Jump to content
Dogomania

Czy to możliwe?


OreoAkita

Recommended Posts

Witam, 

moja suczka 24 czerwca będzie miała 6 miesięcy. Nie mam pojęcia czy dostała cieczki, nie wieże krwi ani na trawie ani nigdzie w domu. A jak przetrę w tych miejscach to szmatka jest czysta. Czekamy do czasu po pierwszej cieczce by ja wysterylizować. Jednak mieszka u mnie babcia z małym psem i zauważyłam ze pies jakby ja pokrył. Proszę darować sobie komentarze o psie czemu nie jest wykastrownay. To nie jest mój pies i za niego nie odpowiadam, jak zaproponowałam babci taka opcje to nie wyraziła zgody. Nie chce mieć szczeniaków moja sunia była dosłownie chwile na dworze a on do niej podbiegł i nie wiem czy wszedł bo suka jest za kolano a pies bardzo malutki. Nie chce mieć szczeniaków dlatego planowałam po cieczce sterylizacje. Czy są możliwe „krycia” bez cieczki? 

Link to comment
Share on other sites

Nie ma możliwości u suni zajścia w ciążę bez cieczki, ALE pierwsza cieczka u suczki może przechodzić praktycznie bezobjawowo. A czy sunia nie zachowuje się inaczej? Nie próbuje dostawiać się do psów, albo czy psy (nie tylko ten jeden) nie interesują się nią za bardzo?

 

Jeśli się obawiasz, że pies mógł pokryć suczkę, najlepiej udaj się do weterynarza i spytaj o USG. wcześnie wykryta ciąża (na USG można chyba już po 3 tyg zobaczyć, czy suczka zaszła, ale dopytaj weta, bo ekspertem nie jestem żadnym) może zostać usunięta podczas tak zwanej sterylizacji aborcyjnej, bez szkody dla suczki.  

 

A jeśli teraz do niczego nie doszło, to pozostaje tylko czekać na tą cieczkę i pilnować mocno suczki ;) 

Link to comment
Share on other sites

W tym wieku bez cieczki nie ma szans na ciążę. Wiem bobyłam hodowczynią. A sterylizacja po pierwszej cieczce wg mnie i mojego weta niewskazana, najlepiej po trzeciej a jeśli już koniecznie to po drugiej. Mam suki kilkadziesiątlat, byly i hodowlane więc niesterylizowane i jakoś dawaliśmy radę upilnować je w czasie cieczek więc te dwie cieczki powinnaś też dać radę, to tylko ok. dwóch tygodniu od 8 dnia cieczki do końca czyli 21 dnia. A pieska babci skoro mały to można jakoś izolować.

Link to comment
Share on other sites

dwbem dlaczego nie wskazana sterylizacja po pierwszej cieczce? Szczególnie u średniego, nie dużego psa, który rośnie i rozwija się dużo dłużej?

Mam 5 suczek z adopcji, wszystkie były sterylizowane po pierwszej cieczce (jedna aborcyjnie) i nic im nie ma, a 3 z nich mają już po 11 lat.  Nie mają problemów z agresją, lękami, czy popuszczaniem moczu....są czasem nieznośne, ale to tylko dlatego, że za bardzo im pobłażam czasem :P No i 2 sunie miały braki w socjalizacji z człowiekiem w pierwszych 6 miesiącach życia. A sam zabieg i czas po nim przechodziły bez żadnych komplikacji. 

Link to comment
Share on other sites

Niewskazana tak wczesna sterylizacja bo może spowodować oslabienie rozwoju fizycznego i psychicznego szczeniaka. Do pełnej dojrzałości podobno narządy płciowe są potrzebne. Mój wet a mam go wiele lat, jest lekarzem z powołania czyli z miłości do zwierząt, ma doktorat też jest tego zdania. Ale to twoja decyzja. Ja jak pisałam miałam suki hodowlane i reproduktora w mieszkaniu w bloku i dawaliśmy radę upilnować całe towarzystwo, nigdy nie doszło do niechcianego krycia więc jak się chce to można.

Link to comment
Share on other sites

dwbem, a można gdzieś coś przeczytać o sterylizacji po 3 cieczce? Moja suka jest teraz ok. 3 miesiące po pierwszej cieczce i się zastanawiam czy ją ciachać teraz (wet powiedział mi, że najlepiej 2-3 msc po 1wszej cieczce), czy czekać, czy w ogóle tego nie robić.

Link to comment
Share on other sites

Sterylizować oczywiście skoro nie ma być hodowlana ale osobiście radzę pomęczyć się przynajmniej przez jedną choć lepiej dwie cieczki, to nie jest aż takie trudne a pozwoli suni w pelni się rozwinąć i dojrzeć.

I sterylizację wykonuje się w połowie okresu między cieczkami czyli faktycznie 3 m-ce po cieczce ale nie pierwszej. Większość wetów tak robi bo to nie ich psy, im nie zależy na zdrowiu psa a to, że tak wczesna sterylizacja chroni sukę przed rakiem to legenda. Miałam suki niesterylizowane i żadna nie miała raka narządów rodnych czy listwy mlecznej, suki sterylizowane też nie ale były sterylizowane w późnym wieku a ostatnia dożyła mi 14 lat co na jej rasę jest rekordem.

Link to comment
Share on other sites

Upilnuję ją na pewno, nawet jakby w ogóle nie była ciachana. Chce, żeby była psem sportowym - ona sama ma wielki potencjał do tego, dlatego zastanawiam się czy nie odpuścić sterylizację. Do 3 cieczki, jeszcze dużo czasu na zastanowienie.

Link to comment
Share on other sites

Sterylizacja w szkoleniu nie przeszkadza, nawet pomaga bo nie będzie miala okazji, żeby przytyć choć moje suki jakoś też nie tyły. A jak pozwolisz jej dojrzeć w pełni bedzie jeszcze mądrzejsza.

Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi o przybieranie na wadze, a o temperament bardziej. Nie chce, żeby się wyciszyła (na to jest często polecana kastracja/sterylizacja), a skupiona na mnie i tak jest. Szkolenie to jedno, a w tej sytuacji potrzebny jest wulkan energii, który z zapałem i szybkością biega np. po torze agility.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...