Jump to content
Dogomania

Rodowód klubowy akita inu


Mchrapko98@gmail.com

Recommended Posts

Dzień dobry 

Mam możliwość zakupu suczki akity inu z rodowodem klubowym moje pytanie brzmi czy będę miał możliwość dalszego rozmnażania suczki, czy szczeniaki po niej będę mogły mieć rodowody, i tak ogólnie na czym polega rodowód klubowy i czym to się różni od rodowodu fci. Proszę o szybką odpowiedź z góry dziękuję :) 

Link to comment
Share on other sites

Posiadajac rodowod zwiazku kynologicznego masz gwarancje, ze twoj pies jest rasowy i moze uczestniczyc w zasadzie w kazdej wystawie. Rodowod klubowy, to nie jest rodowod, z gwarancja rasowosci, owszem sa kluby, ktore organizuja jakies wystawy dla psow nalezacych do klubu (na te sa dopuszczone tez psy zwiazku kynologicznego) ale kluby to przez zmiane ustawy furtka a pseuduchow 

Link to comment
Share on other sites

bedziesz miał zapewne możliwość rozmnażania suczki w ramach klubu. Jeżeli ten "klub" nie jest członkiem FCI, to nie będziesz mógł kryć suczki psami hodowców zrzeszonych w FCI, ani też wystawiać jej na wystawach organizowanych i sygnowanych przez FCI.

Różnica jest taka, że FCI to zrzeszenie międzynarodowe, wzorce ras są również uznane międzynarodowo i aby hodować psy pod egidą FCI, Twoje psy muszą być zgodne z wzorcem, co udowadniając zdobywając wysokie oceny na wystawach (tu są konkretne zasady, których nie będę cytować - możesz poczytać na stronie Związku Kynologicznego w Polsce).

Jeśli chodzi o "klub" - nie wiem, o którym konkretnie piszesz, ale jeśli to nie jest brytyjski, amerykański lub kanadyjski Kennel Club, to właściwie nie ma standardu. Albo skopiowali wzorce ras z FCI i Kennel Club'ów, które wymieniłam, albo napisali je sami kierując się właśnymi preferencjami. Co oznacza, że "rasowość" Twojego psa będzie bardzo względna - może wyglądać i zachowywać się w 100%, jak spodziewałbyś się z opisu na forach/wikipedii itp. (te opisy zwykle odnoszą się do wzorców FCI) lub nie. Na dwoje babka wróżyła.

Papier będziesz miał i będzie to legalnie zakupiony pies. Pytanie po co Ci papier i czego oczekujesz po psie?

Link to comment
Share on other sites

Akity Inu są zagrożone poważną choroba skórę ( Sebaceous adenitis ), która nie jest zakaźna, ale ma podłoże genetyczne.

Miawko na pewno sie lepiej orientuje  w temacie, ja tylko wiem, ze jest taki problem - i bardzo, bardzo ważne jest zeby wiedzieć czy przodkowie kupowanego szczeniaka nie są chorzy/ nie przenoszą choroby.  Tym bardziej niebezpieczne są przy akita inu jakieś niedookreślone kluby,  czyli kupowanie akity  z pseudo-rodowodem. Szczeniak akita inu  tylko z FCI/jesli z Polski, ewentualnie z wiarygodnych klubów/ jesli spoza Polski; i dopiero po wnikliwym przemyśleniu jego pochodzenia

o chorobie www.akita-sa-vkh.pl/sebadenitis-sa/sebadenitis-opis-choroby.html

i o akita  http://www.akita-sa-vkh.pl/wybor-szczeniaka-akity/jak-wybrac-hodowle-akit.html

Przy zakupie akity rzeczą pierwszą i oczywistą jest, że przez szczeniaka akity, rozumiemy rasowego, zgodnego ze wzorcem FCI psa o udokumentowanym rodowodzie i pochodzącego z legalnej hodowli należącej do Związku Kynologicznego w Polsce. Taka jest nasza definicja i są po temu różne powody, które nie są tematem niniejszego opracowania. Tak więc wybierając hodowlę zwracamy przede wszystkim uwagę, żeby była ona zarejestrowana w ZKwP (nie zaś innych pseudo-związkach hodowców i kennel klubach).

