Jump to content
Dogomania

Obsesja u psa


Nataliainewa

Recommended Posts

Dzień dobry

Piszę, ponieważ mam problem z dwuletnią goldenką. Dotyczy on fiksacji na punkcie światełek - odbitych od zegarka, telefonu, adresówki, metalowej części plecaka, bóg wie czego jeszcze, pojawiających się w słoneczne dni praktycznie wszędzie, czy to przypadkowo, czy koło przejeżdżającego samochodu/roweru. Od jakiegoś czasu (zaczęło się zeszłej zimy jeśli dobrze pamiętam) mój pies zwariował na punkcie wypatrywania i polowania na te właśnie światełka. Czasami zachowanie znika na parę tygodni/miesięcy, potem znów się pojawia i utrzymuje się przez kilka godzin - zazwyczaj na dworze, szczególnie na plaży i w lesie. Próbowałam odwracać uwagę za pomocą jedzenia, piłki, szarpaka, ćwiczenia komend, spotkań z innymi psami jednak w momencie w którym mój pies dostrzeże przynajmniej jedno światełko, szukanie ich jest jedyną rzeczą, jaka ją obchodzi. Na plaży potrafi przez dwie godziny stać i merdać ogonem wpatrując się w piasek, w lesie idzie cały czas wpatrzona w ziemię, coby przypadkiem czegoś nie przegapić - jak już zobaczy jedno, zazwyczaj przez cały spacer będzie szukała następnych, nawet jeśli ich nie ma. W domu nigdy nie szuka świateł sama z siebie, natomiast jeśli się pojawiają szczeka i próbuje je złapać. Wspomnę, że nie mamy problemu z instynktem łowczym per se, od dłuższego czasu powstrzymanie jej przed pogonią za czymś nie jest trudnością, nie węszy w lesie za zwierzakami. Pies zna także komendę nie wolno, lecz niewiele może ona zdziałać w momencie, w którym już sobie takie światełko upatrzy. Nie ukrywam, że sprawia mi to dużo problemów, bo chciałabym jednak w jakiś sposób wspólnie korzystać z naszych spacerów i ponieważ pies potrafi obudzić nas w środku nocy szczekając na ścianę, bo światło latarni akurat przebiło się przez zasłonę. Czytałam kilka artykułów dotyczących obsesji u psów, lecz spora większość dotyczy piłki lub innej zabawki, którą można schować, natomiast ja zazwyczaj nie panuję nad tym gdzie i kiedy światełka się pojawią.

Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc i wszelkie rady dotyczące tego, w jaki sposób można się takiego problemu pozbyć/przepracować.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...