Jump to content
Dogomania

Niepohamowane pragnienie i częste oddawanie moczu


dobson81

Recommended Posts

Dzień dobry. Mój piesek Dolar ma 11 lat. Dwa tyg temu z piątku na sobotę zaczął wymiotować śliną. Przez cały weekend nic nie jadł i był bardzo osłabiony. W poniedziałek udałem się do weterynarza. Lekarz stwierdził, że to stan zapalny, podał antybiotyk i coś przeciwzapalnego . We wtorek ponieważ nie widziałem poprawy udałem się ponownie do weta na badania krwi  i usg. Okazało się, że pies ma niedobór białka, był już 4 dzień bez jedzenia, karmiliśmy go na siłę. Na usg się okazało ze piesek najprawdopodobniej ma ostre zapalenie trzustki i "warstwa jelita cienkiego jest za gruba" Piesek dostał inne antybiotyki i cala serie leków. Wrócił pieskowi apetyt i ogólnie poczuł się lepiej. Dodam jeszcze ze pies bardzo duzi pil w tym okresie. Wróciłem na kontrole do weta z nadzieja ze to już koniec, a tu nagle okazuje leukocyty przez te dwa dni wzrosły z 23 mln do 50 mln. piesek dostał sterydy. obecnie leukocyty to 73 mln . pies czuje się ogólnie dobrze. ma apetyt, ale pije wodę non stop, to już nie jest zwiększone pragnienie tylko picie wody bez umiaru, co za tym idzie często oddaje mocz, trzeba z nim wychodzić co godzinę. Niestety mam problem z dodaniem załączników z wynikami badań Proszę o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Bez ponownego usg,bez rtg jamy brzusznej i dokladniejszych badań krwi - nic mądrego tu nie mozna powiedzieć....

Może poczekaj jeszcze ze dwa dni (skoro pije i je) i zobacz co sie będzie działo,trzeba też koniecznie oznaczyć parametry nerkowe i trzustkowe.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Usg zrobiono po raz drugi. Pani weterynarz orzekla ze problemu z trzustka juz nie widac. Warstwa jelit natomiast jest troche za gruba. Skoro pies je i czuje sie w miare dobrze to poczekajmy tydzien i zobaczymy. Jesli chodzi o rtg to mam problem z dodaniem zalacznikow, (czekam na pomoc administratora w tej kwestii) Jesli chodzi o krew to sprobuje przepisac na ta chwile morfologie i bio chem z pierwszej wizyty tj. 20.01.2020 i ostatniej 29.01.2020 aby odrobine rozjasnic albo i nie..

Morfologia 20.01                             Min      Max                                          Badanie  Spotchem EZ                                        min            max

WBC  23,3tys/mm3                         7            17                                        BUN        12mg/dl                                                     6                 33

RBC    6,34 mln/mm3                     5,4           8,9                                   Glukoza      74mg/dl                                                    75              117

hemoglobina  14,4 g/dl                  13            19                                   ALP           45 U/L                                                         0                  132

hematokryt     45,2%                        37           55                                 T-PRO bialko calk. 2,7g/dl                                           5,3             7,9

dalej wszystko w normie poza:                                                          ALT           10 U/L                                                             0               123

MCHC     31,8 g/dl                             32          36                                    Kreatynina 1mg/dl                                                   0,6              1,6

RDW         12%                                    14            17                                 AST         42U/L                                                          0                   41

MONO        12,2%                                 3            10                                  Gamma 10 U/L                                                         0                   10

 

Morfologia 29.01.20                                                                      BADANIE MOCZU 29.01.20

WBC     72,7 tys                                                                               urobilinogen 0,2 mg                                                       -1,1                    2

RBC     4,98 mln                                                                              pH           6,5                                                                      5,5                  6,5

  Hemoglobina  11,6 g/dl                                                           ciezar wlasciwy 1,006                                                   1,015              1,045

hematokryt  36,9%                                                                          st. bialka do kreatyniny      80 mg/g Cr                     -1,1                199

PLT 421 tys

MCHC 31,4 g/dl

RDW 13,5%

 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, dobson81 napisał:

 

 

Mocznik 11.5

zelazo 19,8

LDH 69,8

Trzeba się przedzierać (!) przez te wyniki,są mało czytelne,w tych ostatnich nie podałes jednostek,a to podstawowa sprawa do intrepretacji.Jedno jest natomiast pewne:pies ma stan zapalny (nie wiedzieć gdzie,niestety..) oraz anemizuje się,spada poziom czerwonych krwinek i hematokryt.

Mam wrażenie,że być może cos się dzieje z nerkami,ale musisz to skonsultować z dobrym wetem.Może weź te wyniki badań i znajdz weta urologa,albo takiego z kliniki weterynaryjnej,który może się skonsultować z innymi lekarzami.Nie czekalabym 2 tygodnie...

