Jump to content
Dogomania

Cukrzyca u beagla


agusiaa

Recommended Posts

Witam. Jestem nowa na forum i chciałabym zasięgnąć porady. I z góry przepraszam za długi  post. Mam suczkę beagla prawie 9letnią. Tydzień temu trafiliśmy do weterynarza ze względu na wzmożone pragnienie, a co się z tym wiąże również siusianie. Dodatkowo sunia była smutna i tylko by spala. Apetyt był ok.  Sunia jest niesterylizowana, ale nigdy nie miala szczeniat i myślałam że to ciąża urojona (zdarzyla się kilka razy) bo akurat skończyła jej się cieczka. Zostało wykonane badanie krwi, oraz zamierzony poziom cukru (wyniki na zdjeciu), poziom glukozy 294. Z racji wysokiego poziomu cukru, na następny dzień stawilismy się na badania na czczo. Została wykonana biochemia i poziom fruktozaminy (wyniki również na zdjeciach). Została włączona insulina Caninsulin 0,3ml po posiłku rano. Sunia dostaje ją od 25.03. Przeszlysmy na karmę Diabetic ale niestety nie pała do niej miłością i praktycznie nie chce jej jeść, choć wet powiedział żeby dawać jej to co jadła do tej pory. Mierzymy cukier kilka razy dziennie, wyniki różne . Czytałam trochę o tej chorobie i wyczytałam, ze u niesterylizowanych suczek mogą to być zaburzenia na tle hormonów płciowych. Jeden weterynarz mówi żeby nie sterylizowac bo to beagle, roztyje się jeszcze bardziej (mamy kilka kg nadwagi), drugi żeby wysterylizowac. Z tego co czytałam u niesterylizowanych ciężej wyrównać ten cukier bądź jest to nawet nie możliwe. I nie wiem co robic. Czy mogłabym prosić Państwa o rozszyfrowanie wyniku poziomu fruktozaminy? Niestety cukrzyca u psa to dla mnie nowość i nie bardzo się jeszcze w tym odnajduje spacer.png

Screenshot_20200329-132139_Gallery.jpg

Screenshot_20200329-132143_Gallery.jpg

Screenshot_20200329-132132_Gallery.jpg

Screenshot_20200329-132128_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, agusiaa napisał:

. Czy mogłabym prosić Państwa o rozszyfrowanie wyniku poziomu fruktozaminy? Niestety cukrzyca u psa to dla mnie nowość i nie bardzo się jeszcze w tym odnajduje spacer.png

 

 

 

 

Fruktozamiona jest w normie.Tylko...nie ufałabym tym wynikom,wet robił je u siebie,na swoim aparacie.Te badania powinny zostać wysłane (być zrobione ) w laboratorium.Często tego typu sprzęt u weta - przekłamuje.

Poczytaj o cukrzycy u psa,doszkol sie trochę :) i wybierz się do dobrego weterynarza. (na ustabilizowanie poziomu cukru trzeba trochę poczekać,trzeba ostroznie dobierać dawkę i uważać na dietę). Trzymajcie się,pozdrowienia.

https://www.morele.net/wiadomosc/cukrzyca-u-psa-przyczyny-objawy-i-leczenie-zywienie-psa-z-cukrzyca/11115/

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje bardzo za odpowiedź. Jeśli chodzi o cukrzycę to przekopalam już chyba cały Internet. Ale oczywiście będę się jeszcze doszkalac. Jeśli chodzi o jedzenie to daje jej Royal Canin Diabetic ale niestety nie pała do niej miłością. Nie chce jej jeść. Do tego dzisiaj cukier najwyższy odkąd trafiliśmy do weta. Cały dzień śpi. Jedynie na spacerach się ożywia. Na oczach pojawiły się trzecie powieki, gdzie wczoraj ich jeszcze nie było. Martwię się.. jutro mamy kontrol, zobaczymy co powie. Mamy problem też z pobieraniem krwi z ucha.. przez pierwsze dni było ok, teraz niekoniecznie sie udaje. Ona się  stresuje i ja się stresuje. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, agusiaa napisał:

Dziekuje bardzo za odpowiedź. Jeśli chodzi o cukrzycę to przekopalam już chyba cały Internet. Ale oczywiście będę się jeszcze doszkalac. Jeśli chodzi o jedzenie to daje jej Royal Canin Diabetic ale niestety nie pała do niej miłością. Nie chce jej jeść. Do tego dzisiaj cukier najwyższy odkąd trafiliśmy do weta. Cały dzień śpi. Jedynie na spacerach się ożywia. Na oczach pojawiły się trzecie powieki, gdzie wczoraj ich jeszcze nie było. Martwię się.. jutro mamy kontrol, zobaczymy co powie. Mamy problem też z pobieraniem krwi z ucha.. przez pierwsze dni było ok, teraz niekoniecznie sie udaje. Ona się  stresuje i ja się stresuje. 

Agusia - idz do porządnego,dobrze wyposażonego gabinetu.Skąd jesteś?Masz taka możliwość?Napisz,może będę mogła wskazać Ci dobry gabinet,czy klinikę.

Poziom cukru należy zmierzyć i w krwi i w moczu!

