Jump to content
Dogomania
ona03

Kaktusiarnia i inne kffffiatki u Lolusia --- czynne do 25.09.2019 godz.21.00

Recommended Posts

Witamy z Lolciem serdecznie na bazarku kwiatowym.

 

HGvcEI4S85VQ86QHc4M8etekd0neqci1018ep4EM

 

Bazarek poświęcam moim kofffffanym Braciszkom Mniejszym

 

 

Bazarek będzie trwał do 25.09. 2019 godz. 21.00

 

Bazarek jest w opcji KUP TERAZ

Koszty przesyłki pokrywa KUPUJĄCY, wg cennika Poczty Polskiej

 

plus 1 zł za opakowanie /folia, taśma klejące/

 

  • Bardzo proszę o potwierdzenie dostawy na wątku bazarku
  • Wszelkie nadpłaty /jeśli takie będą/ ujmuję w rozliczeniu ogólnym.
  • W związku z nowym regulaminem, nie jest możliwa sprzedaż pozabazarkowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Należy sobie uzmysłowić, że naturalnym środowiskiem kaktusów są kraje egzotyczne, więc jeżeli chcemy hodować te rośliny na parapecie w mieszkaniu, to należałoby zadbać o to, by miały możliwie jak najbardziej zbliżone warunki do tych egzotycznych. Przy odpowiedniej i starannej pielęgnacji kaktusy będą co roku kwitły, co jest chyba największą nagrodą dla hodowcy.
 

Jeżeli chodzi o wybór stanowiska, to należy przemyśleć to, czy w naszym mieszkaniu znajdą się odpowiednie warunki dla kaktusów, to znaczy, czy będą one miały szansę na silną ekspozycję słoneczną przynajmniej przez kilka godzin w ciągu dnia. W mieszkaniu kaktusy będą miały odpowiednie warunki jedynie na parapecie i to na wystawie południowej, ewentualnie południowo- wschodniej lub wschodniej. W innym miejscu rośliny nie będą mogły złapać odpowiedniej dawki promieniowania ultrafioletowego, którego tak bardzo potrzebują. Warto pamiętać o tym, by nie ustawiać kaktusów na parapecie południowo-zachodnim, gdyż będą one w takim wypadku zmuszone do przebywania w cieniu przez większość dnia, oraz na szok południowego nagłego promieniowania słonecznego, co może doprowadzić do oparzelin naskórka.

 

Istotną sprawą jest także wybór odpowiedniej doniczki. Jeżeli mamy taką możliwość zdecydujmy się na plastikową, ponieważ to tworzywo charakteryzuje się niezbędna w przypadku hodowli kaktusów właściwością. Woda, którą podlewamy rośliny nie paruje przez ścianki pojemnika, a jedynie przez górną warstwę gleby. Rozpoczynając uprawę kaktusów bardzo często nie mamy doświadczenia dotyczącego dbałości o równomierną wilgotność podłoża, dlatego jeżeli już decydujemy się na doniczki ceramiczne, warto umieścić je w dodatkowym pojemniku wypełnionym na przykład żwirem. Kiedy woda będzie parować przez ścianki ceramiczne doniczki, będzie wnikała do żwiru, a gleba w doniczce nie będzie nadmiernie i zbyt szybko wysychać. Reasumując najlepiej jest wybrać doniczki plastikowe, z otworami w dnie, które to zapewnią odpływ nadmiaru wilgoci. Na dnie doniczki umieśćmy też drenującą warstwę żwiru.

 

1.Kaktuski

 

a. kaktus - echinopsis ---- 4 szt. 3.50/szt

maluchy oderwane od "mamuśki" /fotka poniżej / 

 

strusiątko 28 ---------------- 1 szt

image.jpeg.706655b9d7e8924b7c891b26def55617.jpeg

 

Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, dobrze oświetlonych .W czasie lata odpowiada jej temperatura pokojowa, zimą woli chłodne pomieszczenia (około 10°C). Podlewanie regularne, ale mało obfite - podłoże nie powinno być zbyt mokre, gdyż prowadzi to do szybkiego gnicia korzeni. W zimie podlewanie można zaniechać.

