Jump to content
Dogomania

Chora watroba, nerki, serce? Proszę o pomoc


Kochana2017

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Zwracam się z wielka, ale to wielką prosbą, może ktoś miał podobny przypadek do mojego i pomoże  naprowadzić 

mnie z jaka choroba walcze u mojego psiaka. Mam suczke Yorka 7 lat. Do początku lipca wszystko było ok. 

Cała historia rozpoczęła się na początku lipca  od  brzydkiej, wielkiej, bardzo śmierdzącej kupy o ciemno brązowym kolorze. Na drugi dzień zauważyłam powiększony brzuch. Pojechałam do weterynarza. Po zrobionym Usg okazało  się  ze ma płyn w jamie brzusznej. Wyniki biochemiczne, gdzie
ALT - 1117,  ASPAT - 815,  MOCZNIK- 176
Cała  morfologia w normie.
Padło podejrzenie zatrucia toksycznego, lecz po dziś dzień tak naprawdę  nie wiemy co się wydarzyło. 
Po czterech dniach kroplówek  i leczenia antybiotykiem  wyniki spadły do:  ALT - 96,   ASPAT-  46,  MOCZNIK- 106
W dalszym ciągu dostawała antybiotyki, kroplówki  oraz miała robione punkcje brzucha w celu usuwania gromadzącego się płynu. ( płyn czysty, przezroczysty)
Lekarze bali się podać jakiegoś diurektyku na pozbycie się płynu z brzucha,   gdyż  obawiali się wzrostu mocznika.
Przez kolejne 4 tygodnie sunia była na karmie niskopbiałkowej ( ze względu na skakajacy mocznik) , antybiotykach , HEPATIALE na watrobe i kroplówkach w momentach gdy mocznik szedł w góre. ( do 100)
Reszta parametrów biochemicznych i morfologia  była w normie. Raz badanie moczu wykazało obecność białka.  W obrazie USG watroba nieco zmniejszona i jasniejsza.
Sunia chudła, mizerniała i brak apetytu głównie na karmy dla nerkowców.
                   Po 6 tygodniach weteryniarze z pierwszej lecznicy , nie wiedzieli co robić dalej. Padło podejrzenie marskości. 
Skonsultowałam to z inną lecznica.
Tam akurat trafiliśmy z w miare niskim mocznikiem , wiec Pan Doktor stwierdził że psiunia jest  niedożywiona, miała niski poziom białka -  3,32,  ALBUMIN - 1,66.  Kazał przejść na dietę z białkiem , żeby ja odżywić. Okazało się że ma anemię, gdzie jeszcze dwa dni  wcześniej , u poprzedniego weteryniarza nie miała. Stwierdził po dokładnym USG,  iż wątroba wcale nie jest w takim złym stanie, a na pewno nie można mówić  o jej  marskości. 
PODAM KONKRETNE WYNIKI ( 13 sierpień )
MCH 24,3  ( 19-24)
MCHC 33,6 ( 32-36)
ERTROCYTY  4,48   T/l ( 5,5-8,5)
HEMATOKRYT  32,4  %  ( 37-55)
HEMOGLOBINA  10,9  g/dl  (  12- 17,99)
LEUKOCYTY 12,4  ( 6-16,5)
TROBOCYTY 725 ( 200-500)
LIMFOCYTY 2,2 ( 1-4,8)
MONOCYTY 0,8 ( 0,2 1,4)
 
BIAŁKO CAŁKOWITE 3,32 g/dl   (  5,5-7,5)
ALT 20 U/L  ( 30-60)
AP 16 U/L  ( 20-155)
cholesterol  147 mg/dl  ( 127-360)
MOCZNIK 53,4 mg/dl  (  23- 57 )  -  tu jeden  raz  był w normie
KREATYNINA  0,49 mg/dl  (  0,9 1,7)
TRÓJGLICERYDY  83 mg/dl  ( 17,7- 115)
ALBUMINY 1,66 g/dl  ( 3,3- 5,6)
POTAS  5,72 mmol/l  ( 4,09- 5,37)
SÓD 148,3  mmol/l  ( 139- 156)
FOSFOR  4,88 mg/dl  (2,5-6,3 )
WAPŃ 7,26  mg/dl  ( 8,4-11,52)
AST  28 U/l  ( 1-45)
Gamma GT gAMMA-GLUTAMYLOTRANSFERAZA 5 ( 5-25)
 
