Jump to content
Dogomania

Jaką rasę wybrać


Ewka :)

Recommended Posts

Cześć! 

Razem z mężem i naszym niemowlakiem planujemy psiaka. Proszę poradźcie jaka rasa będzie dla nas najlepsza?

Zależy nam na szczeniaku ze względu na małe dziecko i piesku raczej rasowym żeby móc przewidzieć jego wielkość - chcemy mieć psiaka dużego (minimum wielkości boksera). Będziemy mieszkać w domku z niedużą działką. Szukamy psiaka łagodnego do dzieci, wesołego, chętnego do ruchu (lubimy chodzić po górach), a jednocześnie takiego przy którym będziemy czuć się bezpiecznie, i z krótką sierścią.

Co myślicie? Które rasy polecacie?

I takie pytanie, czy w hodowlach, można kupić/przygarnąć psiaki, które nie mają rodowodu? Nie będziemy chcieli jeździć na wystawy więc nie zależy nam na rodowodzie. Jednocześnie, nie chciałabym wspierać pseudohodowli, a nie znam do końca ich definicji.

Pomóżcie proszę :)

 

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze branie szczeniaka do niemowlaka to zły pomysł. Najpierw odchowaj dziecko przynajmniej do dwóch lat bo po prostu nie dasz rady - szczeniak to też taki psi niemowlak i wymaga dużo uwagi i pracy.

Po drugie jeżeli chcesz psa krótkowłosego to mam nadzieję, że nie zamierzasz trzymać go na zewnątrz domu bo się do tego nie nadaje, poza tym każdy pies a szczeniak szczególnie potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem jeżeli ma być zdrowy psychicznie i bezpieczny dla dziecka.

W hodowlach można czasem kupić taniej szczeniaka z jakąś drobną wadą wykluczającą go z wystaw a nie przeszkadzającą w życiu. Taki pies też dostaje rodowód tylko z adnotacją - niehodowlany.

Link to comment
Share on other sites

Wprawdzie ostatni raz miałam szczeniaka wieki temu, ale nie pamiętam żeby zajmował tyle czasu co niemowlak. Przypomnijcie mi, jak to jest, ile miesięcy zazwyczaj zajmuje nauczenie psiaka załatwiania się na zewnątrz?

Czy naprawdę nie ma na forum nikogo z małym dzieckiem i psem i czy to naprawdę według Was głupi pomysł?

Nawet nie przyszło mi do głowy, że ktoś może pomyśleć, że chciałabym trzymać psa na zewnątrz. W każdym razie psiak miałby zamieszkać z nami i miałby być członkiem rodziny. 

Którą rasę polecacie?

Czy słyszałyście/słyszeliście może o hodowlach, które aktualnie sprzedają takie psiaki niehodowlane?

Link to comment
Share on other sites

Połączenie niemowlaka i szczeniaka jest czasochłonne i skomplikowane, bo zarówno niemowlak, jak i szczeniak wymagają całkiem odmiennej aktywności  - chociażby ich spacery wygladaja całkiem inaczej; bo raczej trudno  spacerować z niemowlakiem, w wózku czy w nosidełku, a jednocześnie faktycznie zajmować sie szczeniakiem  czyli pokazywać mu świat bawić się z nim, uczyć komend.

Ale jeśli jeśli jesteście w stanie  bez problemu wygospodarować codziennie te dwie/ trzy godziny na spacer z samym psem, bez niemowlaka, chociaż przez pierwszy rok i chociaz jedna godzinę dla psa w domu/ bez udziału niemowlaka -to oczywiscie powinno sie wam udać. 

W jakim sensie chcecie sie czuć przy psie bezpiecznie w górach?  że znajdzie drogę do domu?

Są psy które w tydzień/ dwa załapują, że trzeba sikać na zewnątrz i takie, którym zajmuje to miesiące, to zalezy od właścicieli. I tez jest to łatwiejsze bez niemowlaka pod opieką.

Pies chętny do ruchu codziennie tego ruchu potrzebuje, czy deszcz czy śnieg czy mróz taki pies potrzebuje aktywnego spaceru. 

 

Link to comment
Share on other sites

Pewnie przedmówcy mają rację, my zdecydowaliśmy się na psa dopiero kiedy nasz syn skończył 6 lat. Myślę, że pies to najlepszy przyjaciel dla dziecka, ale większego. A jeśli chodzi o rasę to mamy owczarka niemieckiego i uważam że to najlepszy pies dla dziecka. Jest cierpliwy, spokojny, opiekuńczy.

