Jump to content
Dogomania

Ile gotowanego mięsa dla 45kg canecorso?


Juka01

Recommended Posts

Cześć potrzebuje pomocy, bo trudno jest mi określić ile gotowanego jedzenia podawać psu. Psiak ma 10msc i 43 kg jest dosyć aktywny, od zawsze był raczej drobnej budowy. Ostatnio ktoś na ulicy przyczepił się ze pies jest za chudy (ma ładnie zarysowana talie, a w ruchu odznaczają mu się delikatnie 2 ostatnie zebra) Moim zdaniem jest w sam raz, ale zasiało to we mnie ziarenko niepokoju.  Na ten moment podaje mu wszystko na oko. Dostaje wołowinę do tego ryż/makaron i jakieś warzywa typu marchewka, burak albo owoce.  Dzienna dawka wychodzi na ok 2.2kg. Mógłby mi ktoś pomoc i mniej więcej oszacować ile czego powinnam mu podawać? 

Link to comment
Share on other sites

to tak się nie da napisać w jednym poście, bo jest za dużo zależności; a szczególnie przy  szczeniaku z ras olbrzymich, który intensywnie rośnie

ważne  jest 

czy dostaje różne mięsa, czy tylko wołowinę;  czy rózne kawałki wołowiny, czy zawsze tego samego rodzaju,  co to znaczy :gotowane jedzenie" - ugotowane jak dla człowieka, czy tylko sparzone?; podroby też? krew?  jakieś suplementy? ryby? żółtka?  jajka? itd

jakie proporcje mięsa i wypełniaczy ?-  2 kg mięsa i 20 dag ryżu? czy odwrotnie?

jakieś suplementy dla ochrony szczeniaka ?- bardzo szybko rośnie

dajesz to razem? czy osobno mięso, osobno warzywa, osobno wypełniacz? jaki wypełniacz?  czy dajesz taurynę albo drożdże?  olej jakiś?  tran?

co dajesz zamiast kości? jajka w całości?  bo gotowanych kości nie możesz dawać

warzywa gotowane czy surowe?

nawet jak nie chcesz karmić surowym to warto poczytać bartne forum, bo mozna wykorzystać wiele informacji - też o ilości jedzenia; przy czym szczeniak zje wiecej nic dorosły pies , a pies karmiony samym mięsem mniej niz ten karmiony mięsem +warzywa+wypełniacz

 

o mieszaniu mięsa z warzywami https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=542

suplementy https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=81

o wypełniaczach https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=644

Link to comment
Share on other sites

Radzę podawać mięso surowe z warzywami i jakimś wypełniaczem - ryż, makaron, płatki i dobrze jest dzielić karmienie na dwa razy a w tym wieku i przy tej wadze pies może dostać nawet do kilograma mięsa. Ja swoje psy - rottweilery karmiłam tak całe ich życie, były zdrowe i zadowolone, jestem wrogiem suchej karmy, niektóre moje psy nie chciały jej nawet spróbować. A mięso kupuję dużo taniej niż kosztują dobre teoretycznie karmy.

Link to comment
Share on other sites

Proporcje to mniej więcej 1:1:1. Pies dostaje wołowinę(różne rodzaje) czasami kurczaka lub kaczkę. Do tego na zmianę podroby drobiowe, kacze szyje lub tchawice, ozory wołowe. Na ogół mięso surowe. Do tego dodaje wypełniacz, warzywa(czasami gotowane)/owoce, zmielone skorupki jaj i suplementy polecone przez weta. 2-3 razy w tyg żółtko i tran. Raz na jakiś czas dostaje duże gnaty wołowe obciagniete mięsem i ścięgnami. 
 

Może po prostu proporcje lub całe porcje posiłków są zbyt małe? 

Link to comment
Share on other sites

Albo... Ludzie przyzwyczaili się do psów parówek. Dużo psów ma nadwagę. 

