Jump to content
Dogomania

Psiak 2 letni, kastrowany około 10kg.


krakow2000

Recommended Posts

Witam

W niedzielę przyjedzie do mnie psinka z adopcji (moja sunia zmarła przed nowym rokiem, 19 lat żyła ludzkich), psiak jest kundelkiem i waży około 10kg obecnie. Jaką dzienną porcję jedzenia w przybliżeniu powinien dostawać np. kasza/ryż + mięso mielone + marchewka + seler czy co tam. Znalazłem coś takiego:

Przepis 1:

30 dag płatków owsianych, 30 dkg mielonego mięsa wołowego lub drobiowego, 1 marchewka, 1 seler, 3 łyżki oleju, 1 szklanka poszatkowanej białej kapusty

Drugi przepis:

1 szklanka ugotowanego ryżu, 4 łyżki śmietany lub jogurtu, gruby plaster białego sera, 1 starte jabłko, 2 łyżki miodu, 2 łyżki ziaren słonecznika.

Oczywiście to tylko jako przykład daję, czy wyliczacie jakoś konkretnie kalorie, mierzycie to itd. czy dajecie na oko. Moja ostatnia sunia dostawała na oko, jadła ile chciała, nigdy nie była gruba/otyła, jadła wszystko od suchej karmy poprzez robioną na kościach kończąc. No ale nie była sterylizowana a psy po kastracji/sterylizacji są podatne na tycie i chciał bym tego uniknąć.

Ktoś coś doradzi??

Link to comment
Share on other sites

Przerzucam treść z innego wątku, gdzie odpowiadałam.

W przypadku mojej psicy, karmionej raz dziennie jedzeniem gotowanym lub karmą mokrą + smaczki, sprawdza się wyznacznik, że wszystko co dziennie dostaje do zjedzenia zamyka się wagowo w 3% jej prawidłowej masy ciała.

Prawidłowa waga Dusi-Duszki to ~7,2 kg. Całodzienne jedzenie zamyka się minimalnie powyżej 200 gram. I w tym jest WSZYSTKO = posiłek główny + wszelkie smaczki. Jeśli w ciągu dnia czegoś się uczymy i zejdzie nam dużo smaczków, to kolacja jest pomniejszona. 

Dusieńka od 4 lat trzyma wagę. Zimą, kiedy mniej czasu spędzamy na dworzu, do 7,5 kg. Latem 7,2 kg.

W maju minie 5 lat, jak maleńka jest z nami. Kiedy ją wzieliśmy była zachudzona. Ważyła niecałe 6 kg. Pół roku stopniowo dochodziła do wagi prawidłowej. 

Wagę prawidłową dla niej określił mi wet. 

Zasada w posiłku 1/3 mięso, 1/3 węglowodany typu ryż, makaron, kasza, 1/3 warzywa. 

Link to comment
Share on other sites

Dnia 8.01.2020 o 18:24, krakow2000 napisał:

A jeszcze jedno, bo to różnie mówią, mieszacie jedzenie psu?? Znaczy dajecie mu gotowane i suche czy albo jedno albo drugie bo lepiej nie mieszać?

Ja nie mieszam w jednym posiłku. Micha jest albo z mokrym albo z suchym - stosujemy na wyjazdach. Ale w ciągu dnia różnie, bo smaczki-trenerki są suche lub półwilgotne. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...