W okresie wegetacyjnych echinopsis warto dokarmiać 2-3 krotnie, stosując specjalistyczne nawozy (rozcieńczone). Kaktus jest przesadzany rzadko - optymalne jest podłoże piaszczysto-gliniaste z dobrym drenażem.

 

image.jpeg.cb70434b0d6f21c88c4d668c8c59d566.jpeg

 

 

image.jpeg.dd878257ea4a722b6f43b0e4b46b90d8.jpeg

 

 

image.jpeg.e46991a35233c5ec9be94f961716784f.jpeg

 

 

image.jpeg.326cf01e4b561775e1e35a25f907b739.jpeg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

b/ stapelia 

w doniczce 1 szt. - 6 zł

 

rGrRLpPhqnv4kbXMrll4ZqoPvbqW4Vmhok56Msvf

- jedna sadzonka 1,50 zł/ szt.

 

strusiątko 28 ---------------- 4 szt

PICT0439.JPG


.
Stapelia, brudnota, zamszyca to nazwy ciekawej rośliny pochodzącej z południowej Afryki. Roślina ta nazywana jest także "gwiazdą szeryfa", kwiatem - rozgwiazdą" lub po prostu... "gnijącym kwiatem". Wszystkie te określenia odnoszą się do cech kwiatu: wyglądu i zapachu. Kwiaty są pięcioramienne - o średnicy od 5 cm do ok 30 cm (S. gigantea). Charakteryzują się niemiłym zapachem padliny, ale gdy wietrzymy mieszkanie, nie jest on uciążliwy. Najczęściej spotykamy się ze stapelią wielkokwiatową (S. grandiflora), której kwiaty mają średnicę 10 - 15 cm, są owłosione, czerwonobrązowe. Wyrastają u podstawy rośliny na młodych pędach..

 

image.jpeg.cd0755ad2c5a3005fd402defd8d57eeb.jpeg

 

 

 

 

image.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

c/ Parodia ottonis - notokaktus

maluchy oderwane od "mamuśki"  3 szt. - 3,50 zł / szt --- SPRZEDANE -------

uxmal -------------------------- 1 szt

strusiątko 28 ------------------ 2 szt


  

uw_swl6Cis1KxKrD6kGEVv0tvdbr0Jze-1UPArzt

 

Parodia ottonis - notokaktus. Rośnie na dość sporym obszarze Ameryki Południowej. Dawna nazwa to Notocactus ottonis. Najbardziej polecana roślina do uprawy domowej, znosi lekkie zacienienie i błędy w uprawie. Wczesną wiosną pięknie kwitnie, kwiaty ma żółte, dość duże, z charakterystycznym czerwonym znamieniem słupka, jak u wszystkich gatunków byłego rodzaju Notocactus. Ten kulisty kaktus dorasta do kilkunastu centymetrów średnicy.

 

-aIQ3XDUG_1M8fp57WA_M7PYuo2UL9nbLRlQ5A75

 

 

k6Iz59cqoOwqzCBRV9votCGpVFm9NLnvysh8budK

 

 

tyCR7UB0A0XV38FwkBlqCgbd1nJHcIQpreR8FkSU

 

 

IiZhT-d3nT1D7Uf17cyAOVXogmVN1POD4uS0CAcg

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

d/ kaktuski w doniczkach 4 zł/ szt

 

strusiątko 28 -------------------- 2 szt w środku

tiTqfNQJGHuJK4Jk4Mo_FZ-Z-ZGsVgmLFIXgkKFy

 

 

 

e/ kaktuski w doniczkach 5 zł/ szt

Aga 76 ------------------ pierwszy z lewej :)

RFNtKs83uIiD11q6BFNUeGOv35FEoHXZUIa1bSQP

 

 

 

f/ kaktuski w doniczkach  5 zł/ szt

 -----

dsQn9jBjNtOsaE02mMEtjr6VMeCrmJHe-q_m2gF5

 

