Jump to content
Dogomania

Owczarek Belgijski Mailnois


skyo

Recommended Posts

Dzień dobry. Niedługo, tj. 2-3 miesiące planuję wziąć w opiekę Owczarka Belgijskiego. Poczytałem troszkę o nim, wiem ze jest to rasa żywiołowa, potrzebuje ruchu. Z tym, że jednak mam kilka pytań, na któr chyba moga odpowiedzieć tylko właściciele tej rasy:

1. Mieszkam na wsi, podwórko sporych rozmiarów. Praca  5/6-15, do domu 2 km, jestem w domu szybko, generalnie po pracy nie mam zbytnio nic do robienia, wiec czas po pracy zamierzam poświęcać psu, ale co z psem podczas dnia kiedy mnie nie ma? Czy on wytrzyma w domu tyle czasu sam? Jest opcja że może być wypuszczany w ciągu dnia na podwórko, tylko czy on sam jest wstanie zapewnić sobie choć trochę rozrywki?

2.Jak u takich psów wygląda żywienie? Szukałem jakichś konkretnych informacji co moga czego nie, ale nie znalazłem. Generalnie chodzi mi o jakieś resztki z obiadu, które nie zostały zjedzone, a są dobre, typu kawałek mięsa, jakiś makaron, wiecie coś co człowiek mógłby zjeść ale w siebie już nie wepchnie, a na drugi dzień już tego nie zje.

3. Czy jestem wstanie sam wytresować Malinoisa? Wiadomo, jest to z reguły indywidualne podejscie, zależy jaki temperament ma pies, jakie charakter ma właściciel. Zamówiłem też książke "Zwykły niezwykły przyjaciel".

4. Czy rozwój obok innego dorosłego psa (kundelka) jest wskazany?

Generalnie zalezy mi na tej rasie bo mam takie marzenie, aby mieć psa lubiącego ruch, takiego którego mogę dobrze wytresować, a samemu psu przychodzi to z większą łatwością, wypełnienie nudnych spacerów... i tak moje ciche marzenie, zeby w przyszłości zabrać takiego psa w góry :) Tego kundelka co mam, to już będzie z 10 lat, niestety nie wytresowałem, bo byłem po prostu za młody, aby myśleć o tego typu rzeczach. Teraz wiem, ze mogę podołać takiemu wyzwaniu, mam do tego warunki, mam chęci, cierpliwość, wiem z czym to się je. Tylko jednak chcę się na 100% upewnić czy moja praca (czas) nie wpłynie niekorzystnie na rozwój psa.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym proponowała, abyś na początek przeczytał tę zamówioną książkę i wiele innych. Wejdź na belgi.pl - tam też uzyskasz informacje, są rozmowy posiadaczy belgów na facebooku.

Karmienie psa resztkami ze stołu, to jakaś pomyłka. Pies nie powinien spożywać wielu pokarmów, które my jemy. Szczenię wymaga dużo pracy, a szczenię tej rasy wyjątkowo dużo, jeśli nie masz doświadczenia, to raczej bez pomocy nie podołasz. 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Generalnie mocno mi zalezy na tej rasie, więc jeśli będzie trzeba to zasięgnę pomocy behawiorysty. Tak jak napisałem przewidywane czas posiadania to jest ok. 2-3 mesiące (=/- miesiąc) więc tego czasu też mam aby się dobrze zapoznać.

Link to comment
Share on other sites

To nie marnuj czasu, książka p.Mrzewińskiej, którą zamówiłeś daje bardzo dużo wskazówek, wyjaśnia wiele, ale praktyka może okazać się nie tak łatwą. Dlatego warto, by pies ćwiczył w jakieś szkole, pod okiem dobrego szkoleniowca, dodatkowo znającego tę rasę. Zastanów się, czy takowego znasz w okolicy. Druga rzecz to ogrodzenie, czy posesję masz ogrodzoną wysokim płotem i na tyle zabezpieczoną, by pies nie robił podkopów? To bardzo rozumne istoty, pozostawione samym sobie na długi czas mogą znajdować różne zajęcia, które niekoniecznie mogą Ci się podobać. Wiele osób nie podołało niestety i stąd tyle maliniaków w schroniskach i tułających się. Ludzie zachwycają się rasą, biorą nieprzygotowani psy i później tyle nieszczęść.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Czy chcesz kupić szczeniaka? Wybór hodowli i rodziców malucha jest bardzo ważny. Gdzie mieszkasz, w jakiej części Polski? Byłoby dobrze, gdybyś przed kupnem szczenięcia zawarł osobistą znajomość z dorosłym psem tej rasy.

Jeśli nie planujesz kupna szczeniaka, to w schroniskach w całej Polsce malinois czekają na adopcje. Są oddawane, bo albo zostały przez durnych właścicieli ustawicznie pobudzane i drażnione, aż w końcu dołożyły zębami i właścicielowi, albo okazały się miłymi, serdecznymi zwierzętami, a ktoś oczekiwał wcielonego diabła.