Link to comment
Share on other sites

Jestem z Puław woj. lubelskie. Poziom  cukru mierze również w moczu za każdym razem jak z nia wychodzę (ok.5-6 razy dziennie) mierzymy paskami Keto Diastix. Wyniki odkąd zaczęła przyjmować insulinę wyglądają tak: 

25.03

Na czczo: 316mg/dL 

Potem śniadanie i insulina przed godz. 9. O równej 9 dostaje insulinę 

10:45- 317

12.45- 295

14.45- 293

16.45-229

17.45-235 

O 19 mniej wiecej mamy drugi spacer, krótszy niż pierwszy

19.30- 219

21.52-327

23.46-325

 

26.03

Na czczo: 269

11.00- 308

15.00-271

19.00-213

20.28- 242

 

27.03. 

Na czczo: 191, po spacerze 179 po godz znów 190

11.36-265

28.03 

Na czczo: 233

12.27-256

18.10-291 

 

29. 03 

Na czczo nie udało mi się zmierzyć, ale zmierzyłam paskiem Keto Diastix były ++ 

17.16- 339

19.00- 345 

I dzisiejszy dzień był w sumie najgorszy. W przychodni do której chodzę jest trzech lekarzy. Jeden z nich stwierdził żeby jej nie sterylizowac bo to beagle i jeszcze bardziej się roztyje (ma kilka nadprogramowych kg). Będąc u drugiego lelarza na następny dzień stwierdzil, zeby ja wysterylizowac, ale kazał odczekać 2 miesiące bo pod koniec lutego skończyła jej się cieczka. I człowiek glupieje, bo jeden mówi tak drugi zaś inaczej.. ja wiem, ze trzeba ja wysterylizowac bo jesli nie to walka z cukrzycą jest jak walka z wiatrakami. A objawy czyli nadmierne picie i siusianie pojawiło się jakieś 2 Tyg po skończonej cieczce. Do tamtej pory było wszystko ok. Na początku myślałam że to ciąża urojona, bo kiedyś zdarzyło się że ja miala i objawy były takie same. 

Link to comment
Share on other sites

Cukrzyca jest bezwzględnym wskazaniem do sterylizacji suczki.

Wyniki poziomu glukozy,które podajesz są zdecydowanie za wysokie. Należy omówić z wetem sposób efektywniejszego dawkowania insuliny.

Powinnaś też zdecydowanie zadbać o odchudzenie suni,wtedy jest dużo łatwiej ustabilizować poziom cukru.

Link to comment
Share on other sites

Sunia będzie oczywiście wysterylizowana.  Jeśli chodzi o dietę to jest trochę problem bo ona karmy weterynaryjnej (Royal Canin Diabetic) nie chce jeść w ogóle. Przekopalam trochę Internet i znalazłam np. Dolinę Noteci Perfrct Care Weight Reduction, oraz dolina noteci królik z żurawiną i dorsz z brokułami. Te po przestudiowaniu składu są chyba ok. Weterynarz polecił mi jeszcze karmę Vet Expert Obesity. Karmę Royala zjadła może że dwa razy i to też z wielką niechęcią

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dnia 30.03.2020 o 00:03, agusiaa napisał:

Sunia będzie oczywiście wysterylizowana.  Jeśli chodzi o dietę to jest trochę problem bo ona karmy weterynaryjnej (Royal Canin Diabetic) nie chce jeść w ogóle. Przekopalam trochę Internet i znalazłam np. Dolinę Noteci Perfrct Care Weight Reduction, oraz dolina noteci królik z żurawiną i dorsz z brokułami. Te po przestudiowaniu składu są chyba ok. Weterynarz polecił mi jeszcze karmę Vet Expert Obesity. Karmę Royala zjadła może że dwa razy i to też z wielką niechęcią

 

 

Jak się miewa Twoja Sunia,Agusiu?

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, bou napisał:

Jak się miewa Twoja Sunia,Agusiu?

Dzień dobry. Jest niestety gorzej niż było. Sunia nie chce jeść, odkąd zaczęłam podawać insulinę cukier jest bardzo wysoki. Wczoraj rano na czczo było 416 po godzinie gdzie nawet nic nie zjadła jeszcze już 485. Dzwoniłam do weterynarza co mam zrobić, bo zaraz godz podania insuliny A ona nie chce jeść nawet tego co zawsze że smakiem jadła. Kazał dac jej normalnie insulinę. W ciągu dnia (Bo mierzylam poziom co 2 godz) najmniej było 329. Wieczorem znów to samo ponad 400. Dziś jadę do weterynarza. Nie wiem już co robic.. A sterylizacja dopiero za jakieś 3 Tyg 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, agusiaa napisał:

Dzień dobry.

Porozmawiaj z wetem o dobraniu wlasciwej insuliny,bo ta obecna nie daje poprawy,poza tym - trzeba sprawdzić,gdzie leży przyczyna cukrzycy (np.choroba nadnerczy).Może musisz zmienić weta?Skoro ten mówi,że mimo pogorszenia,a nie ty;ko braku poprawu - podawać dalej....

1. insuliny długo działające: 

• insulina ultralente (wieprzowa lub ludzka);

• insulina protaminowo-cynkowa (PZ 90% insulina wołowa, 10% wieprzowa);

• glargina (rekombinowana, ludzka, o bardzo długim działaniu);

• insulina detemir (rekombinowana, ludzka, o bardzo długim działaniu).

2. insuliny średnio długo działające:

• insulina lente (wieprzowa, w postaci zawiesiny cynkowej);

• insulina izofanowa (NGU, rekombinowana i ludzka).

3. insuliny krótko działające:

• neutralna lub krystaliczna (rekombinowana i ludzka, stosujemy w cukrzycowej kwasicy ketonowej – CKK).

Do każdego przypadku należy dobrać insulinę indywidualnie, gdyż czas jej działania zależy od indywidualnego metabolizmu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...