 

g/ kaktusek w doniczce 5 zł/ szt ---- SPRZEDANE---------

strusiątko 28 -------------------- 1 szt

5-X6ZnbH-21n9TiYAMmzAc4gqDJBbAK01wXg8uf7

Share this post


Link to post
Share on other sites

h/ Żyworódka

 

sadzonki rosnące w doniczce z "mamuśką"

mniejsze 5 szt ----- 3 zł/ szt

----------------------

 

 

ewentualnie maluszki oskubane z "mamuśki" 1 zł :)

Kalanchoe Daigremonta, znana bardziej jako żyworódka, należy do rodziny gruboszowatych W środowisku naturalnym występuje na wielu kontynentach – w rejonie klimatu tropikalnego. W domowej uprawie doniczkowej osiąga zazwyczaj 40-80 cm wysokości. Ma grube, mięsiste liście długości nawet do 20 cm o zielonym kolorze, z widocznym fioletowym lub brunatnym połyskiem. Kwiaty żyworódki są drobne i mają różowo-zieloną barwę. W uprawie domowej roślina kwitnie rzadko.

o9AnfDpSwXGNvW_3EaVwrkinBaoZOdOySkKmVoZl

 

 

Żyworódka jest rośliną łatwą w uprawie. Lubi miejsca ciepłe i słoneczne, Dobrze rośnie na parapetach wystawy wschodniej, zachodniej, a nawet południowej. Latem można przenieść ją do ogrodu. Lubi podłoża przepuszczalne, mało zasobne, suche, z dodatkiem piasku. Zaleca się ułożenie warstwy drenażowej na dnie doniczki

 

Żyworódkę uprawia się również ze względu na jej właściwości lecznicze. Zawiera znaczną ilość witaminy C i mikro- oraz makroelementów. To panaceum na wiele chorób, przydatne przy leczeniu anginy, kataru, bólu głowy, dolegliwości układu pokarmowego, oparzeń, trudno gojących się ran i wrzodów. Liście żyworódki mają smak podobny do szczawiu. Można dodawać je do sałatek, wytwarzać z nich sok lub przyrządzać okłady do stosowania zewnętrznego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i/  haworsja - 1 szt - 6 zł/ szt 

 

strusiątko 28 -------------------- 1 szt

-----------

HdV01qyBnVYB9THVAuuQOfMhk9ixB5IguKkDt5g7

 

Haworthia to roślina pochodząca z Afryki Południowej. Jej zielone, mięsiste liście pokryte białymi cętkami ułożonymi wstęgowato, tworzą niepowtarzalną rozetę. W okresie wiosenno – letnim na szczycie cienkiej, dość długiej łodygi pojawiają się drobne, białe, rurkowate kwiaty przypominające kształtem małe dzwoneczki. Haworthia jest sukulentem, dlatego też pod względem uprawy i pielęgnacji należy traktować ją tak samo jak gasterię, aloes itp. 

Uprawa:
Stanowisko jasne, z duża ilością światła, lecz osłonięte przez padaniem bezpośrednich promieni słonecznych. Podlewanie jak u każdych sukulentów dość ubogie, ziemia w okresie letnim powinna być lekko wilgotna, w zimie podlewamy raz na dwa – trzy tygodnie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
j/  agawa biały brzeg  -     2 szt. 6,00 zł/ szt
 

------------

image.jpeg.377a2a673a721fb1629e28cb56ac354e.jpeg

 
 
 
kFYijanUAxwqBeOTgVuXe_MXzTM2NJVQJEKslQqZ

 
 
 
k/  -  - agawa zielona -----     1 szt. 6,00 zł/ szt
 
---------------
 
ne61N8aCTXvXlPYo8H5_MeSoxp2_m0E4AjIwrRQz
 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. Kwiaty doniczkowe domowe i tarasowe

a/  fuksja ------------------------  1 szt. 7 zł/ szt --- SPRZEDANE --------
alex260503 ---------------- 1 szt
 
