Jump to content
Dogomania

2 miesięczny owczarek długowłosy i jego agresywne zachowanie


Haszoszuscik

Recommended Posts

Witam.

Ostatnio przyjąłem pod dach 7 tyg szczenię owczarka długowlosego który bardzo szybko sie przywiązał i już ma 2 miesiące. Dzisiaj kiedy dałem mu karme (mieszankę mięsną z miesnego) Warknal na mnie. Gdy mu zabrałem miske rzucił się lapczywie na jedzenie. Odciagnalem go od jedzenia i kazałem zaczekać. Po chwili dałem mu z powrotem i już było ok. Czy powinienem się zacząć już martwić?

Karmię go też specjalną karmą dla szczeniąt sams field ale nie chce jej jeść.

Przy okazji Bardzo często rano i podczas zabawy łapie mnie za kostki.

Bardzo proszę o odpowiedź. Chce go dobrze wychować.

Pozdrawiam serdecznie

Link to comment
Share on other sites

Dobrze liczę, że jest u Ciebie tydzień? Spokojnie, na przywiązanie jeszcze przyjdzie czas. :P

Masz do czynienia z psim dzieckiem, które poznaje świat między innymi paszczą, a poza tym przez właściwie całe swoje dotychczasowe życie bawiło się głównie z rodzeństwem i matką - a psy bawią się między sobą przede wszystkim w gryzienie. To żadna agresja, po prostu twój pies jest psem. :)

Co do jedzenia, po co robisz takie hocki-klocki z dawaniem i zabieraniem karmy? To zupełnie normalne, że psiak będzie chciał "bronić" jedzenia. Najłatwiej się tego pozbyć, po prostu karmiąc malucha prosto z ręki, wtedy ani nie będzie miał czego bronić (bo nie będzie jednej wielkiej porcji w misce), ani nie będzie miał skojarzenia, że ręka odbiera mu jedzenie. Ewentualnie możesz porcję podzielić na kilka mniejszych i dokładać do miski w czasie, kiedy pies je.

Jeżeli pies ma jeść mięso, poczytaj trochę o diecie BARF, o tym jak skomponować taką dietę, bo samo mięso nie wystarczy do prawidłowego rozwoju. Jeżeli pies ma jeść karmę, to dawaj mu karmę, a nie inne, smaczniejsze rzeczy - postaw miskę na 10 minut, nie zje to zabierz i podaj w czasie następnego posiłku. Młode owczarki to często niejadki, bywają wybredne, jak dasz się teraz tak wychować, to pies nigdy nie będzie ci jadł suchej karmy. :P Bo nauczy się, że może wybrzydzać.

Co do łapania za kostki w zabawie, szczenięta niestety gryzą jak zaraza, dzieje się tak między innymi dlatego, że mleczne zęby są bardzo ostre, a taki młody pies nie ma jeszcze wyczucia. Na pewno nie odpychaj psa, bo uzna to za świetną zabawę... pozostaje cierpliwie wyciągać z paszczy własne kończyny i zamiast tego oferować zabawki. Tylko uważaj, żeby nie nauczyć go, że jak cię złapie to się nim będziesz interesował. Na razie mały pewnie nie gryzie za bardzo, ale jak zaczną go swędzieć dziąsła przy ząbkowaniu, to fajnie sprawdzają się suszone gryzaki, żeby psiaka czymś zająć. Taki mały szczeniak jest jeszcze za mało przywiązany i za młody na mocniejsze korekty, więc na razie trzeba trochę zacisnąć zęby i spróbować dzieciaka nauczyć, że są fajniejsze rzeczy do robienia z ludźmi niż zjadanie ich. :)

I na spokojnie, Twój psiak jest jeszcze zupełnym młokosem, na razie wymaga dużo cierpliwości i budowania dobrych skojarzeń z pożądanymi zachowaniami. Nie wiem, czy czytałeś poradniki Zofii Mrzewińskiej, fajne źródło wiedzy, a o wychowaniu szczeniaka można poczytać też jej bloga w internecie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Cerro tylko w jednym nie - jestem wrogiem suchych ksrm szczególnie przy karmieniu rosnącego szczeniaka.

Zalecam naturalne karmienie przede wszystkim mięsem ale niekoniecznie BARF, po prostu mięso z dodatkami warzyw ryżu, makaronu lub płatków, poza tym mleko, ser, jajka - jak najbardziej urozmaicone i zdrowe jedzenie. Mam psy ponad 50 lat, całe życie karmię je naturalnie i nie wiem co to alergie, biegunki i inne choroby. Psy zdrowe i zadowolone. I nawet jsak pracowaliśmy jakoś znajdowaliśmy czas na takie karmienie nawet kilku dużych psów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...