Jump to content
Dogomania

Czy twój pies je "chińczyka"?


hanestad

Recommended Posts

Chciałbym tu podzielić się tym dlaczego kupuję karmę Magnusson dla swojego psa. Jestem posiadaczem półrocznego szczeniaka i je od odbioru z hodowli tylko Magnussona. Dlaczego? Oto co znalazłem odnośnie tej karmy. Czy mam dobre podejście? Może się mylę? Jak sądzicie? To nie reklama i nie mam nic wspólnego z dystrybutorem, ale Magnusson wydaje mi się obecnie jedną z najlepszych karm.

Rodzice kupują karmę Royal Canin, niby lepszej serii- Veterinary dla swojego psa. Niedawno sam mam psa i szybko stwierdziłem, że Royal Canin nie jest dobrym wyborem bo w jego cenie moim zdaniem można dostać nieporównywalnie lepszą karmę. Dlatego namówiłem by rodzice przeszli na Magnussona serii Meat & Biscuit (która to seria ma więcej mięsa niż Original). Seria Meat and Biscuit będzie teraz sprzedawana po prostu jako Magnusson's, który zmienia opakowania jak podaje na swojej stronie.

Powszechnie reklamowane karmy, jak i ich większość to koncernowe produkty i składniki niewiadomego pochodzenia (nawet sami producenci często nie mogą stwierdzić skąd pochodzi np. zboże czy mięso w ich karmach bo kupowane są w wielkich hurtowniach). Składniki takie mogą być (i prawdopodobnie w części są) z Chin gdzie w 2007r. była afera, że oszukiwali na białku w zbożu dodając melaminę i wiele ludzi i zwierząt zmarło na świecie. Powszechnie znane firmy też były zamieszane w to (szczególnie w USA) i wycofywano ich produkty. Tutaj więcej: https://en.wikipedia.org/wiki/2007_pet_food_recalls

Dlatego moim zdaniem zdecydowanie lepiej kupować szwedzką karmę Magnusson, która jest w cenie tzw. dobrej popularnej karmy, ale przewyższa ją zdecydowanie. Dlaczego Magnusson?

-jest produkowana w Szwecji w całości ze szwedzkich składników ze szwedzkiego rolnictwa- i to jest moim zdaniem główny powód. Dostawcy są rozlokowani jak najbliżej fabryki w Bro, niedaleko Sztokholmu i firma ma pełną przejrzystość pochodzenia wszelkich składników.

-posiada sporo mięsa (nawet 50% świeżego mięsa w rodzaju Work), jest ze świeżego mięsa, a nie z mączki jak większość innych karm

-w przeciwieństwie to zdecydowanej większości karm nie zawiera mięsa kurczaka (który może uczulać i często ma dużo antybiotyków), a tylko wołowinę i wieprzowinę

-nie zawiera konserwantów, aromatów i innych sztucznych dodatków, dlatego karma ma tylko 10 miesięcy przydatności

-nie jest wyciskana pod wysoką temperaturą, ale wypiekana- dzięki temu zawiera lepszej jakości białko i jest smaczniejsza dla psa

-karma spełnia wszystkie wysokie wymogi jedzenia dla ludzi jakie obowiązują w Szwecji, a części mięsa z którego powstaje są dopuszczone do spożycia dla ludzi. Podoba mi się stwierdzenie szefa firmy, że chociaż wielu uważa, że karma dla psa może spełniać niższe wymagania niż jedzenie dla ludzi to Magnusson twierdzi wprost przeciwnie, tzn., że powinna spełniać te same lub nawet wyższe wymogi bo pies je ten sam posiłek przez wiele lat życia, a więc szkodliwe składniki w karmie mogą oddziaływać na niego bardziej.

-w Szwecji używa się najmniej na świecie antybiotyków do hodowli zwierząt (zakaz obowiązuje w Szwecji już od długiego czasu. Od niedawna w całej UE, ale w większości krajów jest tylko teoretyczny)

-szwedzkie prawo jest chyba najlepsze na świecie jeśli chodzi o dobrostan zwierząt hodowlanych i niskie użycie nawozów sztucznych

-fabryka jest bardzo ekologiczna pod wieloma względami, np. prąd w całości jest z elektrowni wodnych

-smakuje mojemu psu, kiedyś bardzo łapczywie ją jadł, teraz jak jest straszy to je mniej łapczywie, ale zjada za jednym razem

-ma bardzo dobre opinie na forach polskich, niemieckich i szwedzkich

-jest też wersja w 100% BIO/Organic- ta wersja niedługo będzie dostępna w Polsce, ale jest droższa i posiada mięso kurczaka gdyż wieprzowina i wołowina BIO jest zbyt droga by produkować z niej karmę.