Ale żeby nie było tak "słodko" od razu trzeba powiedzieć, że rodowód ZKwP nie jest żadną gwarancją zdrowia, wyglądu i psychiki psa. Podkreślam, żeby być dobrze zrozumianym: RODOWÓD NIC NIE GWARANTUJE: ani ostatecznego wyglądu, ani cudownego charakteru, ani sukcesów wystawowych, ani wspaniałego zdrowia. O czym w takim razie świadczy rodowód? Otóż rodowodowa akita jest/powinna być bardzo bliska wzorcowi FCI - akicie idealnej, która przecież nie istnieje - ma akici wygląd szpica japońskiego, akici charakter(ek) i oczywiście rodowodowych akicich przodków, po których dziedziczy najwięcej cech: wzrost, umaszczenie, sylwetkę, a także cechy charakteru (łagodność czy agresję) oraz - choroby lub skłonność do nich.

Udokumentowane pochodzenie psa przynajmniej do 6 pokoleń wstecz jest lekturą obowiązkową! Z własnego doświadczenia wiemy, że zbyt często właściciel zaczyna studiować rodowód kiedy jego pies zaczyna mieć objawy jakiejś paskudnej choroby o uwarunkowaniach genetycznych. Wtedy już jest trochę za późno na przekopywanie internetu w poszukiwaniu informacji o zdrowiu rodziców, dziadków czy rodzeństwa naszej akity. Czasem (nawet często) okazuje się również, że poza osobnikami obciążonymi (nosicielami danej przypadłości dziedzicznej), w rodowodzie występuje zbyt bliskie pokrewieństwo przodków, np. babką i prababką jest ta sama suka, albo samiec jest dziadkiem zarówno ze strony ojca jak i ze strony matki. Takie "kwiatki" się zdarzają naprawdę często... To już jest odpowiedzialność hodowców, ale my radzimy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nawet kiedy hodowca zapewnia, że wszystkie jego psy mają doskonałe pochodzenie, są zdrowe, przebadane itp. warto wiedzieć więcej, aby nie kupić "kota w worku", zamiast wymarzonej akity.

Link to comment
Share on other sites

@Patmol SA jest poważną chorobą i nikomu jej nie życzę, ale nadal nie ma pewności, że jest chorobą dziedziczną... Nie dotyczy też tylko Akit. Sprawdzenie rodowodu psa, choć przydatne, nie daje żadnej gwarancji nie zachorowania przez psa w przyszłości. "Plusem" tej choroby jest, że nie jest śmiertelna :(

Są oczywiście choroby, do których Akity mają predyspozycje, SA jest jedną z nich, ale w grę wchodzi też dysplazja (też nie musi być wcale dziedziczna, często szczeniak /młody pies może sobie zrobić krzywdę podczas zabawy :(), choroby oczu i przewodu pokarmowego. Mimo wszystko, obiektywnie rzecz biorąc, to, imo wszystko, zdrowa rasa.

Zakładam, że jak ktoś dopytuje się o hodowlę, to o rasie trochę poczytał i wie na co się porywa :) 

Link to comment
Share on other sites

Mam wrażenie, że nie wie.

 

Wiem, że inne psy tez chorują, np pudle, ale akity też chorują - a autor posta jakby całkiem był nieświadomy jakie ma znaczenie pochodzenie/przodkowie psa.

Rozmnażać to można nawet mieszańca.Ja mam sukę w typie nie wiem czego, jakiegoś szpica może, może łajki zachodnio syberyjskiej, ładna i mądrą, i też gdybym wpadła na taki głupi pomysł mogłabym sobie poszukać jakiegoś kluba  rasowego psa Azorka, dostać rodowód dla niej łajki zachodniosyberyjskiej/jest podobna,  i mieć możliwość jej rozmnażania. ale sensu by to nie miało.

Bo to nie chodzi przecież tylko o mozliwośc rozmnażania psa/suki i otrzymania dla niej rodowodu, w jakimś klubie, ale  żeby to miało sens jakiś; żeby rozmnażać rzeczywiscie psy danej rasy, zgodnie z wzorcem, zdrowe,  po znanych, nadających się do rozmnażania przodkach , z odpowiednim charakterem itd.

  

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...