Jump to content
Dogomania

15 letni kundel i problemy z wagą


joozin

Recommended Posts

Witam.

Jako że to pierwszy post to chciałbym się przede wszystkim przywitać!

Mam psa którego właściwie odziedziczyłem po rodzicach, 15 lat temu razem z ojcem przynieśliśmy do domu suczkę, typowa znajda, ojciec dowiedział się o niej od znajomej gdy był w pracy. Znaleziono ją w parku przywiązaną do drzewa w LISTOPADZIE  gdzie temperatury już schodziły bardzo nisko i jakoś tak wynikło że razem z ojcem poszliśmy po nią do owej znajomej. Matka początkowo jak to większość mi znajomych osób zareagowała na to krzykiem "kto się psem zajmie" itp. Później okazało się że zostały najlepszymi przyjaciółkami. Był rok 2004. Ojciec zmarł w 2009 ale nie było problemu bo pies został z matką i ze mną aż matka zmarła w 2016 roku. Minęły 3 lata od tego czasu i SARA dalej jest ze mną ale coraz bardziej doskwierają jej choroby,  przynajmniej tak podejrzewam. Od miesiąca zaczęła chudnąć, u weterynarza najpierw stwierdzono zarobaczenie na które zaczęliśmy leczenie, chociaż była odrobaczana regularnie, potem podejrzewano trzustkę ale wyniki wszystkie w normie. Dodam że zawsze była raczej wybredna, typ niejadka. Gdy ugotowaliśmy ryż z marchewką i kurczakiem to kurczak znikał a reszta zostawała. Kasze z mięsem i tym podobne zawsze kończyły tak samo. Rodzice też ją raczej rozpieścili szyneczkami, kurczaczkiem przy obiedzie itp przez to nie chce za chętnie do miski zaglądać. Suchej karmy nie rusza prawie wcale, wcina jak ludzie cukierki raczej, kilka sztuk co parę dni, głównie gustuje w gotowej karmie typu "Salceson" kupowanej u miejscowego masarza ale to właśnie mnie wnerwia bo zazwyczaj je ją bez problemu 3-4 dni a nagle przestaje jakby jej przestała smakować. Cudowałem i próbowałem z różnymi innymi karmami w puszkach, saszetkach i innych forach ale nic nie przynosi rezultatu. Zawsze kończy się na 3-4 dniach jedzenia po czym przestaje tolerować ten sam pokarm i muszę kombinować inny co nie powiem przyprawia mnie już o kłopoty finansowe bo nie zarabiam dużo a na samą jej karmę schodzi ze 200-250 zł miesięcznie czasem chociaż średnio waży coś koło 11-12kg co jak na zdanie moich znajomych z kundlami które wcinają praktycznie co się im podsunie jest aż dziwaczne. Jak można zachęcić psa do jedzenia? Przez 12 pierwszych lat jechała że tak powiem na tej karmie typu "Salceson" kupowanej u miejscowego masarza ale odkąd zmarła matka i pies został sam ze mną już nie jest tak kolorowo.

Pierwsze 2 lata były w miarę OK chociaż stary pies musiał nauczyć się zostawać sam, ale po opiniach sąsiadów nigdy z nią problemów nie było, owszem mówiono że czasem coś tam sobie powyje ale cichutko i nikomu nie przeszkadza to. Rozumiem że to lęk separacyjny raczej bo matka była zawsze w domu i potrafiła z psem wychodzić co 3 godziny (co zresztą skutkuje tym że pies teraz nie trzyma moczu i sika w domu ale na szczęscie w jednym miejscu),  niestety ale ile mogę to jestem z nią, wychodzę, zachęcam do zabaw itp ale co poradzić na jej brak apetytu. Czym można taką staruszkę zachęcić jak praktycznie nic nie rusza.

 

Z góry przepraszam za taki długi post. Rozumiem odpowiedzi typu TLDR :) Pozdrawiam i czekam na odpowiedź bo już nie mam sił i pomysłów

do czego można tą moją emerytkę zachęcić.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ja Ci mogę napisać, jak poradziliśmy sobie z moim psem, ale zastrzegam, że on był wtedy młody - nie mam doświadczenia ze starszymi psami i problemami z niejedzeniem.

Mój pies też wybrzydzał i przez jakiś czas nawet się do tego dostosowywaliśmy z mężem i często zmienialiśmy karmy. Chłopak po 2-3 dniach przestawał jeść karmę, jakby mu się znudziła. I pewnie tak właśnie było :) Jako że psa można spokojnie przetrzymać kilka dni bez jedzenia (jakieś dwa max), postanowiliśmy właśnie to zrobić. Uznaliśmy, że skoro nie chce jeść to widocznie nie potrzebuje aż tyle jedzenia. Zrobiliśmy to w ten sposób, że po wysypaniu karmy i zawołaniu psa (musiał minimum podejść do miski) odczekiwaliśmy do 15 minut. Jeśli pies nie zaczynał jeść, miska była zabierana do następnej pory karmienia. Na drugi dzień pies zaczął jeść. Teraz, po latach, nadal nie jest fanem suchej karmy, ale ją je. Dostaje też do niej regularnie dodatki - czasem trochę karmy mokrej, czasem trochę "ludzkiego jedzenia", czasem marchewkę/pietruszkę z rosołu, czasem łyżkę oleju, czasem trochę białego sera itp. Z dodatkami wylizuje miskę do czysta, muszę teraz uważać żeby z wagą nie przesadził ;) Problemy z częstymi zmianami karmy mamy za sobą.

Link to comment
Share on other sites

Mój pies od szczeniaka był niejadkiem, w tym sensie , ze nie zje czegoś co uważa za niejadalne, no i nie jadłby tego samego , wymusza zmiany jedzenia - co jest raczej zdrowe; człowiek tez nie je tego samego cały czas. Nie chciała jeśc suchej karmy,  więc po fazie obserwacji psa przeszłam na karmienie jej surowym mięsem, które lubi. 

Ryzykowne jest głodzenie 15 letniego psa -jak nie chce jeśc, to pewnie w karmie czegoś brakuje,  potrzebuje jakiś innych składników odżywczych. Wyobraźcie sobie człowieka, który bardzo lubi nalesniki z serem Ile dni pod rząd mógłby jeśc same naleśniki,?  Niech nawet tydzień żywiłby się samymi naleśnikami z serem; po tygodniu stawałaby mu w ustach. No i monodieta nie jest zdrowa ani dla człowieka, ani dla psa.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witaj w naszym dogomaniackim gronie :)

Co do Twojej stareńkiej suni - to tak, jak z człowiekiem, i to bardzo starym. Traci apetyt z wiekiem, i rzeczywiscie trzeba cudować, by coś zjadła. Może spróbuj jej gotować?... Taka porcja rosołowa zalana wrzątkiem i zasypana garścią ryżu, pogotowana na małym ogniu z 15 min pod przykryciem, i zostawiona do wystygnięcia. Tak robię dla swoich babinek, mam 16- i 17- letnie suczki. Kostki wyrzucam, a mięsko siekam i mieszam z tym rozgotowanym ryżem. Wystarcza na dwa posiłki dziennie, a trzeci to twarożek, albo jogurt, albo biały ser, i w to wgniecione chrupki najdrobniejsze jakie znalazłam na rynku (Eukanuba senior mini)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...