Jump to content
Dogomania

Karma dla seniora +12lat


kasiek12

Recommended Posts

Witam,

Zakładam nowy wątek, bo głowa już mi puchnie od czytania...

Potrzebuję Waszej porady w wyborze suchej karmy dla seniora (husky 12 lat i pies w typie owczarka szetlandzkiego lat około 14). Czym się kierować przy wyborze karmy? Ponoć dobrze jest jak jest wysokobiałkowa z małą ilością fosforu. Skłaniam się ku marce Happy Dog (w sumie z polecenia, nie żeby to był mój własny wybór). Poczytałam opinie, skład, ale nie jestem na 100% przekonana.

Jeśli ktoś może się podzielić wiedzą w tym temacie, zapraszam do dyskusji :)

Link to comment
Share on other sites

A musi być sucha? Jeżeli już nie chce ci się karmić psa naturalnie to znajdź karmę mokrą czyli dobre puszki.

Moje psy jak widzą suchą to mi mówią - sama sobie to jedz. CXałe życie karmię psy mięsem z dodatkami i nawet jak oboje z mężem pracowaliśmy to jakoś znajdowaliśmy czas, żeby przygotować jedzenie czterem dużym psom.

Link to comment
Share on other sites

Karmę dobiera się do psa, nie na odwrót ;) Pytanie, czy Twoi seniorzy są okazem zdrowia, czy cierpią na jakieś choroby. Generalnie jeśli starszy pies jest zdrowy, ma apetyt, ma czym gryźć, jest aktywny, to nie potrzebuje karmy dla seniora, gdzie utarło się mylne przekonanie, że musi mieć mało białka. Starszy pies potrzebuje tyle samo białka (i co ważne najwyższej jakości) na każdy kilogram masy ciała co młodszy, ale gdy więcej czasu spędza na spaniu, mniej się rusza, to wzrasta procentowe zapotrzebowanie na białko w stosunku do energii, a wagowo powinno zostać na tym samym poziomie (a nawet wyższym). Dlatego jeśli pies jest mniej aktywny, lepiej poszukać dobrą karmę light dla dorosłych, ale nie taką, gdzie jest masa węglowodanów zamiast tłuszczu, a taką z większą ilością włókna (daje uczucie sytości) i białka. Albo zamiast karmy light dawać "zwykłą" karmę w mniejszych ilościach, dodając do tego warzywa czy owoce jakie lubi. Do tego przydałoby się włączyć suplementy z antyoksydantami, z kwasami tłuszczowymi, żeby zmniejszyć podatność na nowotwory i zachować jak najdłużej sprawność umysłu, np olej kokosowy, witamina A, C, olej rybny, kokosowy, L-karnityna, tauryna, można coś na stawy (np.chondroityna). Czasem dodają je do karm, ale tyle co kot napłakał ;)

Dnia 1.07.2020 o 14:46, kasiek12 napisał:

Skłaniam się ku marce Happy Dog (w sumie z polecenia, nie żeby to był mój własny wybór). Poczytałam opinie, skład, ale nie jestem na 100% przekonana.

Żywienie psa kukurydzą i ryżem z dodatkiem wątpliwej jakości "mięsa" to zły wybór. Na przykład gluten przyśpiesza osłabienie funkcji poznawczych starszych psów, podobnie jak  zboża o wysokim indeksie glikemiczynm. Z gotowych karm rzuć okiem na Farminę, Orijen, Platinum, Ziwipeak, Alphaspirit, ewentualnie Acana, Fish4dogs, a najlepiej zostań przy mokrej, najlepiej nawodni organizm, Lukullus też dobra :)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dnia 4.07.2020 o 00:42, LeCoyotte napisał:

Karmę dobiera się do psa, nie na odwrót ;) Pytanie, czy Twoi seniorzy są okazem zdrowia, czy cierpią na jakieś choroby.

 

Dziękuję za fachowy post. Mój husky ma chorą tarczycę i boryka się ze sporą nadwagą.

Podstawą żywienia jest mokra karma Animonda GranCarno. Suplemetnacja oczywiście też jest (stawy, kwasy omega). Suchą karmę podaję sporadycznie. A raczej moja mama, kupuje jakiś badziew na wagę w zoologu. Zdecydowałam się na Acanę. 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)

Link to comment
Share on other sites

Karmy w puszkach są bardzo tłuste (po przeliczeniu nawet 30-40% tłuszczu w porównaniu z suchą karmą), więc dla jego dobra powinien przejść kurację odchudzającą jedząc mniej energetyczna karmę light, a potem powrócić do mniej tłustych puszek np Lukullus Menu Gustico są super

Link to comment
Share on other sites

Dnia 13.07.2020 o 23:50, uxmal napisał:

Nie zgłebiałam do końca tej strony ale wygląda że dużo pracy włożyliście (jeśli te obliczenia to Wasze) 

Wysłałam PW, ale nie wiem czy się wysłało, ponieważ nie widzę tej wiadomości w wysłanych, nie wiem czy tak ma być, nie znam tego forum

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...