Jump to content
Dogomania

Problem z ciąganiem na smyczy


mmxcv

Recommended Posts

Witam, wiem, że temat był wielokrotnie poruszany, ale w żadnym z nich nie znalazłam zadowalającego rozwiązania. Moim psim przyjacielem jest 11 miesięczny owczarek szkocki. Jak już wspomniałam w temacie borykam się z problemem uporczywego ciągania na smyczy. Jest to pies o sporych gabarytach, ja natomiast do postawnych ludzi nie należę, więc nie ukrywam, że często spacery kończą się dla mnie boleśnie. Próbowałam różnych rozwiązań, które udało mi się odkopać w internecie, ale żadne na dłuższą metę nie jest skuteczne. Od klasycznego zamieniana się w kamień przy każdym pociągnięciu smyczy, przez ulubione smakołyki jako zachęta to dobrego zachowania i zawracanie przy każdym szarpnięciu, kończąc na szelkach easy-walk. W szelkach spacery są bardziej znośne niż w pozostałych sytuacjach (mniej siły wkładam w takie spacery), ale i tak robię przystanki średnio co 5 metrów. Problem właściwie pojawił się, gdy mój psi dzieciaczek skończył mniej więcej 4 miesiące (do tego czasu był grzecznym, ułożonym chłopcem). Wiem, że jest to pies o dużym intelektualnym potencjale, większość komend opanowuje błyskawicznie, więc podejrzewam, że to ja jestem problemem całego zamieszania. Nasz pupil słucha mnie w ok. 50 proc sytuacji, natomiast mój tata osiąga wynik niemalże 100 proc. W związku z tym pytam jak mogę zbudować większy autorytet u psa? Może moje pytanie jest głupie, ale ogarnia mnie prawdziwa desperacja. Czy są jeszcze jakieś sposoby na spacerowe problemy prócz tych, które wymieniłam? Dziękuję za dotrwanie do końca tego przydługiego wywodu, będę wdzięczna za każdą radę.

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, mmxcv napisał:

Problem właściwie pojawił się, gdy mój psi dzieciaczek skończył mniej więcej 4 miesiące

Przestał być szczeniaczkiem, wymagał - jak każde psie i ludzkie dziecko - intensywnej nauki akceptowanych zachowań.

 

9 godzin temu, mmxcv napisał:

Od klasycznego zamieniana się w kamień przy każdym pociągnięciu smyczy, przez ulubione smakołyki jako zachęta to dobrego zachowania i zawracanie przy każdym szarpnięciu, kończąc na szelkach easy-walk.

Smakołyki tylko na początku nauki mogą być zachętą, potem nie mają być zachętą, ale nieregularną nagrodą, zawsze po nauczonym słowie pochwały, zamienianie się w kamień przez człowieka nie informuje w żaden sposób  psa, jak powinien się zachować kiedy człowiek idzie,  zawracanie po szarpnięciu znowu nie jest informacją - należy zawracać ZANIM pies napnie smycz i zajmować zwierzątko robieniem czegoś razem z człowiekiem, easy-walk działa mechanicznie, brutalniej niż ostrzeżenie kolczatką nawet! No i niczego nie uczy.

Rozejrzyj się za dobrym trenerem w okolicy - gdzie mieszkasz?  Nauka chodzenia na smyczy jest prosta - starczy nauczyć psa, aby siadał, gdy Ty się zatrzymujesz, poczynając od jednego kroku - to na krótkiej smyczy, natomiast na luźnej długiej smyczy to Ty w czasie nauki masz zmieniać kierunek i tempo, uprzedzając wszystkie decyzje psa. Pies na spacerze ma coś robić z Tobą, a nie zajmować się sobą sam.

 

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Sowa napisał:

 zawracanie po szarpnięciu znowu nie jest informacją - należy zawracać ZANIM pies napnie smycz i zajmować zwierzątko robieniem czegoś razem z człowiekiem

 

ZANIM? Jakoś tego nie widzę. Jaka to informacja dla psa, gdy idąc sobie na luźnej smyczy człowiek nagle zawraca? Reakcja powinna być w momencie napięcia smyczy.

Link to comment
Share on other sites

Pozostanę przy swoim zdaniu:-) Po prostu w taki sposób pies uważa na to, co robi człowiek. I dostosowuje się do tego. To trochę podobny efekt do chowania się psu na spacerze - zaczyna nas szukać. I z automatu uczy się, na jaki dystans luźnej smyczy może iść swobodnie, kontrolując jednocześnie, czy aby mu nie ucieknę. Wtedy pies cały czas uważa na to, co ja robię - ja nie muszę uważać na to, co robi pies.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, LeCoyotte napisał:

ZANIM? Jakoś tego nie widzę. Jaka to informacja dla psa, gdy idąc sobie na luźnej smyczy człowiek nagle zawraca? Reakcja powinna być w momencie napięcia smyczy.

Bo pies powinien być skupiony na Tobie -jeśli idzie obok Ciebie  i zareagować zanim smycz się napnie.  Tak samo jeśli nagle staniesz -nie powinno być szarpnięcia.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...