 
 
 
 b/ fuksja   ------------------------ 1 szt  5 zł/szt
 
 
fuksja

Fuksja potrzebuje rozproszonego światła (przy nadmiarze słońca pąki kwiatowe więdną, zanim się rozwiną) i żyznego, wilgotnego podłoża. Kwitnie obficie aż do jesieni, pod warunkiem że jest dostatecznie często podlewana i regularnie zasilana nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących (nawozić należy od kwietnia do sierpnia co dwa tygodnie). Niedostatek wody powoduje u fuksji więdnięcie najmłodszych liści, kwiatów oraz pąków. Przesuszanie bryły korzeniowej powoduje też ogólne osłabienie rośliny, przez co fuksje są podatne na choroby i inwazje szkodników (mączliki, przędziorki, mszyce). Jeżeli zauważymy szkodniki lub objawy ich żerowania na fuksji, możemy opryskać te kwiaty balkonowe wyciągiem z ząbka czosnku zalanego 1 litrem ciepłej wody (preparat jest gotowy już po godzinie).

Jak przechować fuksję przez zimę

Fuksja nie jest odporna na mróz i dlatego pod koniec sezonu wegetacyjnego, zanim nadejdą przymrozki, trzeba zabrać roślinę z balkonu czy tarasu do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10 st. C. Przed przeniesieniem rośliny należy skrócić jej pędy o 1/3. Podczas zimowania należy znacznie ograniczyć podlewanie. Nie należy przejmować się, że liście opadną - to naturalne zjawisko (wiosną wypuszczą nowe). Wiosną (w marcu) należy przenieść roslinę do pomieszczenia cieplejszego (o temperaturze pokojowej), dobrze oświetlonego i zacząć obficiej podlewać. Do ogrodu wynosimy fuksję dopiero pod koniec maja.

 

Moja kilkunastoletnia fuksja - wisząca  w ampli

 

image.jpeg.d7081fc28bc0bcaba24cae587d86f267.jpeg

 

image.jpeg.f9c171ef14ec44c4db8afcb33cdca307.jpeg

 

 

image.jpeg.e246299c0e350b89dc85a4ab84bf4f17.jpeg

 

 

 

 

 

image.jpeg

 

 

image.jpeg

 

 


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

d. Eucomis zielone listki /średnia cebulka/  2 szt. - 4,50 zł/szt.

 

uxmal -------------------------- 1 szt

4YE19fbCKluG2zrektdmL7e1-wl1c_e_ZKIKD0wG

 

Rośliny są ciepłolubne, wrażliwe na niską temperaturę, dlatego też polecane jest stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatrów.

Najbardziej odpowiednia dla nich jest gleba żyzna, przepuszczalna, próchniczna, w czasie wegetacji stale wilgotna, nie może przesychać.

Cebule eucomisu sadzi się na przełomie maja/kwietnia na głębokość około 10-15 cm, zależnie od wielkości cebul, które potrafią osiągać olbrzymie rozmiary w rozstawie co 25-30 cm. Doskonale nadają się do uprawy w doniczkach i pojemników na balkonie lub na tarasie oraz na kwiaty cięte.

Musi być regularnie podlewany i zasilany nawozami dla roślin kwitnących. Posadzone w pojemnikach mogą przetrwać zimę bez podlewania w chłodnym miejscu.
Przechowywanie
Jesienią, gdy liście zamierają należy cebulki wykopać i przechowywać do wiosny w pomieszczeniu suchym i chłodnym o temperaturze 6-8 stopni przykryte trocinami lub piaskiem. Jeśli uprawiamy je w pojemnikach, należy je przenieść do pomieszczenia o temperaturze około 5-10 stopni. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

e. Datura - sadzonki - kolor mix --------  szt.  zł/szt ----

-------------------

kolor biały ------- 1 szt. 8 zł/szt --------------

----------------

 

kolorowa / łosoś lub róż/ biały ------- 2 szt. 8 zł/szt ----

----------------

biały, żółty lub łososiowy - kolory nie są zaznaczone

cICKKR4V8DPVjYx7mu7wBG-lAmrllmqhU4logWfe

 

af2EidX7oIlNmicWVWNWLoIUS90jPYYsBMKNenaw

 

