Jump to content
Dogomania

pasterskie how-to


palecx

Recommended Posts

Cześc wszystkim,
ostatnio zaciekawiło mnie pasterstwo i poszukuję info na ten temat.
Widze że obecni się tym zajmują to może by tak sworzyc jakiś przewodnik, coś w stylu "pasterstwa w pigułce" żeby takim osobom jak ja temat przybliżyc i może zachęcic do uprawiania tego hmm sportu, hobby?

Zdaje sobie sprawę że nikt nie ma czasu na tyle żeby pisac wypracowania ale chociaż podstawowe informacje..

To na początek zaczne od pytań:)
1. Jakie są typy i formy pasterstwa, dla jakich ras i o co w tym chodzi( mnie interesują te formy kontynentalne bo o pracy BC mozna znaleźc najwecej, np regulamin jest na stronie Związku Kyn.)

2.Jakie strony polecacie, gdzie o tym czytac, może jest jakies forum skupiajace takie osoby(ja nie znalazłem)

3. JAK ZACZĄC OD ZERA ( no może ni do konca od zera, załóżmy że mamy psa:P)

4. co wogóle myslicie o moim pomyśle?

pozdrawiam serdecznie:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='palecx']Cześc wszystkim,
ostatnio zaciekawiło mnie pasterstwo i poszukuję info na ten temat.
Widze że obecni się tym zajmują to może by tak sworzyc jakiś przewodnik, coś w stylu "pasterstwa w pigułce" żeby takim osobom jak ja temat przybliżyc i może zachęcic do uprawiania tego hmm sportu, hobby?

Zdaje sobie sprawę że nikt nie ma czasu na tyle żeby pisac wypracowania ale chociaż podstawowe informacje..

To na początek zaczne od pytań:)
1. Jakie są typy i formy pasterstwa, dla jakich ras i o co w tym chodzi( mnie interesują te formy kontynentalne bo o pracy BC mozna znaleźc najwecej, np regulamin jest na stronie Związku Kyn.)

2.Jakie strony polecacie, gdzie o tym czytac, może jest jakies forum skupiajace takie osoby(ja nie znalazłem)

3. JAK ZACZĄC OD ZERA ( no może ni do konca od zera, załóżmy że mamy psa:P)

4. co wogóle myslicie o moim pomyśle?

pozdrawiam serdecznie:)[/quote]


co o tym myslimy??
Cóż .. my (ja i mój husband) jesteśmy pasjonatami pasienia z bc, sheltie i innymi pastuchami
Tak, ze nam serce rośnie na wiadomosc o kims takim jak Ty :multi::cool3::loveu:

polecamy:
1. Tomka Pecolda- Iszy Pasterz RP, wspaniały człowiek, pasjonat pasterstwa
2. Forum Przypiecek - o życiu na wsi, pastezrach, pastuszkach bc etc.. (min.)
3. Branie udziału we wszelkich zavodach PIPach, HT
4. Równiez na naszej stronie niedługo postaramy się opisać "zasady" HT, PPP, Triali, Farmy etc..
5. sa ksiazki, flimy, strony.., ale NIE MA SZANS ŻEBY NAUCZYC SIE CZEGOKOLWIEK CZYTAJĄC CZY OGLĄDAJĄC
6. wortal o bc
7. forum border collie w sporcie i pasterstwie-

Pytasz o "forme pasienia" - ale o co chodzi konkretnie?
Od przyszłego roku w Polsce nie będzie juz PIPa, tylko HT (Herding Test)
HT:
inny dla bc i kelpie
inny dla reszty pastuszków.
(Nareszcie... :multi: )

Jakiego masz psa, jakiej rasy- od tego będzie zależało jak i kiedy zacząć... :)

pzdr serdecznie :p

Forest Land Chilabo

Link to comment
Share on other sites

dzięki wielkie,
właśnie chciałem się zorientować jak wygląda sytuacja z innymi rasami nie-angielskimi, i to co udało mi się znaleźć,a większość dostałem od Brezyla jest pod tymi adresami:

1)ogólnie o pasieniu:
[url=http://psy.olpw.com/viewtopic.php?t=519]

Link to comment
Share on other sites

...a ja się zastanawiam jak wygląda pasienie w wykonaniu dużych owczarków - niemieckich, belgiskich, szwajcarskich...
Parę filmików widziałam, ale jak to jest w Polsce? Pojawiają się u nas takie psiaki na zawodach etc???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='owca']...a ja się zastanawiam jak wygląda pasienie w wykonaniu dużych owczarków - niemieckich, belgiskich, szwajcarskich...
Parę filmików widziałam, ale jak to jest w Polsce? Pojawiają się u nas takie psiaki na zawodach etc???[/quote]
Wiem, że belgi napewno brały udział w Próbie Instynktu Pasterskiego w poprzednim roku w Świerklańcu. W PL o białych w pasterstwie nie słyszałam, ale wydaje mi się, że startu w PIP można by spróbować :) Oczywiście jeśli organizatorzy zezwolą..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...