Malinois przede wszystkim potrzebują jakiegoś zajęcia - pracują nie tylko w brygadach antyterrorystycznych, ale i w organizacjach ratowniczych. No i sprawdzają się w najrozmaitszych sportach. Dojrzewają emocjonalnie bardzo szybko - szkoli się je od szczeniaka.

W zamojskim schronisku czeka na nowego właściciela młody 2-3-letni malinois Muminek. Jest właśnie bardzo spragniony kontaktu z człowiekiem i rwie się do każdej pracy, spontanicznie aportuje, chodzi na smyczy, interesuje się pracą na śladzie reaguje na polecenia, nie jest agresywny wobec psów. Ten pies wytrzymałby Twoją nieobecność- szczeniak będzie musiał mieć jakąś opiekę w pierwszych miesiącach życia. Jeśli mieszkasz blisko Zamościa, podjedź i zobacz - będziesz miał wyobrażenie, jak zachowuje się łagodny malinois; ale pamiętaj, że nie każdy jest taki, a zepsuć psa tej rasy jest wyjątkowo łatwo - w Krakowie został właśnie oddany malinois, który pogryzł właściciela. Nie proponowałabym nikomu zapoznawczego spaceru z tym psem.

Moja suka malinois potrafiła równie chętnie bawić się w sportowej obronie z pozorantem, szukać na spacerze zgubionej złotówki jak i pracować z niepełnosprawnymi dziećmi. Jej dalszy kuzyn, ustawicznie szczuty i drażniony, w końcu poważnie pogryzł kogoś z domowników.   

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tak, nastawiam się na szczeniaka, którego chcę uczyc totalnie od podstaw, mieszkam na dolnym śląsku. Posesja prawie ogrodzona (dlatego za ok 2-3 miesiace planuję psa), płot, a w zasadzie siatka na wysokość ok. 1,5m, pod siatką podmurówka betonowa. To powinno dać radę. Ogólnie, nie jestem z tych co chcą patrzeć przede wszystkim an jakieś zawody. Dla mnie ten pies to ma być przede wszystkim odpowiedzialność, zabawa, hobby, poświęcony czas i satysfakcja z efektów. Ponadto, po prostu uwielbiam psy. Gdyby trafił się szczeniak możliwy do adpocji, jestem jak najbardziej na tak :)

Wiem ze potrafią sporo nabroić, typu obgryzanie mebli, niszczenie butów, etc. WIem na co sie piszę, ale ta ilość "wad" powoduje że coraz bardziej się nakręcam na tą rase, nie wiem, może lubie wyzwania ;D

Książka zamówiona, w między czasie na internecie znalazłem inną książke w pdf tej samej autorki "jak rozmawiać z psem". Bardzo fajna, polecam ;)

Jeszcze zapytanie. Czy te psy mają głównego właściciela i powiedzmy 2 posrednich? Kwestia taka, ze głównym byłbym ja, pośrednimi matka i ojciec. Co rozumiem poprzez takie oznaczenie? Ja odpowiadam za całokształt, rozwój, kwestie finansowe, oni czasem się z nim pobawią, ewentualnie dadzą jeść, kiedy mnie nie ma itp. Czy to wchodzi w gre?

Link to comment
Share on other sites

27 minut temu, skyo napisał:

znalazłem inną książke w pdf tej samej autorki "jak rozmawiać z psem". Bardzo fajna, polecam ;)

Znam, ale to bardzo skrótowe, takie na początek, Zwykły niezwykły przyjaciel daje więcej informacji.

Wejdź na stronę www.owczarek.pl - nie trzeba się logować, jest tam blog Szczeniak w domu - tej samej autorki, opisujący wychowywanie szczeniaka malinois w pierwszych miesiącach życia, niemal dzień po dniu. 

Malinois ma dość miejsca w sercu na całą rodzinę, oczywiście będzie w najgłębszym kontakcie z tym, kto z nim pracuje, ale i pozostałym, o ile na to pozwolą, radośnie wskoczy na głowę, wyliże oczy i migdałki.

Tu uwaga - malinois może (nie musi) entuzjastycznie witać wszystkich znajomych, ale to ma zerową wartość emocjonalną, to jak grzecznościowe powiedzenie "jak się masz" - po takim pozdrowieniu nie opowiadasz przecież historii swoich chorób. I takie powitanie znaczy tyle, co zdawkowe machnięcie ogonem u innego psa.  Ale malinois może być również podejrzliwy i nieufny wobec nowych ludzi - to da się poznać już po szczeniaku jaki będzie.

Bardzo ważne, aby szczeniak malinois miał w już w hodowli kontakt z wieloma ludźmi i różnymi sytuacjami.

Jeśli masz blisko do Wrocławia - tam znajdziesz szkołę Agility de Luks. jedna z trenerek tej szkoły, Danuta Woźniak, miała przeslicznie pracujące malinois.  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...