 

 

9oxTKvgkdbAlin_Lds5qCywPkULHgpuhp6kDAycg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

f. Kurkuma - sadzonki - -------- 2  szt.  9 zł/szt ----

 

fotka ubiegłoroczna

yg-tFvQYGZgVJ0QuYskWQXBh3sx69gLqQcfxd3Ge

 

 

fotka dzisiejsza

hSb8ECeZh7JQTWKCWICUH6rFqMsNyttgSnoTLLs2

 

 

Kurkuma wąskolistna  pochodzi z północno-wschodniej Tajlandii. Osiąga około 60 cm wysokości i ma szeroko-lancetowate, zaostrzone liście. W kłosach, długości około 12 cm, dolne liście przykwiatowe są zielone i cylindryczne, a najwyższe lila-różowe, szerokie, z oliwkowozielonymi plamkami na końcach . W przykwiatkach ukryte są drobne, białe kwiaty z fioletową wargą.
W uprawie ostryż( polska nazwa kurkumy ) zakwita po trzech miesiącach wzrostu od posadzenia kłaczy i kwitnie przez następne trzy miesiące, od czerwca do września. Po kwitnieniu (na przełomie października i listopada) wchodzi w okres spoczynku. Z chwilą, gdy liście całkowicie zaschną, trzeba wykopać podziemne organy i oczyścić je, ręcznie oddzielić młode kłącza przybyszowe, a następnie posortować, przesypać wilgotnym torfem jak to się robi w przypadku gloriozy i do końca lutego przechowywać w suchym pomieszczeniu o temperaturze 14-16°C. Kłącza są pokryte grubą, skorkowaciałą skórką, chroniącą je przed utratą wody (oraz uszkodzeniami mechanicznymi)Kurkuma najlepiej rośnie w podłożu przepuszczalnym i łatwo nagrzewającym się, na przykład w mieszaninie torfu z piaskiem, keramzytem lub tufem wulkanicznym. . Poleca się sadzić po trzy kłącza do doniczek o średnicy 19 cm, po dwa kłącza do doniczek 12-centymetrowych lub po jednym do mniejszych pojemników.

Jest to podzwrotnikowa wieloletnia roślina z rodziny imbirowatych, która ma silny zapach i ostry palący smak. Kurkuma nazywana jest też ostryżem. Obejmuje on ponad 70 gatunków ciepłolubnych bylin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

g. Tuberoza - sadzonki  -------- 4 szt.  7 zł/szt

uxmal ----------------------- 2 szt

alex260503 ---------------- 1 szt

 

T-RL4hJzhhU0iEbkp3DkblB_4eYdelxLMHfIgqRV

 

 

00_TY5MBmFIZ_d7Q-y4sfPPbA4RX7uqyuG3i_o6O

 

 

Tuberoza wonna wywodzi się z Meksyku i była uprawiana przez Azteków na długo przed tym, jak Europejczycy trafili do Ameryki. Jest to jedna z najwcześniej uprawianych roślin na świecie. Do Europy przypłynęła wraz z Hiszpanami w 1519 roku i od razu, ze względu na swój intensywny zapach, stała się ważnym dodatkiem do każdego ogrodu. Niestety, ze względu na swoją kapryśność, kwiat ten może całkowicie wyginąć w swoim naturalnym środowisku.

Podstawowe zasady uprawy tuberozy

Tuberoza może być uprawiana zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Najlepszym sposobem jest jednak połączenie obu metod i wysadzenie rośliny do pojemnika w warunkach domowych i przeniesienie jej do gruntu końcem maja, gdy nie będzie już ryzyka wystąpienia przymrozków. Stanowisko, w którym uprawiany jest kwiat, powinno być jasne i dobrze nasłonecznione. Podłoże, w którym sadzona jest roślina powinno być przepuszczalne i żyzne, a także zawierać dużą ilość wapnia. 