Zrobiłabym kompleksowe badanie psu w sumie to  najwyższy czas. Łącznie z poziomem fosforu,  wapnia,  magnez plus usg i zbadać kał. Jak wszystko jest Oki to porozmawiałabym jeszcze z hodowcą od którego kupiłaś psa. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Juka01 napisał:

 

Może po prostu proporcje lub całe porcje posiłków są zbyt małe? 

Trudno powiedzieć, a może po prostu pies nie jest wcale chudy, tylko ma odpowiednią sylwetkę.

Najlepiej byłoby pokazać psa hodowcy, nawet same zdjęcie , i zapytać czy jego zdaniem szczeniak wygląda dobrze na swój wiek.

Poczytaj tez barfne forum/ barfny świat ; tam sa podane ilości jedzenia na psa -   i jest dużo ciekawych informacji, jak karmisz surowym mięsem.

Gdybyś miała dorosłego psa, i karmiła głownie surowym mięsem/ z surowymi kośćmi oczywiście, tłuszczem, ścięgnami - przy czym samych kości nie więcej niż15 procent całości)  to na psa o wadze ok 40 kg wychodzi  ok 1 kg jedzenia dziennie ( ale głównie mięso, kosci, podroby -te 85 procent całosci)

Ale aktywny szczeniak na pewno by zjadł więcej, niż dorosły pies tej samej wagi.

 

Na Twoim miejscu rozważyłabym zmniejszenie ilości wypełniaczy w diecie psa, a zwiększenie ilości mięsa. np do 1 kg.

Bo teraz on je 2, 2 kg w proporcji 1;1;1  czyli po 70 dag.  Mogłabyś zrezygnować całkiem  z wypełniaczy, a zamiast tego dawać mu po prostu o 30 dag więcej mięsa; i do tego tylko warzywa/ w oddzielnym posiłku.  

Z grubsza  przy karmieniu surowym mięsem przyjmuje się 50 procent typowego mięsa + 20 procent podroby + 15 procent surowe kosci + 10 procent warzywa + 5 procent owoce.

I dla dorosłego psa  ok 2 – 2, 5  procent wagi ciała ,

czyli dla psa  (dorosłego)  40 kg – 80-90 dag jedzenia dziennie.

Dla szczeniaka oczywiście więcej.

A Twój szczeniak zjadłby więcej jedzenia, gdyby dostał? Bo to jest podstawowe pytanie w sumie. Najlepiej byłoby sprawdzić, czy sam szczeniak potrzebuje/ chce więcej zjeść. I sprawdzić czy obecne porcje sa dostosowane do jego potrzeb i co zrobi jak dostanie więcej jedzenia. 

Czy sam szczeniak czuje, kiedy jest już najedzony i zostawia  resztę jedzenia na misce? czy  raczej zjada wszystko i jeszcze by zjadł?

 

 

Link to comment
Share on other sites

On by konia z kopytami zjadł. Zawsze mu mało, już gdy braliśmy go z hodowli, hodowca mówił ze takiego szczeniaka jeszcze na oczy nie widział. Musieli go rozdzielać na czas karmienia bo potrafił wyjeść większość porcji reszty szczeniat. 

Rzeczywiście skontaktuje się z hodowca i zobaczymy co on na to powie ;) 

Link to comment
Share on other sites

Corsiaczka w mojej rodzinie w tym wieku wyglądała na wręcz zagłodzoną sunię, a jeść mogła stale (i nie była na karmie, a na mięsie). Przerób miała lepszy niż odkurzacz :) Dopiero teraz, a ma 1,5roku wygląda na szczuplutką, ale umięśnioną sunię (nabiera masy) - choć dla osiedlowych psiarzy, którzy mają psie parówki nadal jest zbyt chuda - a ona naprawdę jest śliczna, ma idealną linię, mięśnie się ładnie uwydatniają :) Całkiem możliwe, że "ten typ tak ma", ale badań nie zaszkodzi zrobić. Jeżeli zdrowotnie wyjdzie wszystko dobrze, a hodowca też stwierdzi że psiak dobrze wygląda to bym się nie przejmowała opinią ludzką. Tak btw. wyobraź sobie, co się dzieje, gdy na ulicę wyjdzie właściciel charta w idealnej sylwetce, zwłaszcza jak to azawakh ;) 

Link to comment
Share on other sites

Moje dwie suki , kundelki po ok 23 kg obecnie każda,   w tym wieku , czyli ok 10 miesięcy  były bardzo, bardzo szczupłe.  Czasem ktos mnie zaczepiał, ze je głodzę, bo są za chude. Zazwyczaj ludzie, których psy ledwo się toczyły.

Jadły ile chciały,  to znaczy dostawały tyle jedzenia na posiłek ile były w stanie zjeśc, bez wyliczeń jakiś. Ale jednocześnie naprawdę miały miały bardzo dużo uchu, czyli długie spacery, dużo biegania,

Dopiero  z czasem tak jakby zmężniały, chociaz nadal nie są grube -ale i nie sa już bardzo szczupłe. Teraz maja ponad 8 lat i dalej jedzą ile chcą - dostają tyle jedzenia, ile zjedzą, nie odmierzam im. Wychodzi ok 1 kg na 2 psy ( czyli na jakieś ok 45 kg ) dziennie. Karmię głównie mięsem (surowym, też oczywiscie kości, podroby, tłuszcz, odrobina warzyw, odrobina nabiału)

.

Link to comment
Share on other sites

Szczeniak ma być szczupły i ma nabierać masy mięśniowej powoli dojrzewając. Nie przejmuj się ludźmi bo teraz faktycznie ludziom się wydaje, ze zdrowy to tłusty a nie o to chodzi. Ja tak kiedyś miałam z rottką, jak dorosła nabrała masy i z kolei hodowczyni wydawało się, że jest gruba a jak ją pomacała to potem innym mówiła, że takie psy powinny być bo byla umięśniona jak kulturystka. Ale taka była jak miała ponad 2 lata a nie jak była szczeniakiem.

Link to comment
Share on other sites

Moje obawy się sprawdziły i ktoś zgłosił nas do OTOZ Animals ze glodzimy psa. (Podejrzewam ze to nasi „życzliwi sąsiedzi” zza płotu)
U weta wszystko wyszło ok wyniki książkowe, robaków brak, hodowca mówi ze pies wyglada idealnie po prostu jest drobniejszej budowy. 
Niestety ci z Animalsow uważają inaczej i upierają się ze pies jest w złej kondycji. 
Co mogę zrobić z ta sprawa? Mogą zabrać mi psiaka? 

Link to comment
Share on other sites

Dnia 31.01.2020 o 21:12, Juka01 napisał:

Moje obawy się sprawdziły i ktoś zgłosił nas do OTOZ Animals ze glodzimy psa. (Podejrzewam ze to nasi „życzliwi sąsiedzi” zza płotu)
U weta wszystko wyszło ok wyniki książkowe, robaków brak, hodowca mówi ze pies wyglada idealnie po prostu jest drobniejszej budowy. 
Niestety ci z Animalsow uważają inaczej i upierają się ze pies jest w złej kondycji. 
Co mogę zrobić z ta sprawa? Mogą zabrać mi psiaka? 

dobrze, ze ludzie sie interesują przecież -gorzej jak nikogo nic nie obchodzi'

masz jakiś konflikt z sąsiadami?

 dostałaś pismo od OTOZ Animals?

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Patmol napisał:

masz jakiś konflikt z sąsiadami?

Odkąd mamy psa, nie dają nam spokoju. Dążą do tego żebyśmy się go pozbyli. 
 

otoz był u mnie już dwa razy, ale nie zastali mnie w domu, rozmawiali tylko z dziećmi 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...