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie, dopiero teraz zauważyłem jak to wygląda gdy otworzyłem na telefonie...na razie polecono mi odłożyć sterydy . W poniedziałek zrobię raz jeszcze morfologie a we wtorek jadę na kolejne USG tym razem do Wrocławia na kliniki z nadzieją że dowiem się czegoś więcej. Oby tylko stan pieska się nie pogorszył do tego czasu . dziękuję

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, dobson81 napisał:

Podczas badania USG lekarz zwrócił uwagę że lewa nerka jest jakaś "niewyraźna " są jakieś ciemne plamy jednak wyniki mocznika były w normie więc cała uwaga została skoncentrowana na trzustce

Nie ma co dywagować...trzeba psa dobrze zdiagnozować,zapalenie jelit,cukrzyca,Cushing etc.Jest sporo potencjalnych chorób z tymi objawami.

Daj znać,co weci we Wrocławiu powiedzą - pamietaj też,że poza morfologią jest jeszcze sporo ważnych badań krwi.

 

p.s - leukocyty,to w tysiącach,nie w milionach.

Link to comment
Share on other sites

na klinikach maja remont  usg i rtg nie dziala:( Poszukalem innego weta w mojej okolicy. W poniedzialek badnie usg i okazuje sie ze na nerkach sa torbiele. Na lewej 3 w tym jedna duza a na prawej 1 o wielkosci mniej wiecej 1/3 nerki. chyba ze jest to woreczek żółciowy. Niestety nie wyglada to dobrze. Teraz badania pod katem niewydolnosci nerek. Napisze cos wiecej jak beda wyniki.

Link to comment
Share on other sites

Okazuje się że wyniki są w normie czyli nerki są wydolne. To bardzo dobra wiadomość a zła jest taka że dalej nie wiadomo co z nim. Ciężar właściwy moczu podczas ostatniego badania miał wartość 1,001 czyli prawie tyle co woda a weterynarze nie potrafią określić czym jest to spowodowane . W piątek udam się po raz kolejny z moczem na badania. Póki co wynik Dolar vs Weterynarze 3:0

Link to comment
Share on other sites

Straszny rozgardiasz w tych wynikach, brak jednostek - białko całk. 39,9?  , tym razem, to chyba w g/l. Wcześniej podane było w g/dl.

Piesek może pić bardzo dużo wody po sterydach, mój też tak miał, i często sikać. Mocz jest wtedy mniej zagęszczony i jego ciężar właściwy spada.

Białko w surowicy jest niskie, być może zaburzone jest jego wchłanianie w jelitach - piszesz o pogrubionych jelitach w USG.

Radziłbym Ci jechać z psem do dobrego specjalisty, do Wrocławia na kliniki, jak piszesz. Tam napewno mają dobrych specjalistów i sprzęt również. I doświadczenie większe, bo i więcej różnych przypadków.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U Dolara zdiagnozowano chorobę Addisona. Jest to bardzo odważna diagnoza  patrząc na wyniki. stosunek sodu i potasu byl właściwy. Test stymulacji ACTH: kortyzol -wartosc podstawowa <1,00 ug/dl    kortyzol po stymulacji 2,84 ug/dl czyli wynik wątpliwy. Pies dostal podczas ostatniej wizyty tj. 10.02 zycortal oraz rapidexon. zalecono tez podawanie 5 mg prednizolonu kazdego dnia do nastepnej wizyty tj 20.02

Niestety pies dalej pije nieustannie wode i nieustannie oddaje mocz. Ma apetyt ale wciaz jest oslabiony. Stolec ok, brak wymiotów.

Obawiam sie że kolejna wizyta nie zmieni zbyt wiele.  Lekarz wspomniał jeszcze o moczówce prostej i objawy by sie zgadzały ale jest podobno ekstremalnie rzadka ? Od ponad miesiaca nie mam pieska tylko zwloki i nikt nie moze go zdiagnozowac. Jakies pomysly?

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, dobson81 napisał:

Lekarz wspomniał jeszcze o moczówce prostej

To nie jest rzadka choroba...diagnostyka u Dolara jest bardzo trudna,wszystkie podejrzewane choroby dość trudno zdiagnozować,ale jak się juz coś zdecydowanie wyklaruje - można leczyć z wynikiem pozytywnym.

20 luty jest jutro - napisz co powiedzieli w klinice.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Wczorajszego dnia Dolar odszedł.

Okazało sie ze byla moczówka prosta. Syntetyczna wazopresyna zagęściła mocz i przez chwilę miałem nadzieje  że piesek wyzdrowieje.

Niestety piesek mial rowniez niedoczynnosc tarzycy a na koniec stracil wzrok. wszystko to wskazywalo guza przysadki...Dziekuje za pomoc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...