-firma jest bardzo znana w Szwecji i produkuje karmy od 60 lat

 

W Polsce karmy Magnusson dostępne są bez problemu w sklepach internetowych, a także w czeskim sklepie, który dostarcza w Polsce.


Strona Magnussona: https://www.hundmat.com

Test karmy z niemieckiej strony: https://www.futtertester.de/futtertests/show/magnusson-meat-biscuit-grain-free.html

 

attachment.php?attachmentid=422064&d=154

 

comment_av3EmXhg5uY7Ysh2M3KmdmSsOOt0x0ry

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

brzmisz jak reklama

serio

karma nie jest bardzo droga, ale skład ma słaby

przykładowo znalazłam  https://petkarma.pl/magnusson-karmy-dla-psow-psy/magnusson-original-latta

MAGNUSSON Original Lätta

skład Dehadryzowana wołowina i wieprzowina 19%, mąka żytnia, tłuszcz zwierzęcy, suszone pulpa ziemniaczana, drożdże piwne, pełne witamin i minerałów.

czyli 20 procent to mięso,  a poza tym mąka, ziemniaki/pulpa ziemniaczana, jakiś tłuszcz/nie wiadomo jaki - żadne rewelacje

 

albo taka https://petkarma.pl/magnusson-karmy-dla-psow-psy/magnusson-original-naturliga

MAGNUSSON Original Naturliga

skład Dehadryzowana wołowina i wieprzowina 20%, mąka żytnia, olej roślinny i 5% tłuszczu (olej rzepakowy tłoczony na zimno) suszone pulpę ziemniaczaną.

czyli 20 procent to mięso,  a poza tym mąka  , jakiś olej roślinny, i ziemniaki - żadne rewelacje,  słabo -trochę mięsa i dużo, bardzo dużo mąki i ziemniaków

14 kg kosztuje 170 zł - czyli ponad 10 zł za  1 kg mąki z pulpą ziemniaczaną, i z  odrobiną mięsa

- mięsa jest tylko 20 procent

i w sumie nie wiadomo czy to jest raczej wołowina czy wieprzowina -jakie proporcje, i co konkretnie w tym jest -czy raczej tylko wątróbka i płucka? czy jakieś resztki? brakuje informacji w opisie

 

duzo takich samych postów wstawiłeś na rózne fora?

tutaj jest taki sam/ identyczny tekst i tez cie wyśmiali https://forum.muratordom.pl/showthread.php?351860-Karma-dla-psa-Magnusson

i tutaj identyczny https://f.kafeteria.pl/temat-7371615-magnusson-najlepsza-karma-dla-psa/

kiepsko ci płacą, że nawet tekstu nie zmieniasz

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze nie rozumiem czemu piszesz o rodzaju Original skoro ja piszę o Meat & Bisciut??? To zupełnie inne serie karmy produkowane przez jednego producenta. Original to tania seria z małą zawartością mięsa.

Natomiast Magnusson Meat & Biscuit ma znacznie więcej mięsa, na przykład Meat & Biscuit work ma 50% mięsahttp://4dogcat.pl/magnusson-magnusson-meat-&-biscuit-work-14&nbspkg-o_l_130.html

A standarowa Adult ma 44%: http://4dogcat.pl/magnusson-magnusson-meat-&-biscuit-adult-o_l_101.html


Z tego co się dowiedziałem to mięso wołowe i wieprzowe  to tylko takie kawałki, które są dopuszczone do spożycia dla ludzi.

 

To nie jest reklama, wstawiłem ten post wiele razy bo uważam, że to jedna z najlepszych karm- głównie dla tego, że składniki nie są chińskie, ale szwedzkie, a karma jest mało znana.

Jeśli masz jakieś argumenty to proszę przedstaw dlaczego uważasz, że ta karma nie zasługuje na bycie jedną z najlepszych? Jeszcze raz- chodzi o serię Meat & Biscuit oczywiście.

Link to comment
Share on other sites

Royal Canin faktycznie jest najgorszą karmą ale ta szwedzka też mi się nie podoba. Mało mięsa, dużo innych składników, poza tym wieprzowina jest dla psów niewskazana. Ja osobiście całe długie życie karmię swoje psy naturalnie czyli mięsem wołowym z dodatkami, poza tym moje jedzą drób - kurczaka lub indyka i od kilkudziesięciu lat nie wiem co to alergia. Alergie są z powodu karmienia tymi wszystkimi suchymi karmami nie mówiąc o tym, że psy chyba nie odczuwają przyjemności z jedzenia przez całe życie bobków sypanych im jak kurom ziarno bo tak jest najwygodniej. Karmy są drogie a mięso dla psów dużo tańsze i zdrowsze.

