Jump to content
Dogomania

Samoyed 4 miesiące - cały czas sika w domu


Oldan

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Starałem się przejrzeć formu w celu upewnienia się czy znajdę tutaj podobny problem i rozwiązanie na nie. Nie znalazłem takiego tematu, jeżeli jednak jest taki, to przepraszam i proszę o przesłanie adresu.

Mamy 4 miesięcznego Samoyeda, chłopak jest z nami już od dwóch miesięcy. Jest bardzo inteligenty i szybko łapie komendy, choć jest wygadany i lubi się trochę po wykłócać ;) W pierwszym okresie ze względu na okres kwarantanny sikał w domu, zazwyczaj na matach choć nie zawsze. Po szczepieniach było trochę walki z pieskiem aby zrozumiał, że na dworze można robić siku. Potrafił na 1h spacerze nie zrobić siku, żeby zaraz po powrocie do domu zrobić na wejściu. Przez ten okres przebrnęliśmy i teraz za każdym razem na spacerze robi siku. Problem jest taki, że po powrocie do domu nie minie czasem nawet 30min do 1h i też potrafi zrobić siku w domu. Gdyby to byłą kwestia tego, że nie jest wstanie wytrzymać to bym zrozumiał i cierpliwie czekał aż będzie wstanie. Jednak zarówno w nocy jak i w czasie jak jesteśmy w pracy potrafi wytrzymać nawet 8h. W naprawdę wyjątkowych sytuacjach nie wytrzymując. Raz na 1-2 tygodnie. Co ewidentnie świadczy o tym, że jest wstanie tyle wytrzymać. Za każdym razem gdy sika na dworze dostaje pochwał oraz smakołyk. Natomiast w domu zgodnie z tym co czytaliśmy ignorujemy jego zachowanie. Jednak to nie działa, i wciąż jak jesteśmy z nim w mieszkaniu to robi siku nawet co 30min. Dodam jeszcze, że nigdy nie robi w holu w którym jest zamykany na noc oraz gdy wychodzimy z domu (poza wspomnianymi bardzo pojedynczymi wpadkami).

Nie bardzo wiemy co mamy dalej robić, bo aktualne metody nie działają. A wychodzić co 30min lub co 1h też wydaje mi się, że nie ma sensu skoro wiemy, że pies fizycznie jest wstanie wytrzymać tyle czasu.

 

Serdecznie dziękuję za wasze porady! 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Obserwowałabym psa i wychodziłabym przy każdym sygnale niepokoju, przy każdej "przymiarce" do sikania.  Nawet co pół godziny. W nocy i samotności pies nie jest tak aktywny ani tak podekscytowany. 4-miesięczny pies wyjątkowo wytrzymuje dłużej niż 5 godzin - jeśli wytrzymuje całą noc, to jest ideałem. Cy dajesz hasło na sikanie, poprzedzające pochwałę? I smakołyk nieregularnie, ale zawsze  po pochwale? Być może szczeniak już skojarzył, że za sikanie jest nagroda, ale jeszcze nie skojarzył, że to obowiązuje tylko  poza mieszkaniem. 

Szczeniak może sikać też po zabawie, po każdej silniej odczutej emocji.

 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź,

jako hasło dostaje "siku" a następnie po zrobieniu dostaje nagrodę. Piesek świetnie zdaje sobie sprawę, z tego, że po sikaniu za zewnątrz dostaje smakołyk, bo po zrobieniu natychmiast podchodzi do nas i oczekuje, że coś dostanie. W domu gdy zrobi, to tego zachowania nie ma. Problem polega na tym, że często staramy się antycypować kiedy może mu się chcieć siku. Czyli np. po zabawie, po wyczesywaniu, wtedy gdy są np. emocje. Pies nie daje jeszcze żadnych sygnałów więc chcemy wyjść zawczasu. Niestety nawet w takich sytuacjach potrafi zrobić siku w domu, nawet gdy już jest na smyczy i otwieramy drzwi do wyjścia. Stąd nasze zmartwienie, że to nie jest do końca tak, że nie jest wstanie utrzymać. Rano po nocy oraz gdy wracamy z pracy po wyjściu jest wstanie spuścić całą "cysternę", w tym wypadku mówimy o znacznie mniejszej ilości a mimo wszystko nie wytrzymuję. To nie jest tak też, że on się kręci po mieszkaniu i wąchając szuka miejsca na siku, on zwyczajnie idzie sobie, zatrzymuje się i po  prostu robi  Myliśmy również podłogę sodą oczyszczoną oraz octem aby nie został zapach moczu. Niestety to nie pomogło.

Tak więc jesteśmy przekonani co do tego, że on zdaje sobie sprawę z tego, że powinien robić siku na zewnątrz. Częste wychodzenie z nim też nie jest dla nas problemem, choć faktycznie nie chcielibyśmy wychodzić co 30 min. Problem polega na tym, że nawet gdy chcemy z nim wychodzić często to robi w momencie gdy się ubieramy lub nawet gdy już z nim wychodzimy. Dodam jeszcze, że nie wydaje nam się aby to była kwestia tego, że załatwia się związku z emocjami z nadchodzącego spaceru, ponieważ zazwyczaj jest bardzo spokojny. 

 

Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Oldan napisał:

on zdaje sobie sprawę z tego, że powinien robić siku na zewnątrz.

Gdyby to rozumiał, nie sikałby w domu. Pies nie rozumie, że to jest problem dla nas. Zorganizuj tak wyjścia, by nie mógł się wysikać w domu przed wyjściem - polecenie siad gdy się ubierasz i otwierasz drzwi, a potem szybki marsz. Na siedząco sikać nie będzie przecież. Obserwuj psa  - pies nie chodzi bez celu po mieszkaniu, wyłapiesz momenty, kiedy chce sikać. Ewentualnie pomyśl o domowej klatce -  tylko trzeba psa cierpliwie przyzwyczaić, że to jest miejsce odpoczynku, nie przymusowego zamknięcia.  Wtedy gdy nie możesz zajmować się psem, czy obserwować go, pies byłby na swoim legowisku w klatce. Zawsze można na wszelki wypadek zbadać mocz - żeby wykluczyć problemy z pęcherzem.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oldan - moja suczka tez 4 miesiące robi tak samo! Jak zostaje sama kiedy wychodzimy do pracy nie załatwia się w domu, w nocy tez przesypia natomiast 2 godzin między spacerami nie potrafi wytrzymać i co dziennie zdarza się jej taka wpadka!. Moja sunia też nie sygnalizuje albo ja tego nie widzę. Na dworze robi siku kilka razy, za każdym razem chwalę ją, ciesze się żeby widziała że sprawia mi to przyjemność oraz dostaje smaczka. W domu za sikanie nic nie dostaje - nawet tego nie oczekuje a mimo to sika. Niemniej jednak dobrze wiedzieć, że ktoś tez się nad tym zastanawia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...