Jump to content
Dogomania

Sunia sama w domu.


Roza91

Recommended Posts

Witam wszystkich Dogomaniakow :)

Zwracam się do Was z prośbą o poradę odnośnie zostawania suni samej w domu. Mamy sunię roczną. Świetnie zostaje sama na podwórzu - mamy je ogromne, piesek ma się gdzie schronić podczas niepogody. Próbowaliśmy zostawiać ją samą w domu, jednak, co tutaj dużo mówić, jest wtedy mistrzem demolki. Teraz jej się poszczęściło - do czerwca jestem w domu, więc jesteśmy razem całe dnie. 

Chcielibyśmy ją uczyć zostawiać samą w domu. Poradźcie proszę, od czego zacząć trening? Mam dużo czasu, by to zrobić. 

Zapewne pojawia się pytania, dlaczego nie chcę zostawiać jej samej na podwórku. Przyczyna jest prosta. Mieszkamy na wsi. Na granicy działki jest kurnik sąsiadów. Zdarza się, że kury przelatuja do nas, sunia je męczy. Czai się również na nie, zdarzyło się jej podkopac do kurnika i ganiać te kury. Inna sprawa - dzieci sąsiadów, które rzucają psu bułki przez siatkę, straszą ją, rzucają w nią swoimi zabawkami (raz je przyłapałam i ochrzaniłam, ale nie mam pewności, że nie robią tego, kiedy mnie nie ma). 

Poradźcie, proszę, czy nie jest za późno na naukę? 

Link to comment
Share on other sites

Na pewno nie jest za późno.  Dorosłego psa też można nauczyć pozostawania w domu, a co dopiero tak młode zwierzę. Można spróbować treningu klatkowego, można stopniowo wydłużać czas samotności - ważne, aby suka nauczyła się reagować na "siad" - zawsze i wszędzie, i aby tylko po przyjęciu pozycji siad mogła wybiec poza dom czy wyjść z otwartej klatki.  Konieczny jest porządny spacer przed rozpoczęciem lekcji pozostawania, także zostawianie czegoś, co suka może gryźć - okres około roku to druga faza gryzienia wszystkiego u wielu psów. Nauka pozostawania była tu już opisywana - poszukaj tego wątku. Można zacząć od nauki pozostawania w dystansie na wyznaczonym miejscu w obecności właściciela. Suka musi nauczyć się, że pozostaje w różnych porach dnia i raz na 5 minut, a raz na dwie lub cztery godziny - a spokój obowiązuje zawsze.

Jeśli masz w miarę niedaleko od Rybnika, wskażę Ci trenerkę, która pokaże jak uczyć treningu klatkowego, czyli pozostawania w klatce - tak aby ta klatka nie była karą, ale miejscem bezpiecznego odpoczynku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...