Jump to content
Dogomania

Pomóżcie mi proszę :(((


india1974

Recommended Posts

1 godzinę temu, india1974 napisał:

Podejrzenie Coushinga. Jestem załamana.. 

Ale to w tej innej lecznicy,czy Twoja wetka.

Na razie to podejrzenie,jakie badania masz zrobić suni?

Poczytaj tutaj o Cushingu 'na spokojnie'.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moja wetka to juz sugerowala.Tam wzieli krew na ta specyficzna lipaze(wyniku jeszcze nie ma) i zrobili usg. W brzuszku wszystko ok. Watroba powiekszona, jednak nie wychodzi poza inie zeber. Serce mierzyli wg jakiejs skali. Norma jest niby do 11,moje dziecko ma 10, wiec faktycznie niby lekow na to nie trzeba.Zalecili preparat dla staruszkowtaki ze wszystkim. Zabki nawet obrjrzeli, ma pidobno piekne jak na ten wiek.Jesli wyniki beda nadal rosly, mam szukac Coushinga. Poki co iddam mocz do analizy na stosunek kortyzolu do kreatyniny. Najgorsze jest nednsk to, ze ktoś zyczliwy doniosl mojej wetce, ze szukalam transportu do innego weta i bylo naprawde nieprzyjemnie, choc w szczegóły wchodzila nie bede, bo juz teraz nawet tu mam strach pisac, ze ktos zobaczy i zostane bez lekarza:(((

Mala cale zycie misla klopoty z waga i taki duzy brzuszek. Ale biorac pid uwage rosnace ALP i parametry watrobowe, to moze byc to.. Wet mówi, że Spioch h ma zabi brzuch.. No ma.. I apetyt ogromny ma, ale to akurat zawsze miala. Pije malo, akurat to nie pasuje, ale moze u Nie po prostu ten objaw nie wystapil. Czasem bez powodu zaczyna ziac, rzadko, ale jednak.. Futro ma ladne, skora tez ok, ale czytalam, ze moze wystapic tylko część objawow.. 

Jak "jeszcze" moja wet wroci z wakacji, zrobi test hamowania.. Poki co to te siuski mam zaniesc w poniedziałek. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cześć Wam.. Wczoraj odebrałam nowe wyniki. Są troche lepsze, choc do dobrych im daleko. Co do Cushinga.. Nic tak naprawde nie wiem.. 

Był robiony test hamowania, ale ACTH. Laboratorium jednak cos pokrecilo i podalo normy dla testu hamowania tym deksa coś tam.. Moja wetka powiedziala, ze musi sprawę wyjasnic, jednak niezaleznie od pomylki wynik jest o wiele za duzy i pies niestety ma Cushinga. Przyznam, ze coś mi nie pasuje.. Sprawdzilam normy w necie i wynika z nich, ze moj miś miesci się jeszcze w normie. Niestety nie wiem jakie normy ma laboratorium, w ktorym robiono badanie. I trochę się dziwie, ze moja wet tez nie kojarzy, bo podobno badan na Cushinga robiła już dużo. Takze muszę czekac, az wroci z wakacji i sprawę wyjasni. Jednak utrzymuje, ze mała jest na pewno chora. Trafilam na kilka opracowan i przewija sie norma do 16,17 (caly czas mówię o hamowaniu ACTH) i dopiero powyzej Cushing. Moj piesek ma 15,5.. 

 

IMG_20180826_091316.jpg

IMG_20180826_091232.jpg

Screenshot_20180826-090517.jpg

Link to comment
Share on other sites

A co wyszlo z badania moczu? 

Czy stosunek kortyzolu do kreatyniny był powyżej normy. Badanie moczu jest badaniem przesiewowym jesli wetka ma wątpliwości co do interpretacji wyników mogla zrobic badanie moczu na swoj koszt.

Badanie bylo robione przez alab weterynaria?

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, india1974 napisał:

Poza tym.. Czy jesli by byl Cushing, to mimo, ze jeszcze tego nie leczymy, wyniki by sie tak poprawily? Tego też nie wiem.. 

Różnie z tym bywa. U mojego psa wyniki wątrobowe już do końca jego życia były złe. Leukocyty też były przy dolnej granicy i limfocyty też. Skakał cholesterol, triglicerydy.

Może się też tak zdarzyć, że wyniki poprawią się lub objawy Cushinga się zmniejszą np: nadmierny apetyt, picie wody, poprawia się włos i zmniejsza beczkowatość ciała.

