Jump to content
Dogomania

Szczeniak i zazdrość


Nunn

Recommended Posts

Dzień dobry.

Bardzo często (1-2 razy w tygodniu) odwiedzam rodzinę posiadająca dwa szczeniaki, oba około półroczne: owczarek niemiecki (20-25 kg, najchętniej spędzała by cały czas z domownikami) i kundelek (około 4 kg, typ kanapowego pieszczocha). Obie suczki wychowują się od małego i mimo dużej dysproporcji rozmiarowej, potrafią się dogadać i nie występują u nich konflikty. Problem wystepuje gdy pojawiam się tam z moim 3 miesięczna suczka border collie (5kg, bardzo aktywna i wesoła). Z kundelkiem dogaduje się, natomiast owczarek generuje problemy. Bywa że bawią się że aż miło, niestety równie często owczarek zdaje się być bardzo zazdrosny o wszystko czego nie ma pod dostatkiem. Często kroczy nad nią z wbitym wzrokiem. Bywa że gdy border podchodzi w nieodpowiednie miejsce (za blisko pani, jakiegoś łakomego smakołyka, którego nawet ona sama nie ma dostępu) używa zębów, choć na szczęście tylko na postrach. Gdy wołam swoją suczkę potrafi ją przechwycić i skakać nad nią. Martwi mnie zwłaszcza to ostatnie, gdyż nie chce żeby moja się nie bała do mnie przychodzić, a także z racji różnic w wadze boję się że stanie na niej i zrobi stała krzywdę (już ostatnio skoczyła jej na łapę). Czy możliwe że z powodu zbyt małej ilości czasu poświęconej owczarkowi (od początku domownicy są z racji obecnej sytuacji bardzo zajęci) i ciągłego jej przebywania z kimś, mogło dojść do agresji o podstawie leku separacyjne go i chorobliwa próba zyskania maksymalnej uwagi ludzi? Może to tylko próba zdobywania przewagi? Macie jakieś rady jak z tym walczyć?

Edit.

Oczywiście zapomniałem dodać informacje jak wygląda to że stronę mojego psa. Jest bardzo chętna do zabawy, często tego domaga się od innych psów. W momentach gdy owczarek jest strona atakakujaca można zauważyć dwie postawy. Jedna jest strach i wycofanie (unikanie, gdy dochodzi do kontaktu podkolony ogon między nogami, pokazywanie brzucha) lub strach i atak (pokazywanie brzucha zamienia się w pokazywanie zębów, ujadanie i kłapanie szczęka). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...