 

 

 

knall

Link to comment
Share on other sites

Mnie nasuwa się na ten moment dla Was bokser, ale to energiczne psiaki, trzeba by doczytać i przemyśleć, czy to jest właśnie ta rasa, której szukacie. Wybór konkretnej rasy, a potem próba poznania typów w danej rasie, następnie odszukanie ODPOWIEDNIEJ hodowli (w tym nawiązanie kontaktu z właścicielami psów z danej hodowli) troszkę Ci zajmie, więc pewnie niemowlak zdąży trochę podrosnąć. Po pierwsze: zapytaj się samej siebie i swojego partnera, czego oczekujecie od psa. Potem szczerze odpowiedzcie sobie na pytanie, co jesteście w stanie zaoferować psu. Potem dopiero wybeirzcie rasę - jak już wybierzecie, poszukajcie np. na fb grupy dot. danej rasy (np. boksera: szukacie grupy na FB boksiową). Czytajcie najwięcej jak się da o danej rasie, umówcie się z właścicielami przedstawicieli ras na spacery, pojeździjcie po hodowcach i wystawach... Dla mnie istotne jest, aby dowiedzieć się o chorobach nękających rasę oraz o to, aby psy w hodowli miały AKTUALNE badania. Aha, nie ma czegoś takiego, że psy w prawdziwej hodowli nie dostaną metryki. Dostaną. Wszystkie. Szukajcie  w hodowlach ZKwP, nie ograniczałabym się tylko do hodowli z okolicy.


Dużo do zrobienia? Być może. Jednak wybierając choćby samochód, też nie kupujecie na ślepo, ale czytacie. Tutaj mamy do czynienia ze szczeniakiem, z żywą istotą, która będzie sikać na dywany, niszczyć meble, podgryzać w czasie zabawy, a potem zacznie uciekać, ciągnąć na smyczy, prowokować psy.... bo to psie dziecko. Pies dorosły ma myślenie na poziomie ludzkiego 2latka  i do tego dochodzi instynktowne działanie - powstaje niezłe combo.

Sama "nie lubię" szczeniaków i nie polecam ich do dzieci. Zresztą, sama wiem, że najlepszy do dzieci jest odchowany pies, taki chociaż 1,5-2letni.  Szczeniaki są bardzo absorbujące. Wymagają wychowania, czyli opieki niemal 24h/dobę. Sama nauka czystości trwa często do ok. 7-10msc życia, a to oznacza na początku (przez peirwsze 2-3msc) wychodzenie ze szczeniakiem, co dwie godziny na spacer (sikupę), a oprócz tego: po jedzeniu, po piciu, po zabawie i spaniu. Nawet w nocy. Dodatkowo szczeniaka musisz nauczyć, kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na spanie. Odpoczynku sam też sie nie nauczy, musisz mu pokazać. Przyzwyczajanie do zostawania samemu w domu trwa parę miesiecy, a poza tym przecież trzeba psa socjalizować, szkolić, konsekwentnie uczyć zasad panujących w domu... Najpierw doczytać psiej literatury, doszkolić się, potem znaleźć kogoś, kto pomoże w szkoleniu (psia szkółka - dobra, a nie pierwsza lepsza, bo każdy może psią szkołę założyć, niestety...)  Powiem Ci, że przy niemowlaku jest ciężko. Zwłaszcza, jak dziecko zacznie Ci raczkować może zdarzyć się, że psi podlotek wpadnie w takie emocje, że będzie - w Twoim mniemaniu - nękał dziecko (a on po prostu nie radzi sobie z zaistniałą sytuacją). 2letniemu maluchowi nie wyjaśnisz, że szczeniak może podgryzać i zaczepiać do zabawy, i wtedy należy być cicho i stanąć jak słup soli. A szczeniak będzie biegał za krzyczącym, piszczącym i uciekającym dzieckiem. I będzie gryzło, będzie niszczyło zabawki dziecka... będzie po prostu psim dzieckiem. I to od Ciebie zależy jak wychowasz. Psy nie spijają mądrości z mlekiem matki. Trzeba je wszystkiego nauczyć i zapewnić im do szczęścia konkretnej pracy i zajęcia (zgodnie z wymaganiami rasy): nie wystarczy dać im jeść, pić, chwilę zabawy czy spacerku wokół osiedla. Ja przy każdym szczeniaku, którego miałam na tzw. "tymczasie" miałam serdecznie dość po miesiącu czy dwóch... a Ty tu decydujesz się na przyjaciela na ok. 18lat.

Bardzo polecam książki Z. Mrzewińskiej oraz artykuły tej Pani: http://www.domipearl.pl/sheltie_domipearl/index.php?-bedzie-sikac-piszczec-i-gryzc,14

 

I... powodzenia w szukaniu dla siebie rasy i psiaka :) I wychowywaniu. Bardzo fajnie, że tutaj zajrzałaś :) Przemyśl dobrze decyzję. Czytaj, pytaj, szukaj :) To zaowocuje, że będziecie szczęśliwi, Wasz pies również.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...