Ale też nie wszystko.

Sam vetoryl  reguluję pracę hormonów -pośrednio jest to kortyzol ale też aldosteron, tarczycowe itp itd. Jeśli się go nie podaje myślę że choroba szybciej postępuje. A tak vetoryl spowalnia proces. Vetoryl ma też dużo skutków ubocznych np .. baardzo ważny i pomijany:

-Podanie vetorylu może powodować podwyższenie potasu a Twoja sunia ma już go wysoko. Na ulotce vetorylu wspominają o tym i też o drgawkach które właśnie mogą być spowodowane podwyższeniem potasu. Może to wyglądać jak epilepsja.

- jest nefrotoksyczny

Pytałam się Ciebie czy wetka zbadała nadnercza- właśnie z tego powodu, że ich wygląd (rozmiar) też może coś powiedzieć o Cushingu. Ona sugerując Cushinga o tym zapomniała? Nie sprawdziła też przewodów żółciowych? tylko woreczek?

Swoją drogą wydaje mi się (ale mogę się mylić) że ona chce baaardzo tego cushinga udowodnić.

Miałam kiedyś podobną sytuację jak Ty z opisem badania- ale moja wetka powiedziała żebym się nie sugerowała opisem, bo laboratorium wydrukowało na innym formularzu. Jak się chce to można wyjaśnić w jeden dzień.

Ale to moja wetka, którą baardzo cenię za to jak moim Dyziem się opiekowała i za to że jak się na czymś nie zna to wprost to mówi i odsyła do specjalisty.Ot taka wyjątkowa jest.

Troszkę Cię może zamotałam - rozumiem, że nie masz wyjścia i musisz na niej polegać - współczuję Ci baardzo.

 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Ci, że odpisujesz.. 

Co do mojego misia.. Duzo czytam o tym Cushingu, stad tyle pytan i wątpliwości. Ale też moge przypierac wetke do muru tym drazeniem tematu i często wprawiam Ja w konsternacje, potem zmienia zdanie. Choć przecież nie tak to powinno byc, w koncu to Ona leczy.. 

Cushing wpadl Jej do glowy z powodu wysokiego ALP i w sumie tylko dlatego. Bo rosło i nie było za bardzo pomyslu od czego. Mala ma slabe nozki, kiedys nie chodzila, moze i to rzutuje, ALE.. 

Po tym epizodzie z biegunka i wymiotami, ALP bylo w granicach 400, watrobowe wysokie, ale po raz pierwszy coś zlego zadzialo się z trzustka. Wyczytalam, ze gdy trzucha fisiuje, to pociaga to za soba wlasnie dalsze pogorszenie parametrow watrobowych i ALP. No i tak sie stalo. Gdybam, ze moze tu tkwi przyczyna, a nie w Coushingu. 

Wsciekla jestem, bo mimo, ze informowalam wet o ostrzezeniu na karmie, ze nie wolno takiej dawac przy chorej trzustce, Ta kazala, a ja jak idiotka posluchalam. 

Co do nadnerczy, niestety nic tam nie widac. To samo powiedziala wet moja i Tamta w Chodziezy. Ze za malutkie i nie mozna nic tam dojrzec. Tam to trzej doktorzy byli przy usg. W brzuszku niby wszystko gra. Spioszek nie ma tez zadnych objawów zewnetrznych. No gruby brzuszek, ale zawsze byla grubiutka. Teraz Ja odchudzilam o kg, to i brzuszka juz tak nie ma. Siersc lsni, je i pije normalnie, zero problemów skornych.

I jak na zlosc te niejednoznaczne wyniki. Siuski nie daly odp, test hamowania tez. Bo dopóki nie zobacze norm i nie będę miała dowodu na to, ze Spioch ma faktycznie Cushinga, nie pozwole Jej podac tych lekow. 

Link to comment
Share on other sites

Te wyniki niejednoznaczne mogą być też po "terapii" sterydami. Podwyższony kotryzol może wystąpić przez jakiś czas. Nestety nie pamiętam jak długo. Czytałam kiedys art na ten temat. 

Czy zprawdzala wetka TLi?

Poczytaj też jeszcze raz posty dziewczyn.

A z kupka jak teraz jest ?

