Jump to content
Dogomania

Czipowanie w Bytomiu, bezpłatne do końca roku


Pokahontas

Recommended Posts

Cytat:
"[B]Bytom, jako pierwsze śląskie miasto, chce zmusić mieszkańców, żeby wszczepili swoim pupilom elektroniczne procesory. Mają na to czas do końca roku, potem posypią się mandaty.[/B]

Mieszkańcy nic za to nie zapłacą, pod warunkiem, że zgłoszą się ze swoim podopiecznymi do 10 wybranych przychodni weterynaryjnych przed końcem roku. Koszty pokryje miasto, które na zakup czytników i mikroczipów przygotowało 130 tys. zł. Elektroniczne "znaczki" wielkości ziarnka ryżu będą zawierać adres właściciela i informacje dotyczące aktualnych szczepień. Urządzenia do ich odczytywania będą mieli strażnicy miejscy i pracownicy schroniska dla zwierząt.

W Bytomiu liczą, że w ten sposób uda się rozwiązać problem bezpańskich psów i ich bezkarnego porzucania. Inną sprawą jest poprawa czystości w mieście. - Psy, po których nikt nie sprząta, to prawdziwa plaga. Często jednak zdarza się, że nie ma kogo ukarać, bo nikt się nie przyznaje, że jest właścicielem psa - argumentuje Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzeczniczka bytomskiego magistratu.

Bartłomiej Nowakowski, kierownik wydziału interwencji bytomskiej straży miejskiej, przyznaje, że to poważny problem. - Teraz często jest tak, że psy są puszczane samopas. Musielibyśmy je śledzić długie godziny, żeby odnaleźć właściciela i go ukarać - mówi.

Pomysł obowiązkowego wszczepiania czipów podoba się mieszkańcom, którzy nie mają psów. - To sprawa, która już dawno powinna być uregulowana. Teraz nikt nie kontroluje ani psów, ani właścicieli, a ulice wyglądają jak obora - uważa Tomasz Juszczykiewicz.

Gorzej oceniają go właściciele czworonogów. W Parku Miejskim im. Kachla trudno znaleźć choć jedną osobę, która sprząta po swoim podopiecznym. Na jakiekolwiek uwagi wyprowadzający psy reagują wzruszeniem ramionami. O czipach też raczej nie chcą słyszeć.

- To bardzo dobry pomysł. Sprawdza się w przypadku, gdy pies się zgubi i trafi do nas. Choć miasto będzie musiało nagłośnić całą sprawę tak, żeby przekonać mieszkańców. Często ludzie starsi boją się, że to może być bolesne albo niebezpieczne dla ich psa - mówi Anna Koteras, kierowniczka bytomskiego schroniska dla zwierząt.

Według Nowakowskiego z przekonaniem mieszkańców może być problem. Strażnik obawia się, że mimo groźby mandatu od początku przyszłego roku duża część właścicieli psów nie dostosuje się do nowego prawa. - Wystarczy zobaczyć, ile osób płaci w mieście podatek od psów. To znikoma liczba. Podobnie będzie z czipami, bo wielu mieszkańcom wcale nie zależy na tym, żeby zarejestrować psa - ocenia Nowakowski.

Taki kłopot mają władze Olsztyna. Akcja obowiązkowego i bezpłatnego czipowania psów trwała dwa lata temu. - Szacujemy, że do tej pory zrobiło to około 65 proc. właścicieli psów. Widać duży opór wśród mieszkańców i nie odstraszają ich nawet mandaty, które od początku roku wlepia im straż miejska - mówi Aneta Szpaderska z olsztyńskiego magistratu. "
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Link to comment
Share on other sites

Ja się dowiedziałam właśnie dzisiaj jak byłam odrobaczyć jedną sunię. Oczywiście została natychmiast oznakowana. Druga pojedzie w czwartek :evil_lol:. Więcej informacji [URL="http://www.bytom.pl/pl/10/1238418279/4"]TUTAJ [/URL]
A jak komuś nie chce się wchodzić przeklejam adresy lecznic:
1. Gabinet Weterynaryjny przy ul. Powstańców Warszawskich 20, tel.: 032 281 05 62, 0 606 638 682.
2. Przychodnia Weterynaryjna przy ul. Stolarzowickiej 4, tel.: 032 280 62 32.
3. Gabinet Weterynaryjny przy ul. Spokojnej 1, tel.: 032 289 69 22.
4. Przychodnia dla Zwierząt „Wet-Serwis” przy ul. Powstańców Warszawskich 1, tel.: 032 282 67 94.
5. Przychodnia Weterynaryjna przy ul. Andersa 23, tel.: 032 395 24 52.
6. Gabinet Weterynaryjny przy ul. Kasztanowej 9, tel.: 032 283 16 43, 0 606 638 682.
7. Przychodnia Weterynaryjna przy ul. Chorzowskiej 27 c, tel.: 032 387 06 05.
8. Usługi Weterynaryjne „Pro Animal” przy ul. Zabrzańskiej 85a, tel.: 032 387 49 13.
9. Przychodnia Weterynaryjna przy ul. Didura 8/7, tel.: 032 281 73 34.
10. Przychodnia Weterynaryjna „SILESIA VET” przy ul. Schenka 1a, tel.:032 282 04 45.