Link to comment
Share on other sites

I jak już jesteśmy w Szwecji, to dla potomnych dodam, że pomimo ponad 20 lat tutaj, o tej karmie nigdy również nie słyszałem.

Jeśli chodzi o mięso dla psów, to korzystam z karmy z ze znanej w EU hodowli owczarków niemieckich: http://www.ebafarmen.com/foder/original-sf-26087109

15kg(15x1kg) z dostawą ok 130pln (w przeliczeniu z koron) i dla większości psiaków starcza to na miesiąc. Nasz dojada wszystkim tym co my, ale on jest sporych rozmiarów.

 

Link to comment
Share on other sites

dwbem czy 50% luub 44% świeżego mięsa w karmie to jest mało mięsa? Myślę, że to wystarczający poziom i nie jest to mało.

Megapixelus czy karma Original SF składa się ze szwedzkich produktów? Producent to gwarantuje? Wiem, że są takie szwedzkie karmy gdzie żaden składnik nie jest szwedzki, tylko są robione w Szwecji. W przypadku Magnussona jest taka gwarancja. Nie wiem gdzie Ty w Szwecji mieszkasz, ale Magnusson jest dostępny nawet w większości sklepów COOP i ICA i powszechnie znany. 

Link to comment
Share on other sites

Tak, na stronie jest informacja że od ponad 60 lat produkują bez dodatków smakowych, zapachów, konserwantów oraz że wszystkie składniki pochodzą z lokalnego rynku. Mieszkam w Kalmar län, niedaleko Målilla. Mogę podać dokładny adres i numer telefonu :) 

To że jakaś karma jest w każdym Lidlu, Ica czy innym markecie mającym nic wspólnego z zywieniem zwierząt, nie znaczy też że karma staje się lepsza. Nie raz i nie dwa toczone były również dyskusje na temat karm przy okazji psich kursów i spotkan klubowych... Niestety, nikt o tej karmie nie wspominał. Mam zbyt wielu znajomych producentów mięsa, by szukać psu suchej karmy. Myślę że sam umiem też lepiej zadbać o żywienie swojego psa, o czym świadczy jego zdrowie. 

Nie oszukujmy się, każda sucha karma, to po prostu wygodne rozwiązanie dla właściciela. 

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, hanestad napisał:

Po pierwsze nie rozumiem czemu piszesz o rodzaju Original skoro ja piszę o Meat & Bisciut??? To zupełnie inne serie karmy produkowane przez jednego producenta. Original to tania seria z małą zawartością mięsa.

Natomiast Magnusson Meat & Biscuit ma znacznie więcej mięsa, na przykład Meat & Biscuit work ma 50% mięsahttp://4dogcat.pl/magnusson-magnusson-meat-&-biscuit-work-14&nbspkg-o_l_130.html

 

 

skład ze strony, która podajesz http://4dogcat.pl/magnusson-magnusson-meat-&-biscuit-work-14&nbspkg-o_l_130.html

świeże rozdrobnione mięso (wołowina i wieprzowina) 50%, pełnoziarnista mąka  (razowa), świeże jaja, olej rzepa­kowy tłoczony na zimno, świeża marchew,  pulpa ziemniaczana.

 słaby

w tej karmie jest tylko 50 procent świeżego mięsa/nie suchego -czyli po przerobieniu pewnie mięso będzie stanowiło te 20 procent karmy

poza tym nie wiadomo jakie mięso - nie ma informacji ile jest wołowiny, ile wieprzowiny, ani co konkretnie - czy jest to raczej  tylko wątróbka i przełyki i trochę sierści , czy ewentualnie ogon jeszcze dodany

 mięso przeznaczone do spożycia dla ludzi jest w sklepie z mięsem - tam je można kupić, a nie ma go w karmie dla   psów - wystarczy poczytać przepisy unijne co jest w karmie dla psów,  bardzo ciekawa lektura

gdyby takie mięso było w karmie dla psów, to byłoby to napisane wielkimi literami -jako reklama; czasem bywa napisane

dodatkowo w karmie, która tak strasznie polecasz,  jest mnóstwo mąki, olej rzepakowy/ bez sensu  i marchew i ziemniaki

i taka karma kosztuje 20 zł za  1 kg/ jeśli kupisz od razu duży worek

 

a jesli pójdziesz do polskiego sklepu mięsnego to za 20 zł możesz kupić 1 kg wołowiny gulaszowej/ 100 procent świeża wołowina - i nie musisz od razu kupować 14 kg',  i to jest prawdziwe mięso i w dodatku dopuszczone do spożycia przez ludzi

do tego można kupić marchew świeżą po 2 zł za kg/ nie po 20 zł za kg jak w Twojej karmie