Link to comment
Share on other sites

Tak, robilam, ale nadal czekam na wyniki(3 tydzien), bo niby laboratorium teraz wysyla to do Niemiec.. 

A kupki ładne. Tylko ten jeden dzien, 2miesiące temu, był kupkowy cyrk. A tak pies wesoly, zadnych oznak choroby, kupki wzorcowe.. Jest na karmie dla trzustkowcow i podaje do żarełka enzymy(wet kazala profilaktycznie) 

Ale tu tez czarna magia. Najpierw, ze tylko Lypeks, a to diabelnie drogie, ale dla Spiocha wszystko.. Mówiła, ze innych nie mozna, bo te najlepsze. Teraz mi sie skonczyly, poszlam i nagle(???) mówi, bym kupila sobie bez recepty kreon w aptece, bo tez jest dobry. To kupilam i daje.. Finansowo nie do porownania. Tylko skąd te zmiadny frontu u wetki, nie ogarniam.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dzien dobry, dawno tu nie zagladalam.. Znów potrzebuje opinii, rady.. 

Piesio jest w duzo lepszej formie, wyniki wyraznie się poprawily i to niemal wszystkie. Cushinga nie ma, niestety TLI jest ponad 50, ale jakos panuje nad sytuacja. Bierze enzymy, je zarelko dla chorowitkow, jest ok. Niestety w ostatnich badaniach poszybowal do gory mocznik.. Nie jakos strasznie, ale lampka sie zapalila. Przy normie do 8,30 misio ma 9,80..(2 miesiące temu bylo ok) 

Odebralam dzis wyniki siuskow. W moczu białko - 100mg/dl.Dwa miesiace temu bylo identycznie. Tylko wtedy mocznik byl ok.. Wetka kaze czekac i nic nie robić. Powtorka mocznika za dwa tygodnie(kreatynina i morfologia ok) 

Pracuje w szpitalu, zaczepilam lekarza i trochę rozweselony sytuacja, obejrzal wyniki i stwierdzil, ze to poczatek niewydolnosci nerek..

Czy ktos moze sie wypowiedziec, jakie kroki powinnam dalej podjac? Chodzi mi o spacyfikowanie tej niewydolnosci, zeby to sie nie rozbujalo, bo wtedy lezymy. Czy w ogole idzie to okielznac i zdusic w zarodku??? 

Link to comment
Share on other sites

Poza mocznikiem i krea.

Warto zrobić badanie moczu z uwzględnieniem stosunku białka do kereatyniny. Sprawdza sie wtedy czy jest białkomocz. Jeśli jest mozna wdrożyć leki. Tu jest o tym link.

https://www.idexx.eu/pl/products-and-solutions/reference-laboratory/reference-laboratory-comprehensive-test-menu/upc/

Z krwi: ważny jest poziom fosforu.

Przydatne jest też badanie SDMAt u jest link do opisu badania

https://www.idexx.eu/pl/products-and-solutions/reference-laboratory/reference-laboratory-comprehensive-test-menu/sdma-test/

No i warto zrobić dobre USG.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, india1974 napisał:

A dlaczego wazny jest fosfor??? 

Wysoki  fosfor we krwi pobudza przytarczyce do wydzielania coraz większej ilości parathormonu, a ten powoduje uwalnianie wapnia z kości i ich demineralizację. Uwolniony wapń wiąże się z fosforem we krwi i w postaci fosforanu wapniowego odkładany jest w tkankach miękkich, skutkując ich mineralizacją, powodującą ból i stany zapalne. Minerały te odkładają się m.in. w nerkach, sercu i tętnicach, co pogłębia niewydolność nerek i przyczynia się do powstawania nadciśnienia tętniczego, arytmii i niewydolności serca.

[cyt z Barfny Świat]

Link to comment
Share on other sites

Czesc Wam.. Wiem, ze jestem upierdliwa, ale.. Nikt z Was, ani moja wet, nie zwrociliscie uwagi na jeden szczegół w badaniach, a mianowicie glukoze. Poziom jest drastycznie niski. Zreszta ja tu podalam tylko jedne badania, a podobne poziomy glukozy sa na wszystkich. Niektore nie przekraczaja 0.45mmol/l..

