Jump to content
Dogomania

Problem z elektryzowaniem


robaszek87

Recommended Posts

Hey.
Posiadam psiaka mix spaniela i mamy duży problem z elektryzowaniem się sierści.
Jeśli chodzi o rodzaj sierści to troszkę ciężko ją dokładnie określić. Na uszach, głowie, łapach, podbrzuszu i ogonie włos długi i cienki układający się w pióra. Grzbiet i boki włos gruby, zimą z podszerstkiem. Psiak jest regularnie strzyżony na 3-6mm zimą zostawiamy troszkę dłuższe kłaczki 9mm. Sierść nie jest czesana nawet jak zapuścimy dłuższe kłaczki, czesanie powodowało kołtunienie się sierści, a bez czesania mamy pióra bez kołtunów ;)
Wiem, że psiaki bardziej elektryzują się zimą bo jest suche powietrze, a przez resztę roku problem występuję rzadziej. Nie wiem czy możemy jakoś to elektryzowanie zminimalizować, bo nie chodzi tu o "kopnie mnie prądem kilka razy w ciągu dnia, ale robienie tego non stop. I zaczynam sądzić, że mój pies to robi specjalnie.
Zaczyna to już wyglądać trochę jak nerwica np: przebywamy w kuchni 30 min, pies przez całe 30 min krąży po kuchni (w każdym pomieszczeniu mamy określony schemat) najpierw dotyka nosem chromowanej nogi od stołu, delikatne "pyk", przechodzi do rurki od grzejnika, delikatne "pyk", na koniec metalowa szuflada od kuchni, znowu "pyk", potem otrze się o moje spodnie i wraca do nogi do nogi od stołu i tak cały czas, czy jesteśmy  w kuchni 10 min czy godzinę. Niczym nie można jej powstrzymać, może zmienić kolejność ale nie przestanie dotykać nosem metalowych elementów.
Czy są jakieś metody/sposoby żeby pies się mniej elektryzował?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Elektryzowanie się sierści u psa może być frustrujące zarówno dla Ciebie, jak i dla niego. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc zminimalizować ten problem:

  1. Wilgotność powietrza: Jak wspomniałaś, suche powietrze może przyczyniać się do zwiększonego elektryzowania się sierści. Możesz spróbować zwiększyć wilgotność w pomieszczeniach, w których przebywa Twój pies. Można to osiągnąć poprzez korzystanie z nawilżacza powietrza lub umieszczenie mokrej ścierki na kaloryferze.

  2. Odżywka lub spray antystatyczny: Istnieją specjalne odżywki lub spraye antystatyczne przeznaczone do sierści psów. Możesz spryskać sierść swojego psa tymi produktami, aby zmniejszyć elektryzowanie się sierści.

  3. Regularne kąpiele i odżywki: Regularne kąpiele i stosowanie odżywek mogą pomóc utrzymać sierść w dobrej kondycji. Pamiętaj, aby używać łagodnych szamponów i odżywek przeznaczonych specjalnie dla psów.

  4. Utrzymanie odpowiedniej długości sierści: Zbyt długa sierść może sprzyjać elektryzowaniu się. Jeśli masz wrażenie, że dłuższa sierść bardziej się elektryzuje, możesz skrócić ją nieco, ale pamiętaj, żeby nie obcinać jej zbyt krótko, aby nie naruszyć naturalnej ochrony przed temperaturą i innymi czynnikami.

  5. Unikanie materiałów syntetycznych: Materiały syntetyczne, takie jak poliester, mogą zwiększać elektryzowanie się sierści. Staraj się unikać tkanin i pokryć, które są wykonane z takich materiałów, szczególnie w miejscach, w których Twój pies przebywa.

Warto również skonsultować się z weterynarzem lub groomerem, aby uzyskać indywidualne porady dotyczące pielęgnacji sierści Twojego psa i sposobów minimalizowania elektryzowania się. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc niektóre metody mogą być bardziej skuteczne dla Twojego pupila niż inne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...