 

Link to comment
Share on other sites

Megapixelus, a więc blisko Ciebie karma powinna być dostępna na przykład w:

COOP KONSUM 08-6815 Målilla

Atlantvägen 1

570 82 Målilla

 

TÄRNANS LIVS

570 82 Målilla

 


SUNDBERGS LIVS

Blockvägen

570 84 Mörlunda


Tu jest cała mapa: https://www.hundmat.com/en/find-stores/

 

Patmol napewno nie zostaje tylko 20% mięsa po obróbce, ale znacznie więcej.

Firma chwali się tym na stronie, że posiada szwedzki certyfikat IP Food, który właśnie świadczy, że nie tylko żywność sama w sobie spełnia wymagania jedzenia dla ludzi, ale, że cały proces przygotowania żywności spełnia wszelkie wymagania żywności dla ludzi czyli są tam kawałki mięsa tylko takie dopuszczone dla ludzi i cała karma przygotowana jest w takich warunkach jak ludzkie jedzenie.

Tu jest o tym napisane (w starszej wersji strony było dokładniej o tym): https://www.hundmat.com/en/our-production/

Tutaj certyfikat: http://sigill.se/Global/Regelhandböcker/IP Livsmedel/IP-Food-2014-1-Sigill-Kvalitetssystem-AB-light.pdf

Co więcej, niektóre ich karmy są w całości BIO czyli są całkiem ekologiczne.

Odmiana Grain Free posiada tylko wołowinę (44%), nie ma wieprzowiny, tutaj skład: http://4dogcat.pl/magnusson-magnusson-meat-&-biscuit-grain-free-karma-bez-zboz-o_l_2716.html


Wszystkie składniki są ze szwedzkiego rolnictwa.

Link to comment
Share on other sites

problem polega na tym, że zgodnie z przepisami unijnymi to na stronie internetowej, czy nawet na opakowaniu karmy  można napisać wszystko - co tylko się chce  - można napisać, że karma jest super mięsna, rewelacyjna i najlepsza na świecie - to jest po prostu reklama i nie ma żadnej wartości informacyjnej

ale ludzie się na to nabierają, tak jak na reklamy nutelli czy płatków śniadaniowych dla dzieci - z reklam wynika, z eto super produkt; a skład słaby strasznie; ale produkty popularne i kupowane od lat

 

to co gdzieś podobno usłyszałeś czy przeczytałeś, tez nie ma żadnej wartości - bo nie jesteś wiarygodny

pewne wymagania prawne są tylko odnośnie składu napisanego bezpośrednio na karmie/ paszy dla zwierząt  / na worku, czyli to co jest napisane po słowach skład:

czyli liczy się tak naprawdę tylko to co jest napisane na worku, w którym jest karma, i to tylko to co jest konkretnie napisane w składzie karmy

i warto pamiętać jeszcze, ze przepisy rozróżniają paszę dla zwierząt zjadanych przez ludzi (wyższe wymagania prawne) i dla zwierząt niezjadanych (niższe wymagania prawne) - można sobie poczytać w przepisach co jest prawnie dopuszczalne do stasowania w karmach dla psów

i np  oleje typu rzepakowy mogą być po prostu używane/ ze smażalni - i owszem taki olej mógł być pierwotnie tłoczony na zimno, ale potem mógł być używany w smażalni frytek,  apotem jak został dodany do karmy to tez został potraktowany wysoka temperaturą - bo chrupki są suche i nie trzeba ich trzymać w lodowce/ a dobry olej tak/ więc pisanie w składzie świeży olej (bogaty w Omega3), jest po prostu śmieszne

bo świeży olej zawiera omega 3, ale ten w karmie przecież nie ma  juz tych kwasów

bo, jak można poczytać w necie np tutaj https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/64142,termiczna-trwalosc-kwasow-omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są kwasami nienasyconymi szybko ulegającymi procesowi utleniania pod wpływem światła, powietrza oraz wysokiej temperatury. Dlatego produkty będące ich źródłem (np. oleje, nasiona dyni, soja, orzechy włoskie, ryby, owoce morza) muszą być przechowywane w warunkach chłodniczych bez dostępu światła i powietrza. Aby mieć pewność, że dostarczamy z dietą kwasy omega-3 należy spożywać żywność nieprzetworzoną lub przetwarzaną na zimno.

