Jump to content
Dogomania

Owczarek niemiecki a roczne dziecko


4move21

Recommended Posts

Witam otóż mam takie pytanie wybieram się w przyszłym miesiącu do rodziny na Skandynawie , rodzina ma psa owczarka niemieckiego ok 10 letniego , a ja dziecko prawie półtora roczne czy jest sie czego obawiać ? iż np pies będzie zazdrosny itd ? Mnie zna od dzieciństwa a dziecka nigdy nie widział jeszcze . Z góry dziekuje za odp :) 

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli pies jest dobrze wychowany, to nie masz czego się obawiać. Uważaj tylko, aby dziecko nie traktowało psa jak pluszowej zabawki - żeby nie ciągnęło za ogon, uszy, nie przewracało się na śpiącego psa, nie podchodziło do miski jak pies je. Myślę, że Twoja rodzina wie, jak pies odnosi się do dzieci i ze swojej strony będą kontrolować zachowanie psa. Na przykład uważając, aby pies przypadkiem nie przewrócił dziecka, nie szczekał przy przywitaniu czy nie wylizał buzi dziecku - mogłoby się tego wystraszyć.  Oczywiste, że nigdy nie zostawia się psa samego z dzieckiem - dzieci są znacznie bardziej nieprzewidywalne niż psy.

Acha, unikaj brania dziecka na ręce przy psie, chyba ze pies jest do takiego zachowania przyzwyczajony. JeŚli nie jest, może potraktować to JAKO ZAPROSZENIE DO ZABAWY - a dziecko jako zabawkę.

 

Link to comment
Share on other sites

Chyba najlepiej pogadać z właścicielami owczarka. Mój pies boi się dzieci, ale systematycznie oswajam go i jego lęki. Potrafi już być w jednym pokoju z dziećmi szwagra, ale dzieci nie mogą go dotykać i nie mogą przebiegać tuż przed psem. Mógłby wtedy ugryźć, boi się nagłych ruchów, a dzieci są z natury raptowne, nieskoordynowane. Ja swojego psa wtedy cały czas pilnuje, a dobrze jeśli z drugiej strony ktoś pilnuje też dzieci...  1,5 dziecko niestety nie zrozumie za dużo więc tu już rodzice muszą być czujni. Jasne, że w razie co wina jest właściciela psa, ale co komu z winy jeśli ręka będzie ugryziona.

Ale piszesz że znasz psa, więc to chyba zwykły rodzinny pies? Bez traumy, nie po schronisku itp? Jeśli nie, to nie bałabym się. Ale takiego malucha ONek mógłby przewrócić nawet przypadkowo przechodząc obok, więc rodzice muszą cały czas ogarniać sytuację.

1 godzinę temu, Sowa napisał:

Acha, unikaj brania dziecka na ręce przy psie, chyba ze pies jest do takiego zachowania przyzwyczajony. JeŚli nie jest, może potraktować to JAKO ZAPROSZENIE DO ZABAWY - a dziecko jako zabawkę.

 

tego powiem szczerze że nie słyszałam... dotyczy to młodych psów? Yoru nie ma z tym kłopotu, wręcz przeciwnie - gdy ktoś np bierze na rękę dziecko lub psa, to Yoru się uspokaja, bo wówczas nie czuje się zagrożony. Yoru największy kłopot ma z innymi psami, ale wystarczy że właściciel weźmie psa na ręce to jakby dla mojego ten pies przestawał istnieć. Trochę taka magia dla mnie, ale czasem wykorzystuje to u weterynarza, proszę wtedy kogo się da, żeby wzięli pieski na kolana póki nie przejdziemy :)

Link to comment
Share on other sites

Wiele psów przywyklo, że ręce właściciela dają  - a to miskę, a to smakol, a to rzucają zabawkę. Wzięcie na ręce małego dziecka/małego psa może - nie musi, ale często tak jest - budzić zbyt mocną ekscytację u innego psa, zwłaszcza jeśli nie zna tego dziecka ani takiej sytuacji. Stąd częste doskakiwanie psów do porwanego na ręce małego psa. Lub zainteresowanie czymś, co mamy w rękach - ile psow nie potrafi wytrzymać i doskakuje do zabawki trzymanej przez właściciela? Dlatego zawsze, jeśli w domu ma pojawić się niemowlak, trzeba nauczyć psa, że ma spokojnie warować, gdy nosimy na rękach najpierw zwinięty w rulon ręcznik, a potem niemowlaka.  Starsze dziecko, roczne, dwuletnie, może podniesione fikać z radości nóżkami, krzyczeć zachwycone - psa, nie przywykłego do dzieci w domu może też to pobudzać.

Czy możliwe, aby Twój pies bał się ludzkich swobodnie poruszających się rąk? A jak skrzyżowane na piersi (normalnie przy przytrzymywaniu czegoś, co mamy w rękach - to już nie są straszne?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...