Jump to content
Dogomania

Time out


Oskar075

Recommended Posts

Witam wszystkich ! 
od wczoraj jestem właścicielem pięknego biszkopta. Pierwsze moje pytanie to „kara” time out. Jak ja stosować aby była skuteczna? Nie chce aby psiak odczuł zbyt wielkiego dyskomfortu i nie zaszkodziło w przyszłości. Wyprowadzać psa z pokoju wołając go, czy podnosić szczeniaka i wynosić do pokoju ? 

Link to comment
Share on other sites

Izolacja niczego nie uczy. Szczeniaka trzeba uczyć co ma robić zamiast tego, czego nie akceptujesz. Owszem,  szczeniak izolowany przez jakiś czas po powrocie może być przestraszony i będzie spokojniejszy, ale nadal nie wie, co ma robić. Jeśli to jest 7-tygodniowy szczeniak, to izolację potraktuje emocjonalnie jak odtrącenie - gdyby suka matka brała szczeniaka w zęby i wynosiła z gniazda, to byłby dla niego wyrok śmierci. 

Przy okazji - w jaki sposób nagradzasz szczeniaka? 

Link to comment
Share on other sites

Jak wraca do pomieszczenia i już się uspokoił dostaje zabawa + pieszczochy. Wiec jak go karcić?. Oczywiście zachowania które są znośne ignorujemy. Oglądałem filmy z dogomani + artykuły. Metoda jest oceniana bardzo pozytywnie stad moje zdziwienie o Waszych wypowiedziach 

Link to comment
Share on other sites

Gdy szczeniak zachowuje się poprawnie z naszego punktu widzenia, najłatwiej uczyć słów pochwały i słów oznaczających pożądaną przez nas czynność.

Jakie nieznośne zachowania prezentuje Twój szczeniak?

Psy w razie potrzeby wymierzają sobie karę natychmiast. Suka matka może nie tylko warknąć, ale i uderzyć szczeniaka zamkniętym pyskiem, ale robi to w tej sekundzie, kiedy szczeniak zrobi coś nie tak. Pies samiec jest często bardziej tolerancyjny niż suka - bawi się w pozycji leżącej, pozwala łazić po sobie, uniemożliwia bez karcenia chwytanie za przednie łapy, ale potrafi ryknąć na malca, gdy szczeniak zaczyna go gryźć w uszy.

Metody szkolenia są różne - moim zdaniem lepiej wychowując szczeniaka stosować zasady obowiązujące w psiej rodzinie. Na nasze szczęście psy są doskonałymi obserwatorami i nie jest łatwo ludzkimi pomysłami całkowicie zepsuć psa.

A metoda zamykania i intensywnego nagradzania po wypuszczeniu z zamkniętego pomieszczenia może (nie musi - może) prowadzić bardzo wrażliwego psa do lęku separacyjnego.

Jeszcze co do metod - niektórzy reklamują tzw. maty węchowe jako pracę węchową dla psa. A to jest tylko bardziej niewygodna miska - pies będzie jadł wolniej i tyle. Od pracy węchowej różni się tak, jak kupowanie prawdziwków na placu od wyprawy na grzyby do lasu:-)

Link to comment
Share on other sites

I jeszcze jedno - pies niesiony na rękach do miejsca izolacji może potem obawiać się wzięcia na ręce, bo ta czynność bezpośrednio poprzedza przykrą sytuację dla psa, pies, który ma podążać za przewodnikiem do miejsca kary też może podążanie za człowiekiem skojarzyć z karą.

Link to comment
Share on other sites

45 minut temu, Sowa napisał:

I jeszcze jedno - pies niesiony na rękach do miejsca izolacji może potem obawiać się wzięcia na ręce, bo ta czynność bezpośrednio poprzedza przykrą sytuację dla psa, pies, który ma podążać za przewodnikiem do miejsca kary też może podążanie za człowiekiem skojarzyć z karą.

Sowa, dziękuje za odpowiedz, chyba najbardziej ta metoda wydaje mi się racjonalna. Obawiam się ze izolowanie psa w przyszłości może przynieść negatywne skutki w postaci lęku. Wynoszenie psa może przynieść negatywne skutki , ze pies będzie się obawiał podnoszenia. Dobrze zrozumiałem ? :) 

Link to comment
Share on other sites

Skarcenie musi być krótkie i natychmiastowe przy nieporządanym zachowaniu. 

Pamiętaj "pięć razy za coś pochwal, nim raz za coś zganisz". Korzystniej i moim zdaniem łatwiej jest wzmacniać zachowania prawidłowe. Naucz się je obserwować poza czasem przeznaczonym specjalnie na naukę psa. 

Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, Sowa napisał:

Dobrze; napisz może jakie zachowania Twojego szczeniaka są problematyczne i wymagają korekty.

ciężko mówić jeszcze o problemie bo jest on za krótko z nami aby powiedzieć ze mamy z nim problem. Największym kłopotem obecnie jest gryzienie dłoni, nóg, szczypanie zębami i to nie są delikatne muskanie tylko mocne capnięcia. Bawiąc się z nim lina interesuje go moja dłoń i stopy niż lina. No i największa obawa to kable które uwielbia.. widać skutki jak mówimy nie, ale zastanawiam się jak go powstrzymać w eufori gdy słowa zawodzą. Uprzedzę pytanie, wpychanie zabawek nie pomagają a już mała kolekcje ma. Kolejna jest w drodze 

Link to comment
Share on other sites

Szczeniak jeszcze nie wie, ze ludzka skóra jest wrażliwsza od futerka braciszka i nie umie hamować gryzienia. Gryzienie rąk i nóg można obrzydzić blokowaniem szczeniaka rozpostartą dłonią, naciskiem palca na psie wargi tak, aby gryząc rękę gryzł się sam, chwytem za pyszczek - czyli objęcie dłonią pyszczka - to tzw chwyt kagańcowy,  tak karci szczeniaka suka matka, wreszcie karmieniem z otwartej dłoni uczymy delikatności wobec rąk, potem podawanie długich smakoli spomiędzy palców dłoni zaciśniętej w pięść, aby uczył się je wybierać. Potem - zanim szczeniak ugryzie - naprowadzasz smakołykiem w siad, pochwała i smakol, smakołykiem trzymanym w dłoni uczysz szczeniaka chodzenia przy nodze bez gryzienia, zabawkę można rzucić lub dłuższą zabawkę nosić razem, bez przeciągania.  Kable są - nie wiem czemu - szalenie interesujące dla każdego szczeniaka i lepiej na początku je zabezpieczyć; Jeśli szczeniak reaguje na "nie", to zaraz potem wskaż zachowanie wymagane przy kablach,  np siad. Czyli szczeniak podąża do kabli, mówisz "nie", jeśli zareaguje znowu "dobrze", naprowadzasz w siad jedzeniem, mówisz "siad, dobrze" kiedy siada, smakolem odprowadzasz dalej, gdzie znowu będzie siad, dobrze - ale wtedy już szczeniak dostanie nagrodę,  no i można się bawić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...