Jump to content
Dogomania

Co poradzić linienie i łupież u psa?


Jenn23

Recommended Posts

Moja sunia ma 13 miesięcy i z nadejściem wiosny straszne linieje. Czarne spodnie muszę czyścić przed każdym wyjściem z domu. Czesanie nic nie daje. Na dodatek po wyczesaniu widać łupież. Jeszcze nigdy nie była kąpana, bo jest czysta. Są jakieś szampony albo cokolwiek, aby tak nie liniała i nie miała łupieżu?

Link to comment
Share on other sites

Cześć,

Wymiana sierści to proces w pełni naturalny - wspomagaj go po prostu wyczesywaniem. Jeśli proceder trwa zbyt długo (tj. ciągnie się) warto zweryfikować czy negatywnego piętna na sierści nie ma odżywianie (karma). 

Wiele dobrych karm ma swoje linie "hair and skin" itd., które możesz wypróbować. Łupież podobnie - może być wynikiem odżywiania, jak i alergii, stresu i wielu innych. Zerknij chociażby tutaj: https://www.wyszczekany.pl/lupiez-u-psa/ .

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dnia 7.05.2018 o 17:04, jan89 napisał:

Cześć,

Wymiana sierści to proces w pełni naturalny - wspomagaj go po prostu wyczesywaniem. Jeśli proceder trwa zbyt długo (tj. ciągnie się) warto zweryfikować czy negatywnego piętna na sierści nie ma odżywianie (karma). 

Wiele dobrych karm ma swoje linie "hair and skin" itd., które możesz wypróbować. Łupież podobnie - może być wynikiem odżywiania, jak i alergii, stresu i wielu innych. Zerknij chociażby tutaj: https://www.wyszczekany.pl/lupiez-u-psa/ .

Pozdrawiam

Wiem, że to normalny proces. Po prostu chciałam się dowiedzieć jak można zmniejszyć chociaż linienie. Czytałam gdzieś, że podobno kąpiel pomaga. Nie wiem na ile to jest prawdą. Są także szampony, ale też nie wiem czy warto inwestować nie mając pewności. Poza tym będą ją niedługo zakroplać przeciw kleszczom, wiec potem nie będą ją kąpała. Jak już to teraz.

Hm stres to ona ma. To prawda. Jest bardzo ze mną zżyta i jak wychodzę rano do pracy, czy na zakupy to strasznie przeżywa mimo, że nie zostaje sama w domu. I łupieżu tak nie widać. Dopiero jak ją wyczeszę.

Link to comment
Share on other sites

No to jeśli chodzi tylko o zminimalizowanie to:

  • codzienne wyczesywanie psa
  • suplementacja Omega-3 i Omega-6
  • stosowanie odżywek wzmacniających włosy

Zamiast kąpieli - wyczesywanie realizuj na mokrym włosie (zwilżonym) - najlepiej jakąś odżywką w sprayu. Zbyt częste kąpiele nie są wskazane, bo usuwamy naturalną powłokę ochronną włosa.

Pozdrawiam

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Musisz być cierpliwa i wyczesywać ją bardzo systematycznie, żeby jak najbardziej zminimalizować to niekontrolowane wypadanie sierści w każdym momencie. A jeżeli chodzi o łupież - powinnaś zgłosić to weterynarzowi, może to tylko rzeczywiście kwestia karmy, ale nigdy nie zaszkodzi zaczerpnąć porady kogoś znającego się na tym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...