Jump to content
Dogomania

Alaskan husky/greyster


Canis_lupus_husky

Recommended Posts

greyster to 50% alaskan malamuta, 25% niemieckiego wyżła krótkowłosego, 12,5% pointera i 12,5% greyhounda.

Pozdrawiam

:o

Ja się sporo podpytuję na zawodach włascicieli alaskan huskich, greysterów i alaskan husky i wydaje mi sie, ze jest inaczej... :roll:

Alaskan Husky - mieszanka wielu ras, m.in. charta, ale czesto sami hodowcy nie wiedzą, co dokladnie w przeszlosci uksztaltowało tę "rase" - wielu się śmieje, że wszystkiego, co szybko biegało :lol:

Greyster - mieszanka alaskan husky oraz wyżła

Eurodog - a to już "wolna amerykanka" w sensie, ze greyster krzyżowany różnie, chyba też z chartami

Tego wszystkiego nie jestem oczywiscie pewna na 100%, wiem tylko na pewno, że "czysty" greyster to mieszanka wyżła i husky alaskańskiego...

Link to comment
Share on other sites

Zacytowałam przepis na greystera z belgradzkiego czasopisma "Moj pas" - april 2002

Znany już z dziennika mushera Aleksander Nikolić podaje także przepis na greystera - europejską wariację na temat nowych ras psów zaprzegowych. Wedle niego greyster to 50% alaskan malamuta, 25% niemieckiego wyżła krótkowłosego, 12,5% pointera i 12,5% greyhounda. Zdaniem autora do mieszanki tej „ostatnio dodaje się także krew owczarka belgijskiego, konkretnie malinois”.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

No ja wiem, skąd cytujesz :D

Wiesz na pewno, że greyster nie jest nawet uznaną przez FCI rasą, więc może stąd te rozbieżności. :roll:

Ja rozmawiałam z Polakami posiadającymi te psy (niektórzy je hodują) więc moze to taka Polska teoria 8)

Najlepiej zapytać Corsy, bo ona z forum ma (m.in.) greystery :D

Link to comment
Share on other sites

:o przeciez te procenty to jakies nieporozumienie, nie mozna po rodzicach i dziadka stwierdzic ile bedzie procent jakiej rasy w danym szczeniaku! genetyka jest o wiele bardziej skomplikowana ;) pula genow danej rasy moze sie zupelnie inaczej ulozyc

Link to comment
Share on other sites

Nat, bo Ty (jak i wiekszość :D ) rozumie te procenty dosłownie - a inni sobie ułatwiają zycie :wink:

Procent "zawartości" danych genów jest najczęsciej nie do okreslenia, a juz na pewno nie u Psowatych. Ale ludzie potocznie okreslają te procenty według znanej historii przodków - ale to nie odzwierciedla rzeczywistości, daje tylko wyobrazenie o przodkach :)

Link to comment
Share on other sites

greysther nie ma nic wspólenego z alaskan malamutem!!!!!!!!!

greysther to psy wychodowane przez Lene Boysen. nazwa jest połączeniem greyhound i vorsther czili charta i wyżła niemieckiego - to są rasy z ktorych powsały g. Natomiast popularność g. rośnie i podobne krzyżowki (mieszanki i innych ras jak pointer ah ) pojawają sie w całej europie i nazywane są też greystherami.

ah (alaskan husky) to psy krzyżowane w ameryce specjanie selekcjonowane do średnich i długich dystansów, niezwykle wytrzymale i szybkie. nie wydaje mi sie aby był ktoś kto jest w stanie powiedzeć z jakich ras powstały ale może sie myle. ah to w ameryce pies ktory jest w stanie przebiec powiedzmy 100mil dzienne czyli tylko pies pracujący w zaprzegu a nie posadający jakieś zewnetrze cechy!

przepraszam za styl troche sie spiesze... dziś s y l w e s t e r!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...