 

Tuberoza - uprawa i pielęgnacja

Uprawę tuberozy należy rozpocząć od nabycia bulwy. Powinna być ona jak największa, gdyż tylko duże bulwy dają gwarancję zakwitnięcia kwiatu. Roślinę najlepiej zasadzić już w marcu, w pojemnikach wypełnionych żyznym i próchniczym podłożem. Donica powinna przebywać w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, najlepiej jeśli temperatura będzie stale przekraczać 20 . Podłoże powinno być stale wilgotne, ale należy uważać by nie zalać rośliny, a także jej nie wysuszyć. Wraz z końcem maja można przesadzić tuberozę do gruntu.

Tuberoza jest rośliną ciepłolubną, więc nie zimuje w gruncie. Jeśli chcemy ją rozmnożyć, musimy wykopać bulwy przed nadejściem mrozów i przechowywać w suchym miejscu, w którym temperatura będzie wynosić około 10-13 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
 
h/   ---  --maranta -     4 szt. 8,00 zł/ szt - 
 
 
b-b -------------------------- 2 szt
 
 
 
uUFGL4ExCoo7GBsKvtcwEHInpcy469cK2TJxX_YL
 
Maranta to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa, której ozdobą są różnokolorowe, wzorzyste liście: okrągłe, aksamitne, z wyraźnie zaznaczonymi nerwami głównymi. Liście zwijają się na noc.
Maranta dorasta do około 25 cm wysokości.
. Kwiaty maranty są drobne, białofioletowe, podobne do kwiatów lobelii, ukazują się po 3-4 na długich łodyżkach.

Marantę najlepiej postawić w miejscu półcienistym, ponieważ zbyt dużo światła powoduje blednięcie liści. Maranta lubi ciepłe i wilgotne powietrze. Jeśli jest zbyt sucho, końcówki liści mogą brązowieć. Podlewać roślinę należy obficie (lubi wilgotne podłoże), szczególnie latem, kiedy też należy marantę zraszać
 
 
 

i/   ---  --koleus ---   1 szt. 6,00 zł/ szt - 

 

po prawej

rGrRLpPhqnv4kbXMrll4ZqoPvbqW4Vmhok56Msvf

 

Doskonała roślina doniczkowa, może być uprawnia na tarasach i balkonach. Kształt i pokrój rośliny możemy regulować przez uszczknięcie wierzchołków pędów, które wówczas silnie się krzewią. Koleus  może być uprawiany jako roślina zwisająca. Bardzo często spotykamy go również w ogrodach na obwódkach alejek bylinowych.

Kwitnienie:

Kwiaty nie stanowią atrakcyjnej ozdoby rośliny, okres ich kwitnięcia przypada na miesiące letnie.

Zimowanie:

Roślina wrażliwa na niskie temperatury, w okresie zimowym przechowujemy w dość ciepłej piwnicy, jednocześnie ograniczamy podlewanie.

 

 

 

j/   ---  -kliwia duże cebule ---   3 szt. 8,00 zł/ szt - 

 

QhRs5t5-QYMDbqfNjm0XNQdIw663yDMy5p_jmRfn

 

Nie obracaj doniczki, czyli co robić, żeby kliwia kwitła

Jeśli jednak chcemy cieszyć się jej wspaniałymi kwiatami, musimy prawidłowo się nią zająć i spełnić kilka ważnych warunków. Przede wszystkim musimy znaleźć dla niej odpowiednie i w miarę stałe miejsce, którego nie będziemy co chwilę zmieniać.

Latem może być to ocieniony balkon lub taras, zimą natomiast chłodne i widne pomieszczenie (od października do lutego temp. ok. 10°C), w którym roślina będzie mogła przejść niezbędny do zainicjowania kwitnienia okres spoczynku. W mieszkaniu, w temperaturze pokojowej (najlepiej niezbyt wysokiej czyli ok. 18-20°C), powinna przebywać tylko wczesną wiosną czyli wtedy, kiedy kwitnie.

