Jump to content
Dogomania

Czy to prawdziwy pinczer średni czy mieszaniec?


kamilos876

Recommended Posts

Witam, jakiś czas temu przygarnąłem ze schroniska suczkę, na imię ma Figa, czarna z plamkami rudawymi, krótka gładka sierść, długie nogi, bardzo aktywna i skoczna (musiałem podwyższyć ogrodzenie/siatkę w zagrodzie do 160cm, bo by mi przeskoczyła :P). Z tego co patrzyłem z internecie to wygląda jak pinczer średni (niemiecki), chociaż ma białawe miejsca na brzuszku i na ogonie. Pytanie do osób, co się znają, czy to mieszaniec pinczera z jakimś innym, jeśli tak to z jakim? :)

 

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

Link to comment
Share on other sites

Oficjalnie prawdziwy jest tylko wtedy, gdy ma rodowód ZKWP i wtedy nawet jeśli pies ma jakąś plamę nie tam gdzie trzeba albo nieprawidłowo trzyma ogon  etc- to nadal jest on rasowy, nie mniej jednak taki pies nie osiągnie uprawnień hodowlanych. Rasowy pies, to nie wygląd, ale też geny za którymi idzie odpowiedni dla danej rasy charakter. Każde inne psy nawet jeśli rodzice wyglądają na rasowe, to ich potomstwo jest tzw psem w typie rasy. To oficjalnie mniej oficjalnie nie widzę przeszkód abyś nazywał go pinczerem średnim

Link to comment
Share on other sites

nie, jest to kundelek, w niczym nie przypominający pinczera. Jest większy, i masywniejszy. Rasowość psa podkreśla jego pochodzenie, i wygląd jak najbardziej zbliżony do wzorca. Tu tego nie widać. Trudno doszukiwać się podobieństwa do rasy, tam gdzie go nie ma. Ale psinka jest cudna

Link to comment
Share on other sites

To oczywiście kundelek, ale trochę podobny do pinczera moim zdaniem jest. Z tym, że pyszczek ma inny. Pinczery uważam, za mniej urodziwe od Twojego pieska :) Może dziadek był pinczerem ;) 

Ale doszukiwanie się w kundelku jakiejś rasy wcale nie uważam za złe czy głupie, to bardzo pomaga zrozumieć, poznać psa. Wiadomo przecież, że bez papierów to kundel i nie chodzi o lepszość/gorszość tylko o zrozumienie pewnych cech i zachowań tego konkretnego pieska.

Link to comment
Share on other sites

Mam parę rasowych pinczerów średnich i oczywiście sunia jest kundelkiem ale ma sporo z pinczera,poza tym jest ładna. Bo mimo, że mam psy rodowodowe nie mam nic przeciwko kundelkom, to też ładne i mądre zwierzaki i lubię je tak samo jak rasowe. Zresztą zaczynałam posiadanie psów od kundelków i też były kochane.

Link to comment
Share on other sites

Cześć, dzięki za odpowiedzi.

Może źle skonstruowałem pytanie, bo to kundelek, ale chodziło mi o to żeby się dowiedzieć z najbardziej jakiej rasy może być to mieszaniec w celu lepszego poznania psa. Co do stwierdzenia, że "w niczym nie przypominający pinczera" to też się nie zgodzę, bo w pewnych aspektach przypomina pinczera, powołując się na opis tej rasy np z (https://wamiz.pl/pies/rasy/361/pinczer-sredni):

  • wygląd - gładka krótka sierść, koloru czarnego, podpalana
  • wysoka aktywność, lubi biegać, bardzo skoczny (jak wcześnie pisałem musiałem w zagrodzie podwyższyć ogrodzenie), tak wysoko skacze, że jak ja mam wzrost 188 cm, to gdy po pracy przychodzę do domu a ona z radości skacze to nieraz dosięga pyszczkiem mi do nosa :)
  • kwadratowo-atletyczna budowa
  • przywiązana do właściciela, nie lubi samotności - nieraz musi sama zostać w zagrodzie, na polu, tzn nie do końca sama, bo ma starsza koleżankę (sunia, labrador, ponad 12 lat), ale i tak strasznie się cieszy gdy chcę ją wziąć do domu, woli być cały czas koło właściciela
  • przywiązała się do labradorki, ale do innych psów jest z dystansem

Gdy skończyłem modyfikację zagrody (podwyższenie itp) i ją tam umieściłem dla testów, co chwilę szukała miejsca jak tu uciec, albo jakoś górą, albo dołem. Oczywiście już pierwszego dnia w zagrodzie jej się udało (znalazła trochę wygiętą na dole siatkę oraz nie podłożone nic pod spodem, trochę podkopała i już), ale pies tak się przywiązał, że nigdzie nie uciekła, jak chciałem wyjść sprawdzić, to siedziała pod drzwiami do domu i czekała :)

 

spacer.png

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Fajna sunia, ma sporo z pinczera faktycznie, wiem bo sama mam parkę rodowodowych.

Ale pinczer nie może mieszkać na zewnątrz, musi być w domu bo nie ma podszerstka i nic go nie chroni przed pogodą. Moje jak bardzo leje to nie chcą wyjść, żeby chociaż siknąć,muszę je niemal siłą wyciągać.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Niesamowite, ale ta sunia jest mega podobna do mojego psiaka, którego też adoptowałam ze schroniska kilka mcy temu (ma ok. 5 lat) - mogłaby być jego siostrą :) Wygląd, umaszczenie, a nawet zachowanie bardzo podobne. Ja też się od początku zastanawiałam się, z jaką rasą ma on najwięcej cech wspólnych i też wpadłam na to, że z pinczerem średnim. Jest bardzo przywiązany do nas, wobec innych nieufny lub obojętny, bardzo żywy i bystry, uwielbia się uczyć, a ulubione zabawy to te węchowe (chcę go zapisać na kurs nosework). Bardzo lubi też wskakiwać na różne przeszkody terenowe, zwłaszcza pnie drzew. Chciałam wrzucić jego fotkę, ale niestety nie udało mi się :(  Pozdrawiam i życzę radosnego życia z uroczą Figą :) 

Link to comment
Share on other sites

Bo pinczery średnie są kochane choć charakterne bo to rasa pracująca samodzielnie i niestety często ludzie oczarowani slodkim wyglądem szczeniaczka nie radzą sobie z nim jak dorośnie i oddają do schroniska. Ja swojego adoptowałam jak mial 5 lat i mial być uśpiony, u mnie jest już długo, ma 12,5 roku ale ja wcześniej miałam 39 lat rottweilery więc sobie z nim poradziłam choć ludzie byli przerażeni, że go biorę bo podobno straszny agresor, u mnie przez tyle lat nawet nie warknął. A w poprzednim domu faktycznie pogryzł kobietę bo miał przez lata nie leczone uszy i pogryzł z bólu. Ja psa wyleczyłam i żyjemy i on i ja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...