Jump to content
Dogomania

Kennel - lubiany, ale nie do końca?


Gopie

Recommended Posts

To mój pierwszy post, więc się przywitam - dzień dobry!

Przeczesałam wszystkie posty o klatkach, jednak rozwiazania do mojego problemu nie pasują.

Adoptowalam dwa psy z różnych miejsc, różnych płci, jeden ma rok, drugi 1.5 więc już dorosłe

Z racji tego, ze suczka wykazuje zachowania destrukcyjne, i oba bardzo źle znoszą moje wyjścia z domu (bardzo wyją) kupilam im po klatce.

Klatki wprowadzalam stosunkowo krótko, gdyż pieski od razu je polubiły, chętnie w nich siedzą zamknięte jak jestem w mieszkaniu i mnie słyszą gdzieś w oddali.

Problem zaczyna się, gdy wychodzę z domu - oba wciąż okropnie wyją, a suczka gryzie klatkę i probuje z niej wyjść (wylamala nawet jeden szczebelek). Zawsze daję im kongi z jedzeniem, samczyk zupelnie go ignoruje, a suczka się nim zajmuje, natomiast po skonczeniu próbuje wyjść.

Pojawil się tez problem zasypiania i wstawania - tak samo samiec wyje a suczka próbuje wyjść jak idę do sypialni (przed klatką nie było tego problemu, mimo ze psy były uwiazane na smyczach - suczka miala cieczke a samiec jeszcze nie był wykastrowany)

Możecie proszę doradzić, jak sprawić żeby psy byly w klatkach spokojne o każdej porze, a nie tylko w wybranych dla siebie momentach? Ruchu mają dużo, zabawkami się nie interesują (oprócz konga).

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Gopie napisał:

Klatki wprowadzalam stosunkowo krótko.

 

Przy psach pośpiech wskazany tylko przy łapaniu pcheł:-)

 

Weź 2 tygodnie urlopu.

Wkładaj smakol do klatki - gdy pies wejdzie i zjada,  przymknij drzwiczki. Podaj kolejny smakol przez kratki.

Wymagaj siad w kennelu, nagrodź smakolem - drzwiczki zamknięte

Otwórz drzwiczki, pies ma nadal siedzieć, nagradzasz siedzenie podając smakol do środka

Tylko poleceniem pozwalasz wyjść z kennelu, wyjścia nie nagradzasz.

Powtarzasz ćwiczenie do 20 razy z każdym psem nie raz po razie, ale nieregularnie, czasem trzy razy raz po razie, czasem  co godzinę lub co kwadrans na przykład, w różnych godzinach dnia i nocy.

Drugi dzień - to samo plus odchodzisz o krok od klatki. Wracasz, wymagasz siedzenia przy otwartych drzwiczkach, to nagradzasz podając smakol do środka, pozwalasz wyjść, wyjścia nie nagradzasz.

Powtarzasz ćwiczenie jak wyżej - do 20 razy w ciągu dnia

Trzeci dzień - to samo, ale odchodzisz odwracając się tyłem, podchodzisz do drzwi - reszta jak wyżej

Czwarty - to samo plus przymknięcie drzwi pokoju

Piąty, szósty i kolejne dni - to samo, zaczynasz wychodzić na klatkę schodową w różnych godzinach, stopniowo zwiększając czas nieobecności. Wracając podchodzisz do zamkniętego kennelu, wymagasz siad, nagradzasz podając smakol do środka, otwierasz drzwiczki, wymagasz siad, nagradzasz, pozwalasz wyjść bez nagrody.

Dodatkowo - codziennie oprócz wyjść dla fizjologii - wychodzisz z psami na 2 godziny każdego dnia - wypełniasz te godziny wyciszającymi zajęciami jak praca węchowa i spokojne posłuszeństwo. Rzuty aportowe tylko w nagrodę za posłuszeństwo, o ile pies umie aportować oczywiście, czyli niczego nie bierze do pyska bez pozwolenia i wszystko co rzucisz przyniesie oddając bez dyskusji.

Przed każdymi drzwiami - w mieszkaniu, na klatce, wszędzie - wymagasz siadu zanim otworzysz drzwi, wychodzisz, przywołujesz psa i idziecie razem bez nagrody. Wymagasz siadu przed każdym puszczeniem ze smyczy lub swobodniejszym bieganiem na lince. Uczysz pozostawania w pozycji siad na spacerze, najpierw gdy stoisz obok, potem gdy odchodzisz poczynając od jednego kroku.

Jeśli problemu nie rozwiążesz przez dwa tygodnie, pozostanie opłacenie pobytu psów u trenera, który nauczy pozostawania w kennelu w ciszy niezależnie od sytuacji.

Nigdy nie głaszcz psa przed wyjściem z domu, wychodź obojętnie.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...