Jump to content
Dogomania

Lęk separacyjny


BierKat

Recommended Posts

Witam.

Nie wiem co robić, sąsiedzi już  się troszkę skarżą.

1,5 miesiąca temu wzięłam  z pseudohodowli na DT(chcemy ją adoptować na stałe) sunię maltańczyk (ma ok.4 -5 lat, już wysterylizowana) w domu jest sunia york ma 1 rok. 

Niestety sunia szczeka,wyje czasem się załatwia pod nieobecność-poczytalam i to chyba lęk separacyjny, staram się ćwiczyć wg zaleceń o których poczytałam w necie ale nie wiele to zmienia, co robić więcej?jak suni i nam pomóc? Może jakieś dobre rady...

Nie pomogła chyba też obecna sytuacja tzw.siedzenie w domu choć ćwiczę np. wychodzenie na chwilę, sklep lub np.wyrzucenie  śmieci...

Link to comment
Share on other sites

Być może znajdziesz w internecie opisy przyzwyczajania do domowej klatki. W skrócie - najpierw pies ma poznać obwąchać tę klatkę, potem ma sam wchodzić za wrzuconym tam jedzeniem czy zabawką, potem uczy się wchodzić do klatki na hasło, nagroda w środku, trzeba się z psem chwilę bawić wsuwając ręce do klatki,  dopiero wtedy można przyzwyczajać do ruchu drzwiczek klatki, dając cały czas nagrody do środka, wkładając znany kocyk,  potem uczy się psa - przy otwartej klatce - aby siadał tam i wtedy gestem zachęca się do wyjścia, gest zastępuje się poleceniem, zamyka się klatkę na kilka sekund, i znowu - siad, nagroda, klatka otwarta, wyjście za poleceniem, potem przy otwartej klatce właściciel cofa się o kilka kroków, wraca, nagroda w klatce, to samo przy zamkniętej - stopniowo przedłuża się czas i odległość. To działa pod warunkiem, że nie wywieramy presji na psa, ćwiczymy powoli przechodząc do trudniejszych etapów, pies ma chętnie oczekiwać na nagrodę w klatce, a nie żeby próbował drapać, piszczeć itp.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...