Jump to content
Dogomania

Karmienie szczeniąt!


kofi

Recommended Posts

Cześć,

Mam prośbę,chciałabym żebyście pomogli mi poprzez swoje doświadczenie w takiej oto sprawie...

Moja sunia niedawno rodziła,szczeniaki mają teraz trochę ponad 2 tygodnie. To jest jej drugi miot, poprzednio nie było problemu,teraz dwa razy wpadła w hipokalcemię co klinicznie objawia się jak tężyczka. Ma wenflon w łapie i w razie czego jestem gotowa podać jej dożylnie wapń.
Póki co jest jednak spokój...

Wracając do szczeniaków,chciałabym żeby jak njaszybciej zaczęły jeść karmę Royal dla szczeniąt , orientujecie się kiedy można próbować powoli odstawiać je od suki?

Link to comment
Share on other sites

Starter do podawania od 3 tygodnia zycia jest tez dostepny w Biomill-`u , ja jeszcze nim nie karmiłam,ale znajomi tak i sa bardzo zadowoleni.
A szczenieta mozna probowac odstawic jeszcze wczesniej - znajoma karmiła od 10 doby charcika włoskiego - jeszcze slepego skrobana wołowiną, bo suka nie miała mleka ani kropelki.

Link to comment
Share on other sites

ja karmie eukanuba

u wszystkich miotow zaczynam dawac od 3 tygodnia jako dodatek ( 1-2 nieduze posilki dziennie na poczatek), a dopiero od 5 tyg praktycznie jedza tylko karme
a u miotu grudniowego wprowadzilam dokarmianie pelna para bo suka nie radzila sobie z wykarmieniem 7 maluchow

Link to comment
Share on other sites

Możesz spokojnie na 2 - 3 dni przed skończeniem 3-go tyg. zacząć podawać namoczoną karmę. Jeżeli w pierwszym momencie nie będą chciały jeść, to:
1. podaj ją ciepłą (zalaną dodatkowo ciepłą wodą)
2. musi być bardzo luźna (sporo wody)
3. pierwsze chrupki podaj z ręki albo po prostu włóż do pyszczka
4. po wierzchu polej rozrobionym ciepłym mlekiem dla szczeniąt.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nasz Niko mial rowno 6 tygodni jak z nami zamieszkal. Juz pierwszego dnia dostal karme Royal Canin z ciepla woda, jadl grzecznie i smakowalo mu. Kupilam mu tez witaminki o zapachu czekolady od weterynarza. To sa dosc duze tabletki. Szkrabek od razu zaczal grysc tabletke i zjadl, wiec juz wiedzialam, ze spokojnie moze grysc sucha karme. Dzis ma 7 tygodni, rosnie zdrowo i szybko :loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Alojzyna']Mam pytanie, a zasadzie kilka:
- jak często ważycie maluchy?
- czy maluchy od pierwszego dnia przybierają na wadze?
- jeżeli obserwujecie spadek wagi, to ile on trwa i jaki jest duży?
- kiedy wkraczacie z ewentualnym dokarmianiem butelką?[/quote]
Tez mnie to interesuje!!
I pytanie,czy jak suka dostaje jedna karme,a szczeniaka sie odstawia i na Royala starter,nie bedzie "burzy"??
Kiedy mozna najwczesniej odrobaczyc??
I jesli u 2tyg.psiska pojawil sie sluz w kale?

Link to comment
Share on other sites

Ja odrobaczam jak maluchy skończą 3 tygodnie.
Od wielu lat stosuję Panacur, który rozgniatam i mieszam z łyżeczką twarożku. Odrobaczanie prowadzę przez 3 kolejne dni - w ostatnim dniu odrobaczam również karmiąca sukę.

Jak nie ma robali to już przed szczepieniem (w 6 tygodniu) nie odrobaczam. Jak do tej pory NIGDY u szczeniaków nie było robali. Tylko raz powtórnie odrobaczałam szczeniaki przed pierwszym szczepieniem, bo nie podobały mi się ich kupy - były nieco wolniejsze niż powinny być.

To jaką karmę je suka a jaką szczenięta nie ma znaczenia. Mojej suce dawałam teraz starter Biomila, ale dwa dni temu odstawiłam go i przeszłam na adult, bo suka dostała łupieżu. Chyba starter była dla niej zbyt mocna.
Po odrobaczeniu szczenięta przejdą na starter - początkowo moczony, a jak nauczą się go rozgryzać (gdzieś w 6-tym tygodniu) to już będą jadły suchy.

Link to comment
Share on other sites

Czyli za tydzien skoncza 3 tyg.,odrobaczam je i zaczynam dokarmiac,tak?
One na razie nie maja nawiet zabkow,nie wyobrazam sobie jak zaczna same jesc.Mam mleko royala,ktore nie chca,ale suka daje rade,wiec niech tak pozostanie.Mlekiem chce moczyc karme sucha,czy lepiej karmic tym,co je suka (je szczeniaczke dla ras duzych 1choice) i dodawac mleko royala czy lepiej starter z tym mlekiem,a suka bedzie jadla choice?I kiedy suke trzeba przezucic na adult?

Link to comment
Share on other sites

Do odstawienia szczeniat powinnas karmic suke tym co teraz, po odstawieniu wracasz do bytowej -czyli adulta. Ja coprawda odchowuje dopiero 2 miot, ale korzystam z 30 lat doswiadczenia mojej mentorki, i tak 1 szczyle jak i obecne jako 1 jedzenie dostana miesko - zobaczymy co beda chciały- pierwsze nie chciały wołowiny, wolały miksowanego indyka ( mieso było krótko obgotowane), wiec chyba 2 dni było samo miesko, pozniej miesko z marchewką, pozniej serek -Danio chyba dawałam, a namoczone suche podałam jak juz chetnie jadły inne rzeczy. Nie było ani jednej "brzydkiej" kupy.
Alojzyna, u mnie starter Biomilla odpada :shake: nie wiem kto dla maluchów opracował takie wielkie kuleczki :mad:

Link to comment
Share on other sites

Przy poprzednim miocie probowałam dokarmiac od 25 doby - 3x dziennie podstawialam szczylom pod nos papu, wkładałam troszke do pyszcza- nie były zainteresowane jedzeniem innym niz cyc . Pierwszy raz wykazały takowe zainteresowanie 32 dnia- i od tego dnia zaczełam dokarmianie. Mamuska karmiła je rano - solidnie, i robiła 2 karmienia krotsze w ciagu dnia, dawała im cyca do konca 6 tygodnia- pozniej własciwie z dnia na dzien zaczeła je gonic z zebami jak podchodziły, i w 3 dni sama sie zasuszyła. Ja przestawiłam ja wtedy na karme light na 10 dni + suplementacja wtaminowa- Cafortan. Po 10 dniach weszla na normalne jedzenie jak przed ciązą. Jak bedzie teraz to sie okaze, ale mleka ma chyba mniej niz wtedy - tak mi sie wydaje, wiec moze dzieci wczesniej beda chciały jeść cos poza cycem.
Ale mysle ze co rasa to inaczej dokarmianie/odstawianie moze wyglądac. Twoje dzieci urodziły sie kilka dni po moich, a juz maja oczka otwarte- moje otwierac dopiero zaczynaja a dzis juz 18 dni maja.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...