Jakis czas temu mnie to jakos zastanowilo, trafilam w necie na termin "insulinoma" i wpadlam w panike, ale potem sprawdzilam reszte badan i nawet w tych z lat poprzednich glukoza byla tez tak drastycznie niska. To mnie jakos oszukalo. Ale dzis pokazalam wyniki ludzkiemu lekarzowi, u mnie w pracy, a On po chwili zadumy orzekl-wyspiak trzustki, czyli wlasnie to. Dziwil sie, ze pies nie zapada w spiaczke, ze w ogole normalnie funkcjonuje.. 

Teraz mi pasuje to Jej drzenie lapek, potykanie się, brak humoru.. Jest mi w tej chwili az niedobrze ze strachu, bo przeciez w tym wieku operowac nie bede, a czy da sie jakos poprawic komfort zycia przy tym cholerstwie.. Nic poki co nie wiem o tym nowotworze. Ale wychodzi na to, ze moj piesek od lat sie meczy i zyje z ciagla hipoglikemia, a nikt tego nie zauwazyl. Nie wiem co teraz.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Dzień dobry.. Dawno nie zagladalam, ale mam do Was kolejne pytanie, moze ktos odpowie.. 

Niestety aktualne wyniki znów się posypaly i nie wiem dlaczego.. Przestrzegamy diety, lekow na watrobe dostaje tyle, ze powinna byc jak nowonarodzona, bierze enzymy, ale niestety.. GLDG systematycznie rosnie, ALAT tez wysoki, no i poleciala lipaza.. Teraz jeszcze mamy zbadac specyficzna psia lipaze, zeby zobaczyc, jak bardzo jest zniszczona trzustka i tyle.. Nic wiecej juz nie zrobię.. 

Pytanie do Was, moze ktoś się orientuje.. Chcę jeszcze(za zgoda weta) podac psince Hepa Merz(w saszetkach), jednak moja wet nie stosowala tego i nie wie, ile i jak czesto psu podawac. Nie chce Jej zrobic jakiejs krzywdy, przedawkowac, moze ktos dawal swemu psu i cos doradzi odnosnie dawkowania? 

 

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, india1974 napisał:

Dzień dobry.. Dawno nie zagladalam, ale mam do Was kolejne pytanie, moze ktos odpowie.. 

Niestety aktualne wyniki znów się posypaly i nie wiem dlaczego.. Przestrzegamy diety, lekow na watrobe dostaje tyle, ze powinna byc jak nowonarodzona, bierze enzymy, ale niestety.. GLDG systematycznie rosnie, ALAT tez wysoki, no i poleciala lipaza.. Teraz jeszcze mamy zbadac specyficzna psia lipaze, zeby zobaczyc, jak bardzo jest zniszczona trzustka i tyle.. Nic wiecej juz nie zrobię.. 

Pytanie do Was, moze ktoś się orientuje.. Chcę jeszcze(za zgoda weta) podac psince Hepa Merz(w saszetkach), jednak moja wet nie stosowala tego i nie wie, ile i jak czesto psu podawac. Nie chce Jej zrobic jakiejs krzywdy, przedawkowac, moze ktos dawal swemu psu i cos doradzi odnosnie dawkowania? 

 

Przecież ten preparat/lek to ornityna. Wetka tego nie stosowała? Chyba ciągle jesteś u tej samej wetki ?:(

https://www.czterylapki.pl/dla-psa/zdrowie/witaminki-i-odzywki/vet-trade-ornitil-plus-srodek-wspomagajacy-funkcje-watroby-dla-psow-i-kotow,p275304408

Twój pies chyba nadal nie jest zdiagnozowany? W ciężkich przypadkach ornityne podaje się w zastrzykach ale to musi zrobić vet-nie Ty

Link to comment
Share on other sites

Nie, nie podawala. Trzyma sie Zentonilu, a ja chce sprobowac jeszcze wlasnie tego. Chce wiedzieć, ze zrobilam naprawde wszystko. 

Czy niezdiagnozowana? Coz.. Nie działa watroba i trzustka. W piatek robimy jeszcze badanie krwi na lipaze specyficzna i na tym koniec, bo czego tu jeszcze szukac.. Jest scisla dieta, sa leki.. Co ja wiecej moge? Minely 3miesiace od ostatnich badan i alat poszedl z 214 na 240,gldh z 20 na 25,a lipaza z 240 na 755..

Za to ostatnio trojglicerydy byly ogromne, bo 3,2(norma do 1,7),rwalam wlosy z glowy, a teraz 1,8.. Mimo, ze nie bylo nic w tym kierunku robione.. 

Dziękuję.. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...