itd itd

 tak samo w składzie powinno być podane ile jest mięsa procentowo PO obróbce termicznej , i co konkretnie - w procentach; tak jak podają w składzie  niektóre karmy -bo to istotne jest co za mięso  jest w karmie - czy żołądki czy przełyki czy ogon - i tez warto poczytać, czym jest "mięso" w  paszy  dla zwierząt niezjadanych przez ludzi

karmy dla psów czy kotów to taki pomysł jest  ostatnich czasów na utylizacje/ przerobienie  tego, co ludzie już nie zjedzą/ bo nie spełnia norm, a szkoda wyrzucić,  no i robi się tez problem z wyrzucaniem, czyli utylizacją / bo utylizacja śmieci/odpadów tez kosztuje

 więc część trafia do karmy dla psów i kotów - w przepisach unijnych jest napisane, co trafia do karm - warto poczytać, żeby mieć świadomość co jest naprawdę w tych kolorowych opakowaniach karm dla psów

na pewno  Szwecja tez ma tego dużo do utylizacji/ a oni są bardzo praktyczni i nie lubią wyrzucać, skoro można przerobić i sprzedać/ i trudno to krytykować

; ale w momencie gdy jest to droższe  niż prawdziwe mięso w mięsnym, i jeszcze zachwalone nadmiernie  -to jest to dziwne raczej

po za tym, powiedz im, że  jak firma chce podbić rynek Polski i zarobić -to musi zatrudnić tłumacza  i przetłumaczyć te wszystkie certyfikaty,, zrobić sobie polską stronę  itd

same argumenty, że to jest szwedzka karma -to za mało jednak

Link to comment
Share on other sites

Dobra, to napiszę dokładnie co ta karma ma napisane na worku, akurat tutaj odmiana Magnusson Meat & Biscuit Junior.

"Skład: produkty pochodzenia zwierzęcego 46% (świeże wołowe i wieprzowe mięso), pełnoziarnista mąka, jaja, roślinny olej i tłuszcz (tłoczony na na zimno olej rzepakowy), mąka jęczmienna, marchewki, suszona pulpa ziemniaczana. Wszystkie składniki są szwedzkiego pochodzenia."

Certyfikat KRAV ma karma z kurczakiem. KRAV jest to oficjalny, szwedzki certyfikat ekologiczny, który jest normalnie na ekologicznej/BIO żywności dla ludzi w każdym szwedzkim sklepie i oznacza, że składniki tej karmy, np. kurczak został wyhodowany na naturalnej paszy. KRAV przewyższa surowością wymagań certyfikat UE-EKO stąd Szwecja go używa zamiast tamtego. Oznacznie KRAV jest normalnie napisane na opakowaniu tej karmy z kurczakiem. 

Co do IP Food to nie ma tej informacji na moim worku, jednak być może jest na nowych workach bo właśnie zmienili opakowania, które teraz są już dostępne.

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, hanestad napisał:

Dobra, to napiszę dokładnie co ta karma ma napisane na worku, akurat tutaj odmiana Magnusson Meat & Biscuit Junior.

"Skład: produkty pochodzenia zwierzęcego 46% (świeże wołowe i wieprzowe mięso), pełnoziarnista mąka, jaja, roślinny olej i tłuszcz (tłoczony na na zimno olej rzepakowy), mąka jęczmienna, marchewki, suszona pulpa ziemniaczana. Wszystkie składniki są szwedzkiego pochodzenia."

 

w składzie są produkty pochodzenia zwierzęcego  -tak dokładnie wynika z Twojego worka/ dziękuje za wklejenie

i zobacz co to są produkty pochodzenia zwierzęcego

 cytat ze strony https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/uboczne-produkty-pochodzenia-zwierzecego

Czym są produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego? 

Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (UPPZ) to materiały pochodzenia zwierzęcego, które nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi lub których ludzie nie spożywają. UPPZ obejmują między innymi:

elementy zwierząt lub ich części, powstające w wyniku uboju zwierząt w rzeźniach, zakładach rozbioru, przetwórstwa i innych zakładach sektora spożywczego itp.

padłe zwierzęta gospodarskie (np. świnie, drób, bydło) i towarzyszące (np. psy, koty)

obornik pochodzący od zwierząt gospodarskich

skóry, skórki, kopyta, rogi, szczecina, sierść, włosie pochodzenia zwierzęcego,

trofea łowieckie

żywność pochodzenia zwierzęcego po terminie ważności do spożycia lub posiadająca naruszone opakowanie

odpady cateringowe pochodzące z placówek zbiorowego żywienia

inne produkty pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi.

