Jump to content
Dogomania

Wodobrzusze, niedomykalnośc zastawki i wiele innych


Kaczucha

Recommended Posts

Cześć

Piszę bo szukam wskazówek co robić dalej.

Mój pies, owczarkowaty, najprawdopodobniej owczarek belgijski, lub malinos- nie jestem pewna dlatego, że nie wszystkie cechy wyglądu się zgadzają a psa mam od 3 lat. Staruszek, weterynarze mierzą mu koło 11-13 lat. Jego historia przed znalezieniem  jest nieznana oprócz tego, że ktoś bardzo się nad nim znęcał- ma przecięty język, podcinane uszy a co najgorsze 19 śrutów w ciele. Kiedy go znaleźliśmy ważył 17 kilo. Barbarzyństwo... W każdym razie psina była bardzo wesoła, potrzebowała człowieka, bliskości. Nie będę się rozpisywać, generalnie wspaniały psiak :)

Do meritum jednak. Od jakiegoś miesiąca bardzo źle dzieje sięz jego zdrowiem. Zaczęło się od kaszlu z odruchami wymiotnym po czym szybko przyszło wodobrzusze, rozprzestrzeniło się na płuca wątrobę i jelita, dużo tego, wahania wagi, apatia, brak apetytu. Dodatkowo pies ma ogromne zwyrodnienia kręgosłupa dysplazja zaawansowana, dziwne że jeszcze tak żwawo się poruszał( w górach z nami był i codzienne spacery po kilka godzin- super )

Weterynarze stwierdzili u niego niedomykalność zastawki prawej- dostał leki moczopędne oraz nasercowe. Alat lekko podwyższony więc i leki na wzmocnienie wątroby. Niby się polepszyło ale tylko na chwile, wodobrzusze w ogóle nie zniknęło, jednak płyny wycofały się z płuc i kaszel przestał męczyć. Jednak pies wciąż bardzo słaby, serce coraz gorzej pracuje, szmery są coraz większe. Od kilku dni płynów jest bardzo dużo- pies wygląda jak beczka.  Na dodatek pod szyją od wczoraj wisi mu worek w którym też zbierają się jakieś płyny.

Okazało się, że ma przerost prostaty( cysty na 5 centymetrów)- pies nie mógł się wyrobić przez długi czas a zamiast normalnych strumieni kapało z niego i  jak już sie wylewało to po kilka minut stania i sikania) W worku moczowym polipy i piasek.

Baca - bo tak mu na imię, coraz gorzej się porusza, ma problemy z chodzeniem, widać ze sprawia mu to ból.

Weterynarze robią dużo, ciągle dostaje leki, antybiotyki, jest badany dokłądnie za każdym razem.

Z powodu bardzo słabego serca i wątroby nie można leczyć go sterydami a nie nie można wykonać zabiegów. Jest coraz gorzej z nim. Zdajemy sobie sprawę, że jego koniec się zbliża wielkimi krokami.

Próbujemy mu ulżyć jak się tylko da, jednak coraz więcej leków, coraz więcej chorób wychodzi.  Podpowiedzcie co dalej robić ? Czy walczyć, czy jest nadzieja na poprawę jego stanu? czy będzie już tylko gorzej ? Może czas by ulżyć mu ostatni raz ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Czy któryś z wetów daje psu jakąkolwiek szansę na trwałe polepszenie komfortu życia?  Czy leczenie skutkuje tylko przedłużaniem życia w cierpieniu?  Decyzja zależy od odpowiedzi na te pytania.

Każdy z nas taką decyzję podejmuje samodzielnie. Cokolwiek zdecydujesz - będzie do Ciebie wracać.

Albo będziesz pamiętać,  że pies cierpiał coraz bardziej i nie uchroniłaś go przed śmiercią w ogromnym bólu, albo będziesz zastanawiać się mimo wszystko, czy nie mógł zdarzyć się cud, czy decyzja o darowaniu psu bezbolesnej śmierci nie była przedwczesna.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Kaczucha napisał:

Próbujemy mu ulżyć jak się tylko da, jednak coraz więcej leków, coraz więcej chorób wychodzi.  Podpowiedzcie co dalej robić ? Czy walczyć, czy jest nadzieja na poprawę jego stanu? czy będzie już tylko gorzej ? Może czas by ulżyć mu ostatni raz ? 

 

Baca cierpi...życie,zamiast radości,czy chociaż spokoju - przynosi mu coraz więcej bólu...Ponoć nadzieja umiera ostatnia,ale...z tego co piszesz,Twój przyjaciel jest na ostatnim zakręcie...

Nie pozwól mu odchodzić w bólu,zasłużył,żeby już nigdy nie cierpieć,limit jego cierpienia (na podstawie Twojego opisu jego obrażeń) - został wyczerpany...

"lepiej godzinę za wcześnie,niż minutę za późno" - pozwolić na uwolnienie od bólu....

Bardzo mi przykro,szczerze Ci współczuję,bardzo mi żal psa...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...