 
Dodatkowo w badaniach kardiologicznych -  powiększenie prawego przedsionka i prawej komory serca oraz lewego przedsionka, przeciążenie objętościowe. Łagodna niedomykalność zastawki mitralnej i trójdzielnej. Poszerzenie aorty. Kurczliowość lewej komory zachowana, funkcja rozkurczowa w normie.
Zalecono leki :
 
LIBEO ( Furosemid)-   na  wodobrzusze
CARDISURE - na serce
HEPATIALE, HEPAXAN, - na wątrobę
TRIDGEST,
METRONIDAZOL.
TRIDGEST
AMODIP  na cisnienie
 
 
Kolejne badania 31 sierpnia ( ok, 2 tygodnie póxzniej) wykazały wzrost MOCZNIKA do 239. Parametry wątrobowe Ok,  , białka albuminy delikatnie  w dół, słabsza morfologia.  Miedzy czasie problem z ropiejącymy oczkami.
 
Obecnie najnowsze wyniki w sumie bez zmian. Jedynie Albuminy w dół , 
Zbadana jeszcze została Lipaza 265  przy  normie do  120
 
Pojechałam jeszcze na konsultacje do Pani Doktor która zajmuje się chorobami wątroby u zwierzat.  Zrobione miała jeszcze USG:
OPIS  USG:
Pecherz moczowy prawidłowy, Nerki prawidłowej wielkości o zachowanej strukturze korowo-rdzennej z drobnymi mineralizacjami. Watroba prawidłowej wielkości, układ naczyniowy bz,  drogi żołciowe bz, ,  pęcherzyk zółciowy prawidłowy cienkościenny wypełniony klarowną zółcią. Zoładek bz.  Sledziona prawidłowej wielkości, normoechogenna. Petle jelit cienkich o zatartej strukturze, widoczne prążkowanie w błonie śluzowej jelit. Jama otrzewnej oraz przestrzeń zaotrzewna bez zmian.
 
Tu padło podejrzenie enteropatii białkogubnej  .
Zalecone leczenie Encortonem + zastrzyki z witaminy B12. Leki na serce i moczopędne mam zostawić. Odłożyc Metronidazol i leki na wątrobę na ta chwilę.
 
Diagnozuje moja sunię już ponad 2,5 miesiąca. Walczę z czymś , ale nie wiem z czym. Jestem bezsilna i mocno zmeczona psychicznie i fizycznie. Chciałabym w końcu wiedzieć co jej dolega.  Było już tyle przypuszczeń ze głowa mi pęka. 
Być może ta ostatnia diagnoza będzie trafiona.
 
 
 
Dla każdego z lekarzy jest zagadką ciągle podwyższony mocznik.
Takie kluczowe zagadnienia i objawy u mojej suczki w całej tej mojej historii to:
 
1. Kosmiczne parametry wątrobowe  na samym początku choroby, które po 4 dniach spadły do normy
2. Szalejacy mocznik przez całe 2,5 miesiąca (  od wątroby, nerek, serca?  czy może od czegos innego?)
3. Utrata białka  i albumin z organizmu
4.Pogłebiajaca się anemia
5. Wyniszczenie zewnętrzne psiaka , wygląda jak anorektyczka, wlosy z okolic pyszczka powychodziły
6. Jest jej ciagle zimno, szuka słońca i się trzesie
7. Brak apetytu w szczegónosci na karmy niskobiałkowe, To co my jemy chciałaby skubnąć.
8. Ostatnie Usg wskazujące na stan zapalny w jelitach
9. Rózne opinie na temat obrazu wątroby ( w ocenie większości,  watroba  w porzadku, może nie idealna ale nie jest zle)
 
 
KOCHANI, może ktoś z Was miał podobny przypadek, jest obeznany w takim temacie, ma podejrzenie co może być odpowiedzialne za taki stan zdrowia mojego pieska. Może chciałby się wypowiedzieć odnośnie powyższych wyników i opisów,   będę bardzo wdzięczna. Każda opinia i wniosek się dla mnie liczy. 
 
Link to comment
Share on other sites

Mocznik być może jest wysoki ponieważ odstęp pomiędzy ostatnim posiłkiem a pomiarem krwi jest/byl za krótki.

