Jump to content
Dogomania
Marika i Matrix

książki do pracy MGR o psach ?

Recommended Posts

Witam!

Temat mojej pracy to "Obraz osób z psimi sportowcami"
Skupiam się na relacjach "sportowych" oraz "domowych "
Szukam książek związanych z relacjami ludzi z psem, historią psich sportów, historią psów, aktywnościami jakie można wykonywać z psami 

Będę wdzięczna za każdą propozycję :)

4 godziny temu, Tyś(ka) napisał:

Jakie masz cele pracy? I jakie pozycje już masz na liście?

Celem pracy jest zbadanie czy widać różnicę w Postawię osób wystawiających psy i osób które uprawiają z psami zawodowo sporty.  Chcę zobaczyć czy są to raczej partnerzy w "sporcie", źródło pieniędzy czy po prostu psy z którymi realizują hobby. 

Najważniejsze są relacje, i to jak jest postrzegany pies. 

Na ten czas mam tylko takie pozycje:

1.      „Pies też człowiek? Relacje psów i ludzi we współczesnej Polsce” Piotr Michał Pręgowski, Justyna Włodarczyk

2.      Filipczak Katarzyna „Pies w życiu i wierzeniach naszych przodków”

3.      J. Żychlińska-Buczek, A.Wronowska, Rola psa w życiu człowieka, Wiadomości Zootechniczne, R. XLVI (2008, 4)

4.      Oeser Erhard - Człowiek i pies Historia przyjaźni

5.       Katarzyna Filipczak, Pies w mitologii, religii i malarstwie, Dwumiesięcznik ZKwP "PIES" nr 6(290)2001

To są książki które mają mi teoretycznie pomóc w samym wstępie do pracy. 

Brakuje mi jednak tych związanych z samym tematem pracy. 

Na Twoim miejscu celowalabym w szukanie artykułów sprawdzalas Google scholar, albo ebsco? 

9 minut temu, iza121 napisał:

Na Twoim miejscu celowalabym w szukanie artykułów sprawdzalas Google scholar, albo ebsco? 

Jeszcze nie, próbowałam znaleźć coś fizycznego, okazuje się jednak, że jest to dość trudne.

Dzięki za Rade ;)

Książek na ten temat raczej nie znajdziesz, Musiałabyś najpierw szukać materiałów na temat historii użytkowania poszczególnych ras, zbadać, w których rasach użytkowanie jest nadal i praktyczne i sportowe no i robić wywiady z psimi sportowcami = amatorami i zawodowcami. Bo sa tacy i tacy.

Zasadnicze pytanie - sama uprawiasz jakiś psi sport?

a o jakim psim sporcie chcesz pisać?

to ma być takie ogólne o wszystkim i o niczym? czy konkretnie o jakimś psim sporcie/ albo konkretnej rasie?

na jakiej uczelni jest ta praca?

najciekawiej to byłoby wybrac jakąś rasę np husky syberyjski, i psie zaprzęgi , (w Polsce są  na wysokim poziomie); i porównać  tych którzy startują z psami w zawodach (i osiągają mistrzostwa świata) i ich stosunek  do psów z tymi, którzy  husky hodują i wystawiają , ale jeżdzą jedynie amatorsko, oraz z tymi, którzy tylko wystawiają, a ich psy wcale nie biegają

albo jakies inna rasę i psi sport, ale taki w którym odnoszone są naprawdę sukcesy  i coś się dzieje obecnie

albo owczarki niemieckie -porównać można  te tylko wystawowe/ zniekształcone i te szkolone do jakiegoś  psiego sportu np obedience

jakiego masz psa? co z nim robisz? jaka rasa/grupa psów cię interesuje?

ksiazki pewnie są, ale starsze,  o starych psich sportach - np o polowaniu  na pewno jest dużo literatury, np rosyjskiej, i mnóstwo artykułów o psach polujących, i ich relacji z mysliwym

albo o wyścigach chartów

jeśli przyjmiemy, ze to są psie sporty

Dużo jest książek, natomiast najlepiej będzie się skupić na tych bardziej konkretnych.