Jump to content
Dogomania

Sikanie: nadmierna uległość szczeniaka wobec pana.


MacRowJab

Recommended Posts

Witajcie,

Od ok. 2 tygodni jest z nami 3-miesięczny chłopiec rasy owczarek wschodnioeuropejski.

Początkowo był bardzo lękliwy, ale w ciągu paru dni się nieźle zaklimatyzował. Tzn. że się bawi, aportuje, broni domostwa przed intruzami, na ogół jest radosnym chłopakiem.

Jednak pozostało jedno uciążliwe i martwiące mnie zachowanie: po dłuższym czasie rozłąki, tj. rano kiedy schodzę z sypialni lub wracam do domu po kilku godzinach, pies kładzie uszy, przyjmuje uległą pozę, niemal pokłada się na podłodze, oblizuje pysk i... sika pod siebie.

Takie zachowanie okazuje wyłącznie wobec mnie. Żona i córka nie wywołują takich emocji.

Staram się łagodzić uczucia nie patrząc psu w oczy, nie nachylając się nad nim, nie witam się z nim wylewnie, czasem bawię się z nim leżąc na podłodze, by się nie "wywyższać". Nie wycieramy też jego moczu w jego obecności, by nie wywoływać negatywnych uczuć. Efekty są raczej marne.

Jednocześnie wydaje się mnie bardzo lubić i bywa, że godzinami nie spuszcza mnie z oczu i biega za mną nawet do ubikacji, jęczy jak zamykam za sobą drzwi, cieszy się jak znów je otwieram.

Macie jakieś wskazówki, jak zdjąć że zwierzęcia nadmiar emocji, lęku, spolegliwości?

Dziękuję i pozdrawiam, Maciek

Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, MacRowJab napisał:

broni domostwa przed intruzami

U trzymiesięcznego psa to raczej reakcja lękowa niż chęć przepędzenia intruza.  Podobnie jak jęczenie pod łazienką, gdy znikasz mu z oczu. Proponuję przy powitaniu po powrocie do domu i przed pójściem do łazienki dać szczeniakowi coś jadalnego do gryzienia - na tyle duże to coś, aby pobiegł z tym na swoje legowisko; smakołyk za duży do połknięcia na jeden raz z reguły jest przenoszony przez psa na bezpieczne miejsce, czyli na legowisko. A potem zacznij uczyć psa pozostawania w dystansie od Ciebie, gdy poruszasz się po mieszkaniu. Uwaga - nie odwołuj psa z miejsca, gdzie ma na chwilę pozostać - najpierw podejdź, pochwal, okazjonalnie, nieregularnie nagródź i dopiero na hasło pozwolisz opuścić wyznaczone miejsce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...