyłam się go kupić. To psy, którym mało kto jest w stanie dać odpowiednie warunki. Ty na pewno takich nie zapewnisz, pies oszaleje i będzie sprawiał kłopoty.

Ale czy jesteście w tym domu samodzielni czy zależni od rodziców? Bo ja tego nie rozumiem zupełnie. Jezeli jesteś zależny od rodziców to jak mozesz myslec o posiadaniu psa? 

Jeżeli - o ile w ogóle - to tylko adopcja jakiejś bidy ze schroniska, która będzie zadowolona ze zmiany warunków na lepsze. Ale tu tez tylko ze schroniska z wolontariatem, gdzie ktoś będzie znał psy i dobierze takiego który woli być na dworze i jest łagodny. Ale to trochę i tak niespodzianka, bo pies po adopcji w innym otoczeniu moze zmienić zachowanie. Ja przy dwójce malutkich dzieci bym się na to nie zdecydowała.

No i co to znaczy ze mama musiałaby się nim zajmować? Teoretycznie pies jak ma odpowiednią ilość spacerów, treningów itp to te kilka godzin pracy właściciela prześpi. Moje dwa psy śpią jak ja pracuje pod moimi nogami pod biurkiem. Ale poza pracą masz małe dzieci - ilość 2 sztuki - wg mnie to nie do pogodzenia. Ja na psa zdecydowałam się gdy moje dzieci miały 8 i 11 lat i w sumie nie wiem czy nie za szybko to było.

Jesteśmy niezależni od rodziców, ale mieszkamy z nimi pod jednym dachem i musimy się jakoś dogadywać. Ale macie rację wstzymam się z psem do czasu, aż dzieci będą większe, albo będę mógł go zatrzymać w domu.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...