Czym są produkty pochodne?

Produkty pochodne to produkty powstałe w wyniku obróbki produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

Co można wytworzyć z ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego?

mączki mięsno - kostne, mączki rybne, mączki z krwi, produkty z krwi, tłuszcze zwierzęce

karmy dla zwierząt domowych i gryzaki dla psów

nawozy organiczne i polepszacze gleby

produkty ze skór

wełnę

trofea myśliwskie

kosmetyki, produkty lecznicze weterynaryjne, wyroby medyczne

produkty oleochemiczne i inne wyroby techniczne 

W Państwach Członkowskich UE rocznie powstaje ponad 20 milionów ton UPPZ, z czego w Polsce ok. 2 miliony ton. Niezgodne z prawem zagospodarowanie UPPZ może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo sanitarno - weterynaryjne w kraju, poprzez możliwość rozprzestrzeniania chorób zwierzęcych (np. BSE) lub zanieczyszczeń chemicznych (np. dioksyny). UPPZ mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, jeśli nie zostaną odpowiednio usunięte. Przepisy UE regulują ich przemieszczanie, przetwarzanie i usuwanie.

UPPZ są kategoryzowane na podstawie analizy ryzyka, jako materiały kategorii 1, 2 lub 3 (materiały szczególnego, wysokiego i niskiego ryzyka). Sposób postępowania zależy od kategorii produktów i dotyczy:

przetwarzania

zbierania

transportu

magazynowania

użycia

niszczenia 

Szczegółowe zasady kategoryzacji i zagospodarowania określają przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1069/2009 oraz Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 142/2011.

W Polsce nadzór nad ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego (oraz produktami pochodnymi) sprawuje Inspekcja Weterynaryjna.

Link to comment
Share on other sites

Piszesz znowu o czymś innym... Piszesz o produktach UBOCZNYCH pochodzenia zwierzęcego i tak jest napisane w Twoim linku, a nie o produktach pochodzenia zwierzęcego. 

Poza tym w składzie jest napisane w nawiasie i sprecyzowane czym są te produkty pochodzenia zwierzęcego zawarte w karmie i jest to "(świeże wołowe i wieprzowe mięso)", a nie, że to wszystkie możliwe produkty pochodzenia zwierzęcego. Tak samo jak jest napisane tłuszcz roślinny, a w nawiasie "(tłoczony na zimno olej rzepakowy)" czyli nie ma tam np. oleju palmowego czy słonecznikowego.

Certyfikat IP Food też został przyznany tej firmie i używają tego na stronie i na pewno by nie używali go jakby nie mieli, a myślę, że jak teraz zamówię karmę to będzie o tym mowa na opakowaniu, a IP Food oznacza, że spełnione są wymogi jedzenia dla ludzi zarówno w składnikach jak i w całym procesie produkcji i magazynowania. 

Link to comment
Share on other sites

a na ich stronie / po angielsku bo szwedzkiego nie znam - jest napisane tylko  https://www.hundmat.com/en/products/magnussons-junior/

Composition:

Fresh beef and pork meat 46%, whole wheat flour, fresh eggs, cold pressed rapeseed oil, barley meal, fresh carrots, dried potato pulp. All ingredients are of Swedish origin.

no to jak w końcu? uboczne czy mięso?  a jak jest napisane na szwedzkiej stronie? albo lepiej = na szwedzkim worku karmy? to znaczy na worku karmy kupionym w Szwecji

czy na Twojej karmie sa napisy po polsku ? ta karma jest zrobiona na polski rynek?

 

produkty są pieczone, no to nie są świeże - chyba, że ja czegos  nie rozumiem

Link to comment
Share on other sites

Jakie uboczne??? O ubocznych produktach pochodzenia zwierzęcego jedynie Ty tu wypisujesz-nie wiem dlaczego bo nie ma to związku z tematem, a na karmie jest napisane "produkty pochodzenia zwierzęcego" i w nawiasie wyjaśnione jest jakie to są produkty: świeże wołowe i wieprzowe mięso. Mięso jest produktem pochodzenia zwierzęcego jakbyś nie wiedział...

Tłumaczę z angielskiego składu wydrukowanego na karmie, a karma ma tylko polską naklejkę i na niej jest napisane tylko w składzie "świeża wołowina i wieprzowina". Taka sama karma jest produkowana na rynek szwedzki bo napisy są w wielu językach, także po szwedzku.

Zrozumiałe, ze piszą, że świeża bo chodzi o to, że nie zawiera mączki mięsnej, tylko mięso było świeże przed obróbką.

