Jump to content
Dogomania

AUSTRALIAN CATTLE DOG


Bluebird

Recommended Posts

Ja tak z ciekawości spytam ile jest hodowli tejże rasy w Polsce? Słyszałam ostatnio od hodowczyni weimarów iż Poznaniu są hodowlane:cool3: Od dawna interesowały mnie ACD oraz Kelpie, ale że kelpie w Polsce bodajze nie ma to moje marzenia o tym psie sie skonczyly...i tak sobie moze na przyszlosc szukam rasowego psa a najbardziej do kelpie podobne sa ACD ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 6 months later...
  • 1 year later...

Szukamy domu dla głuchego pieska. Niestety w tej rasie się to zdarza, jest to genetyczne, mimo że oboje rodzice są przebadani w kierunku wszystkich chorób, także w tym kierunku i obustronnie słyszą na co mają odpowiednie certyfikaty. Szczeniaczek ma w tej chwili 10 tygodni, jest oczywiście rodowodowy i ma metrykę, ale z wpisem o tej głuchocie więc w przyszłości musi być wykastrowany. Eksterierowo bardzo dobrze zbudowany i charakterem nie odbiega od innych przedstawicieli tej rasy. Bardzo szybko się uczy naśladując inne psy. Jest do oddania dla odpowiedzialnej osoby, która z uwagi na jego głuchotę nie będzie go wypuszczała poza ogrodzony i bezpieczny teren. Najchętniej do domu, gdzie jest już jeden piesek lub suczka, ale bez skłonności do dominacji. Charakter chłopak ma i to konkretny, dlatego ubolewamy, że to właśnie on jest głuchy. Ma masę energii, ale też potrafi się doskonale skoncentrować. Jak typowy ACD stara się mieć cały czas kontakt ze swoim panem co akurat w tym przypadku zdecydowanie ułatwia pracę z głuchym psem.
Bardzo dobrze odbiera wąsami dzięki czemu do 6 tyg. nie mieliśmy pewności czy słyszy. Być może słyszy wystrzał z petardy itp.( w jednym uchu była min. reakcja przy 90 decybelach ), ale na 100% nie słyszy mowy człowieka.

Nie sprawia problemów, jest bardzo kontaktowy, energiczny i odważny. Doskonale sobie radził w grupie, ale postanowiliśmy, że dla jego dobra zamieszka w mieