Jump to content
Dogomania

szukam tatusia dla szczeniąt


Lisiczka8

Recommended Posts

Witam!
Posiadam suczkę border collie czarno-białą. W kwietniu skończy 4 lata. Kupiona z hodowli. Posiada metryczkę. Nie zależało i nie zależy mi na tym, żeby jeździć z nią na wystawy. Więc nie starałam się o rodowód. Jest to nasz domowy przyjaciel, pies rodzinny. Bardzo bym chciała raz ją dopuścić. Nie miałam czasu ani możliwości żeby ogarniać kwestie hodowli. Chcę, żeby raz po prostu została mamą. Poszukuję bardzo pilnie tatusia dla jej szczeniąt. Dzisiaj dostała cieczkę więc czasu jest mało. Może znajdzie się chętny tatuś.
Pilnie proszę o kontakt pod nr telefonu 604551818

  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Lisiczka8 napisał:

 żeby raz po prostu została mamą.

Ty tak na serio???

Suce szczeniaki nie są potrzebne ani dla zdrowia, ani dla szczęścia.

Nie miałaś czasu, aby ogarnąć kwestie hodowli, to i nie wiesz, jak dobiera się reproduktora do suki ani jak odchować szczeniaki. Nie wiesz, jakich skojarzeń należy unikać.

Jeśli Twoja wypowiedź nie jest tylko niemądrą prowokacją, to poczytaj https://pl-pl.facebook.com/pg/SosBorderom/about/?ref=page_internal

na tej i na innych stronach ile borderów i psów w typie rasy czeka na ratunek. Szczeniaki po Twojej suce będą psami w typie rasy. O nieudokumentowanym pochodzeniu i bardzo niepewnej przyszłości. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 minut temu, Sowa napisał:

Jeśli to nie prowokacja, to zrezygnuj z tego pomysłu.

Ale dlaczego?Przecież "słociutkie" szczeniaczki,kaski trochę wpadnie,no super,po prostu!

To na pewno nie prowokacja,TO -  sie inaczej troche nazywa :)

Link to comment
Share on other sites

Na kaskę z pseudo coraz trudniej liczyć - bardzo dużo szczeniąt w typie rasy nie znajduje już nabywców. i takie niesprzedane szczeniaki są wywalane dosłownie na zbity pysk - na ulicę, do lasu, jak dobrze - to od razu do schronu, gdzie jest bodaj minimalna szansa, że ktoś się zlituje.  

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Lisiczka8 napisał:

Czy naprawdę nie stać was na normalną, nieagresywną wypowiedź? Proszę nie oceniać ludzi po jednym poście a złośliwości zachować dla siebie. Mądre rady chętnie przyjmę. Impertynencja jest naprawdę zbyteczna. 

Gdzie tu widzisz agresję? To raczej merytoryczne i rozsądne argumenty, żeby się zastanowić zanim się powoła na ten świat kolejne psiaki. Może Ty spróbuj coś sensownego napisać co przemawiałoby za taką decyzją?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

30 minut temu, Lisiczka8 napisał:

Czy naprawdę nie stać was na normalną, nieagresywną wypowiedź? Proszę nie oceniać ludzi po jednym poście a złośliwości zachować dla siebie. Mądre rady chętnie przyjmę. Impertynencja jest naprawdę zbyteczna. 

A ja oceniam właśnie po jednym poście. Zachcianka bez uzasadnienia. 

Masz przygotowany tekst,  gotowiec i szukasz frajera. 

Daj spokój swojej suni i nie znęcaj się nad nią. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Lisiczka8 napisał:

Czy naprawdę nie stać was na normalną, nieagresywną wypowiedź? Proszę nie oceniać ludzi po jednym poście a złośliwości zachować dla siebie. Mądre rady chętnie przyjmę. Impertynencja jest naprawdę zbyteczna. 

Stać nas na mówienie prawdy bez owijania w bawełnę.Tutaj - nic nie ściemnisz,za dobrze sie orientujemy w temacie...Zbyt wiele psich nieszczęść widujemy przy takiej postawie,jak Twoja,naprawdę - nie jesteś oryginalna,jesteś natomiast niedoinformowana i niedouczona w kwestii "produkowania szczeniąt".

Mądra rada?Nie rozmnażaj nierodowodowej suki,albo podaj wiarygodne argumenty dla których zamierasz to zrobić.

(raczej takich nie ma,ale...masz szansę).

p,s - na ilu portalach zamieściłaś ten żałosny apel?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Napiszę jako hodowca, nie uznaj tego jako hejt. Czy hodowca w ogóle wie, jakie masz zamiary? Większosć sprzedając szczeniaki "na kolanka"za niższą cenę, ma w umowie zapis o przeznaczeniu szczenięcia. Nie każde szczenię rodowodowe w przyszłości powinno/musi być rozmnażane - tylko te najwybitniejsze. Jeśli już koniecznie musisz mieć szczeniaki, to zrób to jak należy. Zarejestruj suczkę w oddziale ZKwP, zgłoś przydomek hodowlany, zrób jej przegląd hodowlany, jeżeli nadaje się do hodowli,  skontaktuj się z hodowcą, żeby doradził Ci wybór reproduktora. Hodowca zna swoje linie, wie z jakimi mogą wyjść dobre skojarzenia, których unikać. jesli masz wpis w umowie (ja w ponad 99% umów stosuję taki wpis) o nierozmnażaniu, to najpierw porozmawiaj z hodowcą na ten temat, zapytaj o zgodę, ewentualnie dokonaj dopłaty do ceny szczeniaka wystawowo-hodowlanego. Nie produkuj kundli. Hodowca poświęcił pewnie lata na wypracowanie swoich linii i pozyskanie genów, a Ty je skundlisz i zmarnujesz. Każde takie krycie nierodowodowe to psy w typie rasy, czyli kundle, a nie psy rasowe. Jesli ojciec feonotypowo bedzie przedstawicielem rasy, to niekoniecznie tak jest w rzeczywistości. Kryjąc tak, nie masz pewności, czy co drugi maluch już z wyglądu nie będzie kundelkiem. Pamiętaj też, że jako hodowca bierzesz odpowiedzialnosć za szczeniaki, które powołasz na świat. Musisz zadbać o to, żeby zminimalizować ryzyko wad, posiadać wiedzę na temat okresu ciąży, karmienia oraz odchowu maluchów. Ty bedziesz odpowiadać przed nabywcami szczeniaków za ich wczesną socjalizację, wady widoczne i ukryte (z tytułu rękojmi), za ich profilatykę zdrowotną. Border collie to rasa trudna, modna, ale nie każdy nadaje się na właściciela tego psa. Możesz spotkać się z sytuacją, że po jakimś czasie (czasem po latach) ktoś zwróci Ci psa, czy jesteś gotowa na to? Oczywiście możesz olać sprawę, ale skoro Ty powołasz na świat maluchy, to masz moralny obowiązek zachować się odpowiedzialnie w takiej sytuacji.   Sama ciąża i odchów szczeniąt to powazne poświęcenie. Poród to nie przeleweki. Wystarczy, że źle ułoży się szczeniak schodząc do trzony macicy i potrzebna jest operacja. Nie zrobisz, to stracisz nie tylko miot, ale i matkę (cesarskie cięcie nocą to średnio koszt 1500 zł), a suki zazwyczaj rodzą nocą, jak większosć samic. Maluchy większych ras wymagają początkowo kojca z odbojnikami a póxniej osobnego pomieszczenia. Sikają i kupkają średnio co 2 godz. , stale piszczą, są ciągle głodne, po 4 tyg. wszystko testują ząbkami. Mam małe rasy, ale po odchowaniu cavalierków mam przesyt szczeniaków na parę miesięcy. Maluchy najpierw muszą byc z Tobą, pod kontrolą, żeby suka ich nie przygniotła, zeby kontrolowac ich picie. Suka moze dostać tężyczki poporodowej.

Wiem, że w czasie covidu wzrosły ceny maluchów i wzrosło z tym zainteresowanie rozrodem, ale uwierz, że tak samo wzrosły ceny usług weterynaryjnych i wszystkiego, co jest związane z odchowem maluchów, a ten boom na szczeniaki nie bedzie trwać wiecznie. To kwestia kilku miesięcy. Jesli nie znajdziesz im domów, co zrobisz? Może być liczny miot, nie zostawisz sobie np 7 maluchów w domu.

Rozmnażając bez rodowodu produkujesz kundle, nie możesz ich legalnie sprzedać, nie znasz ich pochodzenia, obciażeń genetycznych które idą w liniach. Częśc w przyszłości pewnie zasili schroniska lub rzesze bezdomniaków wyrzuconych z domów. Będziesz je pokątnie opychać byle jak i byle gdzie, bez umowy - bo to dowód niezgodnej z prawem działalności. Zastanów się proszę, czy na pewno warto? Czy weźmiesz odpowiedzialnosć za kilkanaście lat życie szczeniat, które dzięki Tobie pojawią się na świecie? Jeżeli nie zrezygnujesz z pomysłu rozmnozenia swojej suni, to zrób to jak należy i w kontakcie z hodowcą. W ciągu tych 2 mies ciąży i ok 12 tyg. odchowu małych na pewno niejeden raz będziesz potrzebować porady i wsparcia kogoś mądrzejszego i z doświadczeniem. 

Jesli jednak dojdziesz do wniosku, że hodowla to coś nie dla Ciebie, to wysterylizuj sunię i ciesz się jej obecnością. To jakiś zacofany mit o kryciu raz dla zdrowia.Organizm suki krytej gorzej przechodzi kolejne cieczki, po każdej masz jak w banku ciążę urojoną. Suczki hodowlane też zapadają na zaburzenia hormonalne, pojawia się u nich ropomacicze, czy gruczolakorak. Z własnego doświadczenia napiszę, że naprawdę niewielki odsetek suczek rodzi do ustawowo okreslonego górnego wieku- 8 roku życia. Najcześciej wczesniej konieczna jest ich sterylizacja i wycofanie z rozrodu. Jesli suczka żyje średnio 15 lat, to ma ok 4 miotow w życiu. Hodowla to pasja, podporządkowanie całego życia psom, dostosowanie domu do pojawiających się miotów. Może się okazac, że to także Twoja pasja, ale nie jest tym bezmyśla produkcja kundli. Życzę podjęcia mądrej decyzji.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Post zamieściłam dawno temu. Otrzymałam kilka bardzo dobitnych i czasami mało kulturalnych odpowiedzi. Niektóre były merytoryczne, niektóre tylko niesympatyczne. Sunia jest już dawno po sterylizacji. Kilka miesięcy temu doszła już całkowicie do siebie po zabiegu. Cieszy się naszym wspólnym życiem otoczona naszą miłością i troską. Bardzo proszę o nie komentowanie.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dnia 2.12.2020 o 12:39, Lisiczka8 napisał:

Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Post zamieściłam dawno temu. Otrzymałam kilka bardzo dobitnych i czasami mało kulturalnych odpowiedzi. Niektóre były merytoryczne, niektóre tylko niesympatyczne. Sunia jest już dawno po sterylizacji. Kilka miesięcy temu doszła już całkowicie do siebie po zabiegu. Cieszy się naszym wspólnym życiem otoczona naszą miłością i troską. Bardzo proszę o nie komentowanie.

Może edytuj tytuł, że już nieaktualne ;) Dobrze, że wszystko w porządku po zabiegu i nie wybrałaś drogi na skróty. Sama mam psy rasowe i wykastrowane adopciaki, więc osobiście potrafię spojrzeć na sprawę z obu stron. Dosadne komentarze tutaj były spowodowane tylko wieloletnim doświadczeniem osób, które poświęcają się walce z  psią bezdomnością. To żadna złośliwość, tylko bardziej rozgoryczenie. 

Życzę wam wielu wspaniałych wspólnych lat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...