Jump to content
Dogomania

Dwa jamniki


Gajuta

Recommended Posts

Witam serdecznie! Od poniedziałku mam 2 jamniki. Starszy (pies) ma 4 miesiące i jest u mnie już 2 miesiąc, a druga (suczka) ma 2 miesiące i jest u mnie 3 dzień. Psiaki jedzą razem z jednej miski, zdarza im się razem spać w siebie wtulone, jednak ich zabawy przypominają walkę (?). Gryzą się, szarpią za uszy, skórę. Nigdy nie doszło do krwawych ugryzień, ale zastanawiam się czy to jest normalne. Czytałam na forach o ustalaniu hierarchii, poza tym są to jeszcze maluchy, które muszą się wyszaleć. Proszę o poradę jak je uspokoić, oduczyć takich zabaw. Podczas nich są głośne, a mieszkam w kamienicy z sąsiadami. Kilka dni mam wolnych i chciałabym poświęcić na przyzwyczajenie ich do siebie. 

Link to comment
Share on other sites

Dodam, że najczęściej zaczepki wychodzą ze strony suczki. Psiak często kładzie się na plecy i pozwala jej po sobie skakać, jednak czasem jak ma już dość skacze na nią, a jest większy i 3x cięższy. Obawiam się czy nie wyrządzi jej krzywdy...

Link to comment
Share on other sites

trudno powiedzieć czy zabawy sa w porządku czy nie, pewnie tak - trzeba poobserwować porządnie psy

to sa jeszcze maluchy przecież; maluchy chętnie sie bawią, popychają szaleją -raczej to normalne

ale warto obserwować czy wszystko jest w porządku, tym bardziej, że te szczeniaki różnią sie istotnie wielkością

czy zawsze jeden zaczyna zabawę? czy zawsze suczka? czy rożnie?

czy pies może odmówić takiej zabawie? czy suczka na odmowę reaguje i odpuszcza zabawę? czy każdy ze szczeniaków reaguje gdy drugi szczeniak daje znak, że już się nie chce bawić i przerywa zabawę? czy pies przestanie  skakać suczce, jesli ona poprosi? czy prosi czasami i on przestaje?

można nauczyć psy, ze taka intensywna zabawa tylko na spacerze, a w domu -nie

mam dwie suki, po 20 kg, które bardzo intensywnie bawią się w terenie; przewracanie się/gonienie itd, ale wiedzą, ze w domumieszkaniu nie wolno

nie pozwalałabym na skakanie jednego psa po drugim;  szczególnie przy takiej różnicy wielkości

moim zdaniem każdy pies powinien mieć swoja miskę i swoje jedzenie w misce i jeśc ze swojej miski

no i oczywiscie swoje legowisko/gdzie może odpocząć -jesli chcą mogą spać razem, ale żeby nie musiały

ten piesek miał  2 miesiące kiedy do ciebie trafił? 8 tygodni?  on jest z hodowli? a suczka ma skończone 8 tygodni? one są po znanych ci rodzicach? z rożnych hodowli?

dlaczego wzięłaś tak szybko drugiego szczeniaka?

Link to comment
Share on other sites

Ludzie, to przecież szczeniaki i to są całkiem normalne zabawy szczeniąt, to nie walka tylko mocowanie, krzywdy sobie nie zrobią a uczą się właśnie na ile mogą sobie pozwolić, żeby nie skaleczyć. U mnie tak bawiły się nawet dorosłe psy, wyglądało to na straszną walkę z głośnym rykiem a nic nigdy się nie stało. Dajcie psom żyć po psiemu, to psie dzieci.

Byłam hodowcą, odchowałam trochę szczeniąt i to ras obronnych, dużych i nigdy moje psy nie zrobiły ani sobie ani nawet obcym psom krzywdy w zabawie i zapasach.

Miski oczywiście lepiej, żeby miały oddzielne bo wiadomo ile który je.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dnia 25.04.2019 o 10:04, Patmol napisał:

trudno powiedzieć czy zabawy sa w porządku czy nie, pewnie tak - trzeba poobserwować porządnie psy

to sa jeszcze maluchy przecież; maluchy chętnie sie bawią, popychają szaleją -raczej to normalne

ale warto obserwować czy wszystko jest w porządku, tym bardziej, że te szczeniaki różnią sie istotnie wielkością

czy zawsze jeden zaczyna zabawę? czy zawsze suczka? czy rożnie?

czy pies może odmówić takiej zabawie? czy suczka na odmowę reaguje i odpuszcza zabawę? czy każdy ze szczeniaków reaguje gdy drugi szczeniak daje znak, że już się nie chce bawić i przerywa zabawę? czy pies przestanie  skakać suczce, jesli ona poprosi? czy prosi czasami i on przestaje?

można nauczyć psy, ze taka intensywna zabawa tylko na spacerze, a w domu -nie

mam dwie suki, po 20 kg, które bardzo intensywnie bawią się w terenie; przewracanie się/gonienie itd, ale wiedzą, ze w domumieszkaniu nie wolno

nie pozwalałabym na skakanie jednego psa po drugim;  szczególnie przy takiej różnicy wielkości

moim zdaniem każdy pies powinien mieć swoja miskę i swoje jedzenie w misce i jeśc ze swojej miski

no i oczywiscie swoje legowisko/gdzie może odpocząć -jesli chcą mogą spać razem, ale żeby nie musiały

ten piesek miał  2 miesiące kiedy do ciebie trafił? 8 tygodni?  on jest z hodowli? a suczka ma skończone 8 tygodni? one są po znanych ci rodzicach? z rożnych hodowli?

dlaczego wzięłaś tak szybko drugiego szczeniaka?

Psiaki różnie zaczynają zabawę. Raz suczka, raz piesek :) Niestety jak piesek odmawia to suczka dalej kontynuuje zaczepki. Obawiam się najbardziej skakania jeden na drugiego i w takich momentach stawiam psiaki na podłodze pozwalając dalej się bawić. 

Miski mają osobne na wodę i na pokarm, jednakże z miski tego drugiego lepiej smakuje i często jeden drugiemu podbiega i wyjada z miski :) W kwestii legowiska tak samo. Każdy ma swoje, ale często zdarza się, że śpią razem. 

Oba psiaki są z hodowli - różnych. Piesek miał 7 tygodni i 4 dni jak do mnie trafił, natomiast suczka 8 tygodni i 5 dni. Rodziców psiaka i suczki widziałam. Zostali mi pokazani bez jakiegokolwiek problemu. 

Chciałam, aby pomiędzy szczeniakami nie było zbyt dużej różnicy wieku. 

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, dwbem napisał:

Ludzie, to przecież szczeniaki i to są całkiem normalne zabawy szczeniąt, to nie walka tylko mocowanie, krzywdy sobie nie zrobią a uczą się właśnie na ile mogą sobie pozwolić, żeby nie skaleczyć. U mnie tak bawiły się nawet dorosłe psy, wyglądało to na straszną walkę z głośnym rykiem a nic nigdy się nie stało. Dajcie psom żyć po psiemu, to psie dzieci.

Byłam hodowcą, odchowałam trochę szczeniąt i to ras obronnych, dużych i nigdy moje psy nie zrobiły ani sobie ani nawet obcym psom krzywdy w zabawie i zapasach.

Miski oczywiście lepiej, żeby miały oddzielne bo wiadomo ile który je.

Dziękuję za fachową wypowiedź! Czytałam o psich zabawach wiele, ale chciałam się jeszcze upewnić :) 
dwbem czy możesz doradzić, jako hodowca, jak dobrać transporter dla psiaków? Chciałabym przewozić je w bagażniku samochodu, jednakże nie wiem czy lepiej wybrać jeden dla dwóch psów czy osobne? Czy całe metalowe w formie klatki czy plastikowe? Czytałam o dobrej wentylacji, stabilizacji na czas podróży, wymiarach, żeby pies mógł swobodnie się obrócić czy też zwinąć w kłębek, ale mimo wszystko mam dylemat w tej kwestii. Poprzedni pies rzadko z nami podróżował, a teraz mieszkam kilkaset kilometrów od rodziców i chcielibyśmy jeździć bezpiecznie z psiakami :)

Link to comment
Share on other sites

Ja psy woziłam luzem ale to były duże psy a transporterów wtedy dobrych nie było. Moja znajoma, która dużo jeździ ze swoimi sukami wozi je w oddzielnych transporterach metalowych ale myślę, że dla jamników wystarczą plastikowe ale faktycznie takie, żeby psy mogły się w nich swobodnie poruszać. Musisz pooglądać różne i wybrać takie, które ci się spodobają, przepraszam ale dokładnie nie umiem ci powiedzieć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...