Jump to content
Dogomania

wypasanie?????


Lena

Recommended Posts

...Ale wiem, że obecnie coraz więcej psów tej rasy traci cenne cech charakteru. Najwięcej psów hoduje się na wystawy, a nie do pracy. A szkoda...

Masz całkowitą racje - ludzie zapominaja do czego przeznaczone były poszczególne rasy. To jest typowe myślenie zachodniej cywilizacji: jak najwięcej, jak najpiekniej... niestety

Pozdrówka

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Oj nie traca, nie traca.... :D

Wstarczy czasem jeden pies a doskonale widac owczarski charkater moich suk. Rafa owcz.niem typowy zaganiacz Laguna Podhalan pilnuje stada aby sie nie oddalalo i broni gdy trzeba. Moze dla niewprawionej osoby to wyglada jak zwykal zabawa, tymczasem to typowe owczarskie zachowania.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Myślę że nie tracą tych wrodzonych cech -one są w nich ja nigdy maoje psy nie uczyłam zaganiać a było to mocniejsze od nich i robiły to doskonale .Przedewszystkim Amigo miał dar do zaganiania i nie musiały to być owce świetnie zaganiał krowy i jałówki które pasły się nad naszym domem.Tak że jakby z nimi troszkę poćwiczyć to pewnie by sobie świetnie poradziły i z takim pożądnym ,wielkim stadem.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ojej, wypasanie!!! ciesze sie bardzo, ze u nas w kraju tez mozna sprawdzic swojego owczarka czy umie :D moja suczka jest owczarkiem francuskim krotkowlosym i jej rodzice jeszcze nie zatracili naturalnej umiejetnosci wypasania, wiec moze i ona rowniez nie :D

Tempusie - czy moglbys podac namiary na naszych poludniowych sasiadow wypasaczy? jakies szkoly? miejsca? Bede wdzieczna!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Poki co jedziemy do Pana Tomk Pecolda z Larka po wystwie poznanskiej i bediemy obserwowac jak to u niej z instynktem jest :D Ostatnio na mazurch miala do wyboru krowki, konie i owce do wypasania, i stanowczo leciala do krowek... znaczy nie mamy owczarka tylko bouviera (krowiarza ;-)

No ale nasze watpliwosci zostana juz wkrotce rozwiane, hi hi :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Wiem, dzwonilam do takiego faceta ktory mi powiedzial ze o jest tylko dla psow pasterskich, one tam zdaja jakis test czy sie nadaja.
A dla takich jak leonki to jest agility i tropienie.
Chcialam sprobowac bo Elza jak widzi krowy to od razu leci i je stawia na nogi, przestawia w inne miejsce laki, i widac ze rzadzi.
Potem jak idzie wzdluz plotu to one ida za nia.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

:p Moja podhalanka Jagódka mimo, że m. in. ringówka, to przede wszystkim pani na włościach - opiekuje się końmi. Dokładnie wie, w którym boksie jaki koń stoi, jeśli któryś wyłamie się z szeregu, to nie odpuści, póki nie zrobi z nim porządku, ba! ona nawet nie lubi jak wytykają głowy za ogrodzenie, żeby powygryzać świeżą trawkę z pastwiska obok. Nie mogę niestety oduczyć jej łapania koni za ogony - gdy są wypuszcane na padoki oraz gdy wchodzą do boksów. Dzięki opatrzności konie jej nie kopią. Tak jakby pogodziły się z losem. Tylko niektóre kity wyglądają żałośnie :shake:
Hm, jest to w każdym razie dziwne, bo niby podhalany pilnowały stad przeciw drapieżnikom, a tu widać wyraźne zaganianie. A raczej pilnowanie porządku, bo Jagoda nie biega bezustannie wokół stada, za bardzo się szanuje ;) A tak serio - to nie border collie, tylko stateczny podhalańczyk.
A według powiedzenia - pożądny podhalan nie ma nic do roboty :lol:

Pozdrawiam wszystich pasterzy,
Magda :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

No racja, nie interesowalam sie tym ;)
Ja to chcialam tak na jeden raz wypuscic go do owiec, zobczyc jak by sie nimi zainteresowal i czy wogole byl by nimi zainteresowany :lol::lol:
Wlasnie przeczytalam na psysportowe ze tylko Border Collie, Owczarek Australijski, Owczarek Szetlandzki sa przyjmowane. Z reszta, jestem i tak juz splukana po Pikniku w Bialym :lol:::lol:

Link to comment
Share on other sites

[B]anetta,[/B]

Masz na mysli Masaja, prawda? Dzisiaj Tomek opowiadala mi o pewnym corgi, ktorego widzial na Zawodach wypasania na Slowacji. Podobno pies byl super przygotowany, z ogromnym instynktem, w kondycji sportowej ... Jednak do wypasania owieczek zabraklo mu troszke ... hmmm wysokosci w nozkach ;) Owiec nie dogonil, ale pucharek za "dzielnosc" dostal :multi:
Dlatego jesli masz czas i checi to warto poprobowac! :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Tak Wind, o Masie mowie :)
A to dziwne co piszesz, bo corgi byly uzywane do zaganiania bydla :cool3: i musialy dorownac szybkosci krowy lub byka. A pisalam o owcach bo nie chce go wrzucac od razu na gleboka wode :lol::vamp:
Pewnie nie mial tak wysokich nozek jak Masajek :evil_lol: [size=1][COLOR="White"]zart hihiihih[/COLOR][/size]
Ale fajnie by bylo zobaczyc takiego pracujacego corgi :biggrina:
A checi sa zawsze, gorzej z czasem i kasa...:shake:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...