I dopiszę jeszcze
11. Przychodnia Weterynaryjna "Pro Animali" Radzionków, ul. Szymały 9 A tel. (032) 289-46-57

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ja oznaczyłam już swego pupilka , I przyznam że jest duży problem z uświadomieniem ludziom że to bardzo dobry pomysł , A tak szczeże to co 2 osoba wogóle niewie jeszcze o tej akcji . Trzeba by bylo jakos to nagłośnić . A naprawdę jest tu problem z psami wypuszczanymi samopas . Gdzie się nie pujdzie na spacer tam pełno psiaków biegających samopas . Mój piesiorek raczej nielubi innych psiaków więc przejście np, przez miasto by dojść do parku lub na pobocza to istny koszmar. Ciapki wręcz biegają za mym psem ujadając . Jest to naprawdę wkurzające . Ja mam swego psiaka na smyczy w kagańcu ( bo rottweiler) MUSI . A inni tego nie przestrzegają . :angryy: . Juz nawet wieloktotnie miałam taki przypadek że upomniałam kogoś że psa trzeba wyprowadzać na smyczy gdy skakał z zębskami do mego Małego to właściciel kundelka nakrzyczał na mnie i wyzwał stwierdzając że jego mały psiak niemusi być przypięty a ja jak chcę mieć ( Krowę ) w domu to niejego sprawa i mam sę pilnować psa a nie żekomo patrzec na innych

Link to comment
Share on other sites

Ja oznaczyłam już swego pupilka , I przyznam że jest duży problem z uświadomieniem ludziom że to bardzo dobry pomysł , A tak szczerze to co 2 osoba w ogóle nie wie jeszcze o tej akcji . Trzeba by było jakoś to nagłośnić . A naprawdę jest tu problem z psami wypuszczanymi samopas . Gdzie się nie pójdzie na spacer tam pełno psiaków biegających samopas . Mój piesiorek raczej nielubi innych psiaków więc przejście np, przez miasto by dojść do parku lub na pobocza to istny koszmar. Ciapki wręcz biegają za mym psem ujadając . Jest to naprawdę wkurzające . Ja mam swego psiaka na smyczy w kagańcu ( bo rottweiler) MUSI . A inni tego nie przestrzegają . . Już nawet wielokrotnie miałam taki przypadek że upomniałam kogoś że psa trzeba wyprowadzać na smyczy gdy skakał z zębami do mego Małego to właściciel kundelka nakrzyczał na mnie i wyzwał stwierdzając że jego mały psiak nie musi być przypięty a ja jak chcę mieć ( Krowę ) w domu to niejego sprawa i mam się pilnować psa a nie rzekomo patrzeć na innych . :oops::oops::oops: Już poprawiłam . Wybaczcie :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[SIZE=3]Uchwałą Rady miasta Bytomia do końca 2009 roku istnieje obowiązek zaczipowania wszystkich psów mieszkańców Bytomia. Chipowanie jest bezpłatne(do końca roku) i obowiązkowe. Akcję przeprowadzają niektóre lecznice na terenia miasta, schronisko dla bezdomnych zwierząt(przez cały rok), oraz punkt znakowania psów pod C.H. PLEJADA w dniach 22-23.05. 2009. Potrzebny jest pies, książeczka zdrowia, oraz dowód osobisty właściciela zameldowanego w Bytomiu. Dane właściciela umieszczone zostaną w bazie danych animal-safe.eu. O poprzedniej akcji "pod PLEJADĄ" wiedziało niewiele osób i frekwencja była nikła. Zapraszam! Więcej informacji o akcji "pod Plejadą pod nr 695 485 224 p.s. Bez oznakowania psów nie da się rozwiązać problemu bezdomności- pracując w schronisku jestem tego pewien w 100%. Pozdrawiam lek.wet. Wojciech Adamski (dla forumowiczów moonrider)[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ten sposób oznakowania psów jest bardzo dobry,jeżeli chodzi o same psy(ucieczka,szczepienia itp.), łatwo namierzyć właściciela, jeszcze żeby wyciągać konsekwencje od nieodpowiedzialnych właścicieli. Głowę daję jak mam jedną,że i tak nie będą co niektórzy poczuwali się do odpowiedzialności, utrzymywania czystości, płacenia podatku za psa... Najgorsze jest to, że nie powstrzyma to niektórych przed bestialskim wyrzuceniem lub znęcaniem się nad zwierzakiem, a zaczipowali bo był bum i nagonka. Powinno być tak,że jeżeli istnieje już takowa forma kontrolowania populacji czworonogów, to prawo powinno być tak skonstruowane i dopasowane aby władze mogły wyciągać b. surowe konsekwencje od nieodpowiedzialnych i niejednokrotnie bestialskich właścicieli. Z kolei organizacje i fundacje wspierające, opiekujące się i działające na rzecz zwierząt posiadać większe prawa, o finansach nie wsponę. Wtedy zniknie problem bezdomności, nieczystości i w ogóle. Tylko należy współpracować a nie rzucać się z motyką na słońce.
[COLOR=DarkRed]A CO Z PSEUDOHODOWLAMI?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

co do czipowania,wszyscy co tak chętnie czipowali psy teraz dostali listy z urzędu miasta o wszczęciu postępowania podatkowego bo nie zapłacili podatku za 2010,czyli kolejna ściema naszych władz jakoby czipowanie nie miało nic wspólnego z podatkami,Bytom nie zwalnia nawet z tej opłaty osób które przygarneły psy ze schroniska czy też są kastrowane,tak jest np. w poznaniu,w innych miastach też jest taki przepis,żenada normalnie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...