Cały czas nikt nie przedstawił mi sensownych argumentów, że magnusson nie jest jedną z najlepszych karm, jak nie najlepszą. Oczywiście, że to cały czas sucha karma i że w dużym stopniu chodzi o wygodę właściciela, ale porównujemy suchą karmę bo samemu przygotowywać nie byłoby łatwo moim zdaniem.

Tak więc ja będę kupował magnussona póki co. 

Link to comment
Share on other sites

to nie jest wcale zrozumiałe

bo to się nie zgadza z przepisami  bo  mieso jest albo świeże albo przetworzone

o produktach pochodzenia zwierzęcego jest cała ustawa; ale z tego co widzę, oprócz tego żeby zachwalać uparcie tą konkretnie  karmę, to  - temat karm i jedzenia dla zwierząt cie nie interesuje i nie masz o nim żadnego pojęcia , i oprócz zachwalania jednej karmy żadnych konkretów nie znasz

bo ciągle piszesz, że w tej karmie jest świeże mięso - a to nijak nie jest mozliwe 

i nie to jest istotne, co według ciebie jest zrozumiałe, bo i tak sie nie znasz po prostu

ale chodzi o to, na ile to co oni piszą na worku karmy- zgadza się z przepisami - i z pojęciami prawnymi

bo, jesli przyjąć, że to są produkty pochodzenia zwierzęcego

to pojecie świeże mięso oznacza np tutaj https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A02004R0853-20130906

-1.10. „Świeże mięso” oznacza mięso niepoddane żadnemu procesowi poza chłodzeniem, mrożeniem lub szybkim mrożeniem, w tym mięso pakowane próżniowo lub pakowane w atmosferze ►C1  kontrolowanej. ◄

i o produktach ubocznych nie tylko ja piszę, one wynikają z przepisów unijnych -

 

dlatego zamiast  kupować karmę po 20 zł za kg i zgadywać co w niej naprawdę jest,  - taniej i prościej jest kupić po prostu w sklepie mięsnym wołowinę, w warzywniaku marchew, dolać  rzeczywiscie świeżego oleju z łososia / który się trzyma w lodówce, itd.

Link to comment
Share on other sites

Ty piszesz o zupełnie czymś innym... Pisałeś o produktach UBOCZNYCH pochodzenia zwierzęcego, natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego to np. mięso, jaja, mleko, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, sery, masło itd. To chyba oczywiste?

Na karmie napisane jest, że zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego i nie musimy zastawiać się jakie to są produkty bo w nawiasie sprecyzowano jakie to są produkty czyli napisano, że jest to "mięso". To, że świeże to znaczy, że dostarczane jest świeże (z tego co piszą na stronie nie jest ono nawet mrożone), a następnie wypieka się z tego karmę.
Do tego wielkimi literami napisane jest po szwedzku i angielsku, że nie zawiera mączki mięsnej w ogóle.

 

A to co lepiej to może masz rację, że lepiej jest samemu kupić mięso, olej itd., ale póki co łatwiej jest dać suchą karmę i ja nie mam problemu ze zgadnięciem co w niej jest. W składzie napisane i ja to rozumiem.

Link to comment
Share on other sites

54 minuty temu, hanestad napisał:

Nie mam żadnych materiałów reklamowych. Chyba Ty zmyślasz. Ja piszę fakty.

czytasz przepisy czasem? masz w ogóle świadomość,że  istnieje coś takiego jak przepisy prawne, które definiują co to znaczy" produkty pochodzenia zwierzęcego", i które definiują inne pojęcia,  i wcale w nich nie jest napisane . ze jak twierdzisz

58 minut temu, hanestad napisał:

natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego to np. mięso, jaja, mleko, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, sery, masło itd. To chyba oczywiste?

 

 w przedszkolu pewnie nauczycielki tak opowiadają

 

jeśli dla ciebie faktem jest tekst reklamowy na stronie producenta karmy marketingowej -no to bez sensu jest ta rozmowa

jeśli dla ciebie karma, która na pewno co najmniej w połowie nie zawiera mięsa, ale mąkę i ziemniaki, i kosztuje  20 zł za kg i to  jeśli kupisz od razu wielki worek - jest super, i po prostu nie musisz się zastanawiać - to się nie zastanawiaj

ja się wolę zastanowić, i za swoje prawdziwe pieniądze kupić prawdziwe świeże mięso/prawdziwą świeża marchew, prawdziwy olej - tym bardziej, ż e to taniej wychodzi niż ta twoja karma; i dodatkowo jeszcze wole kupować polskie produkty niż szwedzkie, bo mieszkam w Polsce , i dodatkowo wole produkty które są z bliskiej okolicy -bo to ekologiczne podejście.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Lala, ale trafiony temat, szkoda że dziś nie jest piątek, bo bym się rozpisal troszkę. 