 

Kliwia bardzo nie lubi zmiany miejsca, ale ze względu na swój szczególny cykl rozwojowy, wymaga 2-3 razy w roku przenoszenia na różne stanowiska. Aby jednak taka zmiana nie miała wpływu na jej kwitnienie, należy zaznaczyć na doniczce stronę, z której pada słońce i tak ustawiać roślinę, aby zawsze była zwrócona do światła tą samą stroną. Jeśli nie zadbamy o ten drobny, ale bardzo istotny szczegół, może się zdarzyć, że nie zobaczymy kwiatów nawet przez kilka następnych sezonów.

 

Kolejnym ważnym czynnikiem w uprawie kliwii jest podlewanie. Roślina nie lubi nadmiaru wody i znacznie lepiej znosi przejściową suszę niż zalanie (zalegająca wokół korzeni woda powoduje ich gnicie). Wprawdzie nie tworzy zgrubiałej cebuli, magazynującej wodę, ale ma mięsiste korzenie, chroniące ją w okresach suszy przed odwodnieniem.

Najwięcej wilgoci w podłożu potrzebuje w okresie kwitnienia i zawiązywania nowych liści czyli wiosną i latem, natomiast zimą, w okresie spoczynku, zdecydowanie bardziej woli suszę, dlatego od października do lutego nie należy jej prawie w ogóle podlewać. Choć warunki spoczynku kliwii mogą wydawać się dość spartańskie i surowe, tylko dzięki odpowiedniemu schłodzeniu i przesuszeniu, kliwia ma szansę zawiązać pąki kwiatowe.

 

Przesadzanie kliwii – ciasna doniczka i nowa ziemia

 

Prawidłowo pielęgnowana roślina, rozwija liczne, duże, zielone, sztywne, języczkowate liście i bujnie kwitnie, dlatego od czasu do czasu wymaga przesadzania (wiosną, po kwitnieniu).

Ponieważ jednak kliwia lubi ciasnotę, nie należy dla niej przeznaczać zbyt dużego pojemnika, gdyż nieco mniejszy może okazać się dla niej lepszym rozwiązaniem.

Podczas przesadzania ważna jest natomiast wymiana podłoża, które powinno być świeże i bogate w niezbędne składniki pokarmowe. Najlepiej, jeśli będzie to lekka, przepuszczalna, dobrej jakości ziemia kwiatowa z dodatkiem ziemi kompostowej, rozluźniającego piasku i wiążącej wodę glinki. Kliwia lubi ziemię o obojętnym odczynie (pH 6,5-7).

Przy przesadzaniu kliwii, należy jednak być ostrożnym i uważać na korzenie, gdyż ich uszkodzenie może doprowadzić do choroby rośliny

 

 

 

k/   ---  - grudnik ---   2 szt. 10,00 zł/ szt - 

 

image.jpeg.8e6d04bc94d8510c5e8285f88b400472.jpeg

 

Grudnik, znany też jako szlumbergera, zygokaktus, czy kaktus Bożego Narodzenia, to efektowna kwitnąca roślina doniczkowa, którą chętnie ozdabiamy nasze domy w okresie Bożego Narodzenia. Grudnik pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii, gdzie naturalnie porasta drzewa oraz skały. Ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków na końcach ciemnozielonych pędów.
Grudnik kwitnie zazwyczaj pod koniec listopada i na początku grudnia stanowiąc atrakcyjną zimową ozdobę naszych mieszkań.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

3. Ziółka

a/ lubczyk  ---------------------- 5 porcji po 0 g 6 zł/ szt .... --- SPRZEDANE  ---
 
Agusia 76 wykupiła  całość :))))) --------------
 
jutro sprawdzę ile  mam
WzY2dYbNiNPsm34iP0SkibXGe4yelupk0gH41ouY

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Announcements

×
×
  • Create New...