Jump to content
Dogomania

Moczówka przysadkowa


tufi

Recommended Posts

[quote name='Romas']czy sterylizacja moze miec cos wspolnego z uposledzeniam wydzielania hormonu odpowiedzialnego za zageszczanie moczu ?
[/quote]

Nie, sterylizacja nie ma nic wspolnego z wydzielaniem hormonu odpowiedzialnego za zagęszczanie moczu - przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo. Za to dość często opisywane jest popuszczanie moczu przez suki po sterylizacji.
Nie wykluczone, że w przypadku Twojej suczki popuszczanie moczu to jedno, a chudnięcie i kiepski wygląd to inna sprawa. Na pewno należy to diagnozowac.
Wracając do samej moczówki to jest bardzo rzadka choroba i raczej znajduje się na samym końcu listy podejrzeń niż na jej początku. U starszej suczki w przypadku obniżonego ciężaru właściwego moczu o wiele bardziej prawdopodobna jest ch. nerek, wątroby czy inne zaburzenia hormonalne niż moczówka.
I jeszcze jedno - w przypadku moczówki ciężar właściwy moczu nie jest trochę obniżony tylko bardzo obniżony - jeśli wynosi powyżej 1.012 moczówka w ogóle nie jest brana pod uwagę, a przeważnie ciężar własciwy moczu takich psow wynosi < 1.006.

Link to comment
Share on other sites

Moze czegos niedoczytalam ,ale chudniecie i nadmierne picie i siusianie moze byc objawem cukrzycy .Ja mam 7 letnia suczke ,ktora namietnie pije i siusia w ogromnych ilosciach ,oprocz tego czuje sie swietnie ,miala zrobione badania ,ktore wykazaly za maly ciezar wlasciwy moczu ,oprocz tego jest zdrowa jak rybka . w zeszlym roku zostala wysterylizowana ,bo takie objawy moga wystepowac przy ropomaciczu .Pije jak smok ,sika jak waz strazacki nadal ,Wet powiedzial mi ,ze moze byc to zachwianie poziomu hormonu wazopresyny ,jednak podanie tego hormonu jest trudne bo ciezko oznaczyc ten poziom .Radzil przyzwyczaic sie do tego feleru ,bo oprocz tych objawow suczce nic nie dolega .Spedza duzo czasu na dworze ,a spi w klatce z miska wody i gruba warstwa gazet .Jest wesola ,ma apetyt i tak juz pewnie bedzie :):evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Pies mojego chłopaka od okolo 1,5 roku ma caly czas chec pragnienia, i zaczal nie utrzymywac moczu. Lekarz zdiagnozowal ze moze byc to moczowka prosta, ale w kazdym razie powiedzial ze to zapalenie prostaty. Pies dostaje leki na prostate i mial podawana 3 razy kroplowke. Pies ma 14 lat. Jets to bardzo uciezliwe teraz. Bo wlasciciele pracuja i pies musi byc sam od 8-15 w domu. Niestety w bloku nie w domku .Obecnie pies sika w domu, najczesciej wlasnie nie wtedy gdy ich nie ma, a np. godzine po spacerze. Wet skasował za 3 wizyty juz kilkaset zlotych. I nie wiem czy wziasc tego psa w swoje rece i pojechac z nim do mojego weta. Pies ma juz zaburzenia ruchu, traci rownowage i widac ze ma osłabione stawy. Nie ma apetytu od ok. 3 tygodni.Trzeba mu wmuszac. Ostatnio gorączkował przez to zapalenie.Widze ze z nim coraz gorzej, caly dzien spi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Witam,
Weszłam na ten temat bo zainteresowałam sie objawami moczówki u psów.
Mialam u siebie sunię 5-cio miesieczną, odcorki,sunia byla tu tylko na wakacjach. Zaobserwowałam ,ze bardzo duzo pije i bardzo często siusia i duzo. Poza tym wesola, pełna energii. Nawet popuszczala troszke niekiedy, zanim stanęła u drzwi i zaszczekała o wyjście. Ostatni raz wypuszcana ok 22, przesypiala noc spokojnie, bez moczenia bez wypuszczania do 7,30.
Tu mam pytanie do Wszystkich, którzy mają lub mieli psy chore na moczówkę....czy te psy przesypiają spokojnie noc i nie wołaja o wyjście w nocy?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam mojej Sabrze spada ciężar właściwy moczu co może być tego powodem oprócz moczowki ?


Tu sa jej świeże wyniki badań

WBC 13.2
RBC 7.81
HGB 16.5 g/dl
HCT 52.8 %
PLT 385
MCV 68
MCH 21.2
MCHC 31.4
RDW 13.6
MPV 7.8

%LYM 9.8
%MON 4.6
%GRA 85.6

#LYM 1.2
#MON 0.6
#GRA 11.4

ROZMAZ:
SEGMENTY 83
LIMFOCYTY 10
KWASOCHŁONNE 3
MONOCYTY 2
PAŁECZKI 2

GLUKOZA 5.22 mmol/l
OB 5/12
MOCZNIK 6.32 mmol/l
KREATYNINA 1.2 mg/dl
BILIRUBINA 2.6

