Jump to content
Dogomania

Szczeniak zapiera się podczas spaceru


Frihu

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Posiadam trzy miesięcznego szczeniaka rasy Samoyed.

Od około 4 dni zacząłem z nią wychodzić na spacery, ponieważ minął okres kwarantanny. Pies wcześniej był przyzwyczajany do obroży oraz do smyczy w domu.

Starałem się nagradzać psa, jak ładnie szedł na smyczy w domu oraz w trakcie pierwszych dni na zewnątrz.

Początkowo, gdy pierwszy raz z nią wyszedłem na spacer to oczywiście była ciekawa świata itd. Tolerowałem to, że może ciągnąć i przymykałem oko na to, że nie idzie przy nodze.

Następnego dnia, zacząłem mieć problemy... Pies po pewnym czasie siadał, bądź położył się i nie dało się z nią nigdzie iść, trzeba było rzucić zabawkę, zachęcić psa przez drugą osobę do podejścia do niej, bądź kusić smakołykami.  

W tej chwili, problem jest większy. Pies praktycznie od razu po wyjściu na spacer zapiera się. Jak się odczeka chwilę to rusza sama dalej, lecz gdy chcemy zmienić kierunek lub po prostu nic się nie dzieje i iść dalej to ona nie chce. Zapiera się.

Czy ktoś mógłby poradzić mi, jak sobie z tym poradzić? Staraliśmy się używać dłuższej smyczy, aby pies miał większą swobodę lecz to nie pomagało, wręcz pogorszyło, ponieważ teraz zdarza jej się gryźć smycz.

Z góry dziękuję,

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Jak 3 miesięczny  szczeniak wcześniej wcale, albo prawie wcale nie wychodził z domu --no to pewnie zwyczajnie łapy go bolą, i kondycji mu brak.  Siada lub kładzie się, bo sił mu pewnie brak, a i na siedząco łatwiej wszystko obejrzeć. Nie ma sensu go ciągnąc na siłę. Cierpliwosci. Pies sie rozejrzy po świecie, daj mu szansę, trochę posiedzi, trochę podrepcze, nabierze kondycji i ogłady. Nie szarp go na siłę.

to jakbyś wziął na spacer dziecko co się dopiero nauczyło chodzić i zmuszał żeby koło Ciebie spacerowało po parku; a ono by co chwile siadało i sie zapierało - że ma dosyc

 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o ból łap lub brak kondycji to nie sądzę, to psy zaprzęgowe. Mimo że to szczeniak, to jej zdarza się, że staje od razu po wyjściu z klatki schodowej. Bardziej się obawiam, że chodzi tu o to, że źle ją może wychowujemy pod względem spaceru na smyczy. Możliwe że czuje się ograniczona i tak jakby buntuje się...

Może masz rację, może powinniśmy dać jej czas, wyszumieć się, poznać wszystko a ze szkoleniem chodzenia przy nodze na smyczy troszkę poczekać...

Link to comment
Share on other sites

Ona sie na pewno nie buntuje, po prostu dopiero piznaje świat, no to sie rozgląda. No i to nie jest pies zaprzęgowy, tylko psie dziecko.  Które chyba jeszcze niewiele widziało. Takich malych szczeniaków, ani nawet troche większych nikt do zaprzegu nie zapina. I dodatkowo masz szpica, a nie owczarka -tez wez to pod uwagę.

I nie chodzi o to, zeby sie wyszalala, bo na pewno warto ją szkolić juz teraz, ale rozsadnie i z umiarem, tak zeby lubila spacery z Toba.

Moze sie zapisz do psiego przedszkola.

Samoyed to szpic, a ze szpicami trzeba pokombinowac, trzeba postępować rozsądnie,  one nie lubią przymusu i zazwyczaj mają swoje zdanie. Pewnie to wiesz skoro wybrałeś takiego psa.  Wiec jak ją ciagniesz to sie zapiera. I nie chodzi o wiecej wolnosci, tylko o to zebys uwzglednil jej możliwości

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Podobnie zachowywał się mój adopciak. Robił osiołka i "urwij głowę, ale się nie ruszę". Wtedy sposobem było na chwilę się zatrzymać, potem się odwracałam, głaskałam i mówiłam "idziemy". Było OK do następnego przystanka. :) Teraz też czasami się zapiera, ale hasło "idziemy na piłeczkę" pomaga. I co z tego, że już ma prawie 8 lat......

Cierpliwości i obserwacji, psy się uczą nas, ale i my wypracowujemy sobie nasz własny język komunikacji.

Druga sunia jest zupełnie inna, jej wystarczy hasło "niuśśśśśśka" i już wie, że Pani wzywa.

Psy są cudne.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...