Napiszę jednak tak:

Posiadamy w pracy wszystkie wymienione certyfikaty (jestem odpowiedzialny za produkcję żywności) i nie mieszajmy tego zagadnienia z tematem o jakości karmy dla psów !! 

Krav, oznacza że np ziemniak czy marchewka jest z uprawy ekologicznej, i takie produkty idą np do zupek dla bobasow.... I nigdy w życiu nie kupiłem nawet 1szt swojemu dziecku, ale nie będę o tym pisał. Ekologiczne świeże jedzenie =zdrowe jedzenie. Potrawy z certyfikatami eko= odpadki, najczęściej pleśń czy robactwo jest ubijane termicznie w procesie produkcji, ale chodzi o pozbywanie się resztek. 1kg ziemniaków KRAV kosztuje ok 7 zł, 

1kg batatow to 10 zł, truskawki ok 30 zł a wołowina ok 45zl!!! Nikt nie daje dobrych produktów w tych cenach do taniej karmy dla psów, ale z odpadami po produkcji, towarami po terminie czy zwrotami też trzeba coś robić. 

Ja to nie będę już chyba nic pisał. Dzisiejsze pokolenie łyka wszystko lepiej niż pelikany. Dobre czasy żeby na tym zarabiać :) 

Oczywiście bez urazy. 

Wracając jeszcze do sklepów : nigdy nie byłem zmuszony kupować psu karmy w markecie. Nie mogę napisać, że ta karma jest gorsza czy lepsza od chappi, dogmana czy innej marketowki. Ale powtarzam, że nigdy nie słyszałem żeby ktoś ją polecał. Muszę się też zgodzić z poprzednikiem, że lepiej jest kupować dobre i świeże produkty z okolicy, niż wątpliwej jakości przetworzone w suchej karmie. 

Jest jeden plus suchej karmy: lenistwo. 

Jak nie zapomnę, to w ramach spaceru wstapie jutro do sklepu i zrobię zdjęcie tej cudownej paszy, przetlumaczymy skład i jak ma więcej mięsa niż mięso to dam psu powachać żeby ocenił. Czy dobrze pamiętam, że świeże mięso to ok 70%wody?

Dzisiaj mogę podać adres sklepu gdzie stosują dokładne opisy:

https://vetzoo.se/magnussons-aktiv

Jest to najdroższa z 12 karm tej firmy w tym sklepie. 

Żadnej pozytywnej recenzji, kilka uwag odnośnie problemów z zoladkiem i alergii pokarmowej po zastosowaniu tej karmy. 

Skład bardzo bardzo ubogi, bez podania ilości każdego składnika, pierwsze 3miejsca(z łącznie 8miu!!) to :

Świeża wolowina

Świeża wieprzowina

Mąka grahamowa 

Co niestety po odwodnieniu może oznaczać że mąki jest więcej wagowo niż wołowiny. 

Ogólnie bieda z nędzą i brak informacji poza papką marketingową. Dla porównania popatrz jak wygląda skład Acany :

https://vetzoo.se/acana-sport-agility

 

Składników zamiast 8 jest 40 z podanym udziałem %... 

 

Link to comment
Share on other sites

Acana jest zapewne bardzo dobrą karmą, ale mi się trochę właśnie nie podoba taka duża ilość składników bo jest znacznie większe niebezpieczeństwo wystąpienia nieprawidłowości niż przy niewielkiej ilości składników. Ponadto nie wiem czy Acana zapewnia pochodzenie składników- skąd pochodzą. Jeżeli nie to niestety to będzie to olbrzymi minus. Czy pies potrzebuje dużej ilości składników? Nie sądzę. Czy wilk jadł tyle składników? Raczej jadł zdecydowanie mniej niż nawet w Magnussonie jest. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Zapraszam serdecznie do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej żywienia psów suchą karmą klasy Premium i Superpremium.

Odpowiadając na poniższe pytania, wpływają Państwo na poprawę jakości karm, które przez najbliższe lata będą trafiały na półki Państwa ulubionych sklepów, a następnie do misek Państwa psiaków.

Zachęcam również do przesyłania ankiety znajomym psiarzom:-)

Dziękuję bardzo!

 

https://docs.google.com/forms/d/1NliIWpcMJZEtZKFJpayGQxhJwUF40vYZ14sN44jqhd4/edit

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...