WAPŃ 4.0 mmol/l
FOSFOR 1.5 mmol/l
SÓD 142.0 mmol/l
POTAS 4.2 mmol/l


MOCZ :
MOCZ OGÓLNY :
PRZEJRZYSTOŚĆ : Przejrzysty
KOLOR MOCZU : Słomkowy ( według mnie b. rozwodniony prawie wcale nie byl żółty)
GLUKOZA: Nieobecna
BILIRUBINA: Nieobecna
KETONY: Nieobecne
pH : 6.5
CIĘŻAR WŁAŚCIWY: 1.014
BIAŁKO: Nieobecne ?? Ciekawe
UROBILINOGEN: 3.2
LEUKOCYTY: W normie
ERYTROCYTY: W normie
AZOTYNY: Nieobecne
Zapach moczu nie ładny trudno mi go z czymś porównać ale nieprzyjemny

MOCZ PORANNY BIAŁKO ILOŚCIOWE 0.05 g/l poprzednio nie było wcale
MOCZ PORANNY KREATYNINA 7.14 mmol/l

Link to comment
Share on other sites

Beatka, a czytałaś na wetserwisie opracowanie na temat PNN?
spadek ciężaru właściwego może być pierwszym symptomem pnn, czy obserwujesz wzmożone pragnienie, sikanie.
Zacznij jej podawać Albumoheel , 3 x1 tabl.
Możesz wykonać w Niemczech w labolatotorium Laboklin badanie białka
[B]Cystatyny C,[/B] jest to marker szybkości filtracji kłębuszkowej, jeszcze przed zmianami w wartości kreatyniny informuje o zmianach w nerkach.
Robi się to w ten sposób, że Twój wet pobiera krew pieskowi, zamawia specjalnego kuriera , który odbiera krew z lecznicy i dostarcza do Laboklinu. Po kilka dniach Laboklin przesyła mailem wyniki wetowi.
Służę pomocą , jeśli byś potrzebowała w tej sprawie. Koszt ok 60 zł.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jagoda']Beatka, a czytałaś na wetserwisie opracowanie na temat PNN?
spadek ciężaru właściwego może być pierwszym symptomem pnn, czy obserwujesz wzmożone pragnienie, sikanie.
Zacznij jej podawać Albumoheel , 3 x1 tabl.
Możesz wykonać w Niemczech w labolatotorium Laboklin badanie białka
[B]Cystatyny C,[/B] jest to marker szybkości filtracji kłębuszkowej, jeszcze przed zmianami w wartości kreatyniny informuje o zmianach w nerkach.
Robi się to w ten sposób, że Twój wet pobiera krew pieskowi, zamawia specjalnego kuriera , który odbiera krew z lecznicy i dostarcza do Laboklinu. Po kilka dniach Laboklin przesyła mailem wyniki wetowi.
Służę pomocą , jeśli byś potrzebowała w tej sprawie. Koszt ok 60 zł.[/quote]

Czytałam na ten temat.

Wczoraj wieczorem nalalam wode 1.800 ml. Teraz w misce jest 800 ml. Trochę z tego wypił kot.

Z tym sikaniem jest różnie miewa wpadki głównie przez sen bardzo sporadycznie ale jak się zmoczy to jest przesikane posłanie ona cała mokra wtedy przychodzi do mnie do łóżka i nieraz ja rano budzę się w przesikanym przez nią łóżku.

kiedyś jak wet podał jej steryd w zastrzyku nie trzymała moczu przez 3 tygodnie to było straszne pies sie męczył ja się męczyłam- prosilam weta o nie podawanie :shake::mad:.

Mogę prosić więcej info na temat tego badania na PW ??

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Witam,

prowitamina2 widzę że posiadasz fachową wiedzę na temat moczówki przysadkowej. Mam w związku z tym pytanie jak się diagnozuje tę chorobę ??

Mój 1,5 roczny sznaucer miniaturowy ma właśnie podejrzenie moczówki prostej - wskazuje na to obniżony ciężar właściwy moczu 1,010 g/ml oraz bardzo duże pragnienie i oddawanie dużych ilości moczu. Kolejnym czynnikiem który zwrócił uwagę weterynarza jest niski poziom albuminy w surowicy 29,42 g/l.

Czy orientujesz się może w jaki sposób odróżnić moczówkę prostą od przewlekłej niewydolności nerek która daje podobne objawy ??

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Mam pytanie do Prowitaminy 2: mój psiak ma Cusinga , dodatkowo lekarz podejrzewa moczówkę prostą(ciężar właściwy moczu wynosi 1,oo1). Zaleca włączenie leku Minirin. Pies waży 10,5 kg. ostatnie Usg wykazało zwyrodnienie tłuszczowe wątroby, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego i liczne zagęszczenia żółci. Przy Vetorylu podaję mu Essentiale Forte, siemię lniane. Boję się podania nowego leku. jaki podać lek, aby wzmocnić bardziej brzuszek. Dodam,że często mu się odbija. I jak często podawać Minirin.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

widze ze tutaj zostal poruszony temat leku minirin, moj piesek niestety juz nie zyje, a byl leczony wlasnie na moczowke prosta, wiem ze lek jest bardzo drogi Leonek zjadl moze 10 tabletek zanim odszedl wiec mam prawie cale opakowanie "Minirin 0.2 30 tabletek" vet przepisal 0.1 ale te mozna dzielic na 1/2 i podawac psiakowi. jak ktos chce to oddam za free, pisac na gg:1694912

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 3 weeks later...
  • 4 years later...
  • 2 years later...

Podnoszę temat. 

Podawałam mojej suni Minirin  spray  do nosa raz dziennie przez miesiąc i niewiele pomogło. Od tygodnia "psikam" 2 razy dziennie... i czekam na rezultaty. Nie chcę zakraplać Mice lekarstwa do oka jak sugerował wet.

Szukam weterynarza o wiedzy w tym temacie. Mieszkam w Krakowie. Proszę o pomoc. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...