Jump to content
Dogomania

Nauka czystości a wiek psa


joanna14

Recommended Posts

Cytat

Dużo poczytałam sobie tutaj na forum o nauce czystości, ale mam pytanie i może prośbę o poradę, może macie jakieś doświadczenia, skuteczne porady; Mamy 4 miesięcznego pudelka z hodowli; jest z nami od 3 tygodni; Przebywał w domu, bo nie miał wszystkich szczepień, z załatwianiem nie mieliśmy i nie mamy żadnych problemów, bo był nauczony załatwiać potrzeby na matę i właściwie od samego początku tylko tam robił i robi; Od trzech dni zaczęliśmy z nim wychodzić; W sumie nie jest najgorzej, bo już na pierwszym spacerze zrobił kupę; Potem praktycznie każdy kolejny spacer coś było, więc na dworze się załatwia; Problem w tym, że po przyjściu ze spaceru ( na którym zrobił siusiu), pół godziny potem robi kolejne siusiu na swoją matkę; I teraz pytanie , czy go za to karcić, krzyczeć ? Wyczytałam, że to jest niedobre, bo skutek jest zupełnie odwrotny od zamierzeń, tzn pies zaczyna wyczuwać, że coś jest nie tak, ale nie rozumie że jest karcony za siusianie w domu, tylko za siusiane na widoku, więc zaczyna sikać w ukryciu, w miejscach niewidocznych , żeby nie być skarconym; Rozumiem, że potrzeba dużo cierpliwości, bo taki mały szczeniak nie potrafi jeszcze się kontrolować i jak czuje parcie to sika i koniec; Czy jest jakiś wiek mniej więcej, kiedy powinnam kategorycznie zacząć zabraniać psu siusiania w domu? Wiek, w którym szczeniak jest w stanie się kontrolować i rozumieć ? Ogólnie nie przeszkadza mi skikanie na matkę, bo po prostu po kilku sikaniach wyrzucam matkę do kosza i kładę nową ( to są takie podkłady nieprzemakalne), no ale pies to nie kot i ma się załatwiać na zewnątrz; Czy jest sens karcenia psa, bądz też w jakiś sposób dania mu do zrozumienia, że żle zrobił ? Czy po prostu cierpliwie czekać? Narazie nie reaguję w ogóle, bo jakoś nie mam sumienia; Jeśli przez trzy tygodnie załatwiał się na matkę i było ok , to dlaczego nagle ma być inaczej; A może powinnam po prostu zwinąć matkę i wyeliminować ; Jak nauczyć psa żeby sygnalizował , że musi wyjść ???? Dodam, że oczywiście za każde " zrobienie" na spacerku dostaje nagrodę w postaci psich ciasteczek, które wręcz uwielbia. Ile mniej więcej taka " nauka" trwa i po jakim czasie powinnam się " martwić" że coś robię nie tak;

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...