Od jakiego czasu sunia leczona jest na enteropatiię białkogubną?

Czy wet podwyższony poziom trombocytów skomentował?

Czy sprawdzaliscie poziom ferrytyny? 

Tylko tyle mi przychodzi do głowy :(

Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, uxmal napisał:

Mocznik być może jest wysoki ponieważ odstęp pomiędzy ostatnim posiłkiem a pomiarem krwi jest/byl za krótki.

Od jakiego czasu sunia leczona jest na enteropatiię białkogubną?

Czy wet podwyższony poziom trombocytów skomentował?

Czy sprawdzaliscie poziom ferrytyny? 

Tylko tyle mi przychodzi do głowy :(

Witam!  Mocznik badamy zawsze na czczo tak ok  12  godzin , być  może za krótko.   Badany  był jednak  kilkanaście  już  razy  w trzech  laboratoriach  i  zawsze  jest  podwyższony (  mniej  lub  więcej)

Odnosnie enteropatii  dopiero w zeszły weekend  czyli tydzień  temu  pojechaliśmy do Pani Doktor  od  chorob wątroby i układu  pokarmowego  i tam  padło  podejrzenie  enteropatii białkogubnej.  Choć  ja  myślałam  o  tym  już  dawno  temu. Wiedziałam iż  traci  białko i albuminy  ale  nie  wiedziałam  co jest głównym  podłożem  tego stanu.Część objawów  mi  pasuje część nie,  jednak  wiem  iż  nie  u  każdego  zwierzaka  przebiega to  identycznie.  Zalezy  jakie  jest  podłoże  enteropatii. 

Obecnie wzięła dwie dawki Dexafortu ( steryd)  i Witaminy b12  w  zastrzykach.  Jeszcze  jedno  powtórzenie i mamy przejść na Encorton. Boje się kolejnego schematu  leczenia  tym  razem  sterydami  ale chyba  nie mam już  wyboru. Prawie trzy  miesiące ciągłego szukania i walczenia o  przyjaciela , więc  muszę  próbować  wszystkiego.

Efekt ,chyba  po  tych  zastrzykach  jest taki  iż  teraz  ciągle  chce jeść,  jest  jej jakby ciągle  zimno, trzęsie  się  i co  mnie martwi  zaokrąglił się  znów  brzuch i to  raczej  nie  od  jedzenia. A może  jednak, sama nie wiem. 

Na trombocyty nikt nie  zwrócił bardzo uwagi. A co Ty o tym  myślisz?  Może  to  być  jakaś  wskazówka?

Ferrytynę  nie  miała  badaną. 

 

Zastanawiam się już  teraz sama, czy  może  nie  walczymy  z  jakimiś  dwoma  jednostkami  chorobowymi. Jedna to  może  ta  enteropatia,  a  druga  to coś całkowicie innego  związanego z mocznikiem (  nerki,  serce).

Link to comment
Share on other sites

powtórzę się - oznacz poziomy tarczycy,jeśli jeszcze nie były oznaczone.

Poza tym -trombocytoza może być oznaką anemii z niedoboru żelaza).

Rozważyłabym także zespół nerczycowy (m.inn niskie białko całkowite) .Pogadaj z wetem.

Link to comment
Share on other sites

Ok.  Dzieki za podpowiedzi.

O nerkach  też    myślę  często. Zastanawia  mnie  tylko czy  wtedy   mógłby  być  podwyższony sam  mocznik,  a  kreatynina w normie?

Niby  obraz nerek w USG  całkowicie  w  porządku (  trzech  różnych  weterynarzy)  jednak  żaden  z  nich  nie jest radiologiem  czy  specjalista w robieniu USG. 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Kochana2017 napisał:

Ok.  Dzieki za podpowiedzi.

O nerkach  też    myślę  często. Zastanawia  mnie  tylko czy  wtedy   mógłby  być  podwyższony sam  mocznik,  a  kreatynina w normie?

Niby  obraz nerek w USG  całkowicie  w  porządku (  trzech  różnych  weterynarzy)  jednak  żaden  z  nich  nie jest radiologiem  czy  specjalista w robieniu USG. 

Jeśli mieszkasz w Warszawie lub blisko polecam dr Marcińskiego od Usg.

Przed badaniem warto poprosic go zeby zwrocil szczegolna uwage np na nerki to RI zmierzy.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...