Jump to content
Dogomania

Rasowy czy kundel?


knaven

Recommended Posts

Zawsze mnie zastanawiało czy warto bawić się w rasowego psa i odrazu dostać listę chorób, na które może w przyszłości cierpieć - czysty genetycznie - pupil oraz pilnować karmy gdyż jeżeli pupilek zje coś niedobrego to będzie cierpiał, czy lepiej  zainwestować w kundla i karmić czym się da, chorobami się nie przejmować itp. Poza tym wydaje mi się, że ludzie oszaleli na punkcie Yorków, Shitzu i Westów. Czy mają zakodowane, że to jakiś prestiż ? Pełno tego lata pod blokiem. A kundelki zawsze oryginalniejsze i ładniejsze. 

Ktoś na forum napisał, że jest zatrwożony, że ktoś dzieli psy na psy rasowe i kundle, że przecież pies to pies. No ale Mercedes a polonez to też auta, ale jakże różne.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, knaven napisał:

Zawsze mnie zastanawiało czy warto bawić się w rasowego psa i odrazu dostać listę chorób, na które może w przyszłości cierpieć - czysty genetycznie - pupil oraz pilnować karmy gdyż jeżeli pupilek zje coś niedobrego to będzie cierpiał, czy lepiej  zainwestować w kundla i karmić czym się da, chorobami się nie przejmować itp. Poza tym wydaje mi się, że ludzie oszaleli na punkcie Yorków, Shitzu i Westów. Czy mają zakodowane, że to jakiś prestiż ? Pełno tego lata pod blokiem. A kundelki zawsze oryginalniejsze i ładniejsze. 

Ktoś na forum napisał, że jest zatrwożony, że ktoś dzieli psy na psy rasowe i kundle, że przecież pies to pies. No ale Mercedes a polonez to też auta, ale jakże różne.

Ale, że niby polonez gorszy? :D Ja sprzedałam poloneza 20 letniego i jeszcze kupujący się licytowali! :D :D :D

Odnośnie psów - to zależy czego oczekujesz od psa. Jeśli chcesz z nim chodzić na wystawy, uprawiać jakieś konkretne psie sporty itp to oczywiście rasowy.

Jeśli od psa oczekujesz, że będzie po prostu twoim przyjacielem, to nie ma znaczenia, czy to będzie kundel, czy nie.

A poza tym, to, że pies jest kundel nie znaczy, że można karmić "czym się da" i olewać choroby... Nie rozumiem tego co napisałeś. Mam kundla (co prawda w typie rasy, ale jednak mieszaniec) i kupuję mu 5-gwiazdkową karmę bez zbóż, badam regularnie, leczę... To żywe stworzenie z uczuciami, o które trzeba tak samo dbać jak o rasowego! To, że to kundel, nie oznacza, że jest gorszy!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
2 godziny temu, knaven napisał:

z tego co słyszałem to rasowe są delikatne i łatwo psujące się.

to nie zabawki żeby się psuły. Zarówno w każdej rasie, jak i u zwykłych, pospolitych kundelków, mieszańców, czy psów w typie, są psiaki mniej lub bardziej podatne na choroby. U rasowych w jednym miocie może być tak że na 5 szczeniaków, 4 bedą zdrowe, i właściciele tych szczeniąt weterynarza będzą odwiedzac tylko z racji szczepień, a ten 1 będzie tak chorowity, że praktycznie właściciel "wprowadzi" się do gabinetu, bo tak często będzie jeździł z psiakiem do weta. U kundelków jest podobnie

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...