Jump to content
Dogomania

SAMOJED A AKITA


Ilovedog667

Recommended Posts

Hej. Mam w domu samojeda  samca 4 lata i jak wiadomo samojedy to bardzo przyjaźnie nastawione psy do ludzi jak i do innych zwierząt.  Chciałabym kupić akitę amerykańską też samca oczywiście szczeniaka, więc moje pytanie brzmi jak akita odnajduje się w domu z innym psem tej samej płci? Wiem, że z moim samojedem nie będzie żadnych problemów jeśli chodzi o nowego domownika bo jest psem, który akceptuje wszystkich i chce się bawić. Z góry dziękuję za pomoc. :) 

Link to comment
Share on other sites

Akita powinna zaakceptować psa rezydenta, ale możesz spodziewać się prób dominacji po okresie szczenięctwa samca. Jeśli Twój samojed nie będzie miał z tym problemu, to powinno się wszystko ułożyć.

Generalnie Akity raczej nie tolerują tej samej płci. Suki walczą z sukami, a psy z psami. Piszę oczywiście o ogólnych tendencjach rasy, indywidualne psy bywają różne ;)

W Twoim przypadku powinno pomóc, że samojed "jest na swoim". Czyli jest częścią świata, do którego nowego psa będziesz wprowadzała.

 

Link to comment
Share on other sites

Teoria mówi, że wykastrowane psy będą spokojniejsze, ale nigdy nie ma 100% pewności. 

Powinnaś najpierw zapoznać psy na neutralnym terenie. Najlepiej zabrać je razem na spacer, jak będzie dobrze, to pozwolić im się pobawić (jeśli mały Akit nie jest jeszcze za mały na zabawy z dorosłym psem :))

Moje doświadczenie ogranicza się do pary suka + pies, tak więc dużo więcej Ci nie powiem. Dopytaj najlepiej hodowcę, czy jeszcze coś możesz zrobić.

 

Link to comment
Share on other sites

Suki są około 5 centymetrów niższe od psa. Powinny też być drobniejsze w budowie. Wzorzec przewiduje, że ma być zawsze zachowana wyraźna różnica pomiędzy budową psa, a suki.

Odnośnie różnic charakteru, wiele zależy od rodziców, ale z mojego doświadczenia wynika, że psy są bardziej spokojne i mniej "tulaśne" (mowa oczywiście o stosunku do swoich ludzi) niż suki. Mój pies jest dostojny i raczej rzadko okazuje uczucia (choć potrafi być przeuroczy), z kolei suka jest kulą energii i uwielbia się przytulać :) Znam jeszcze kilka akit, gdzie występuja podobny wzór - pies raczej spokojny, to suki są siłą napędową stada.

Jednakże, ja wypowiadam się na podstawie mojego ograniczonego doświadczenia. Naprawdę polecam podpytać hodowców. Wybrać się choć raz na wystawę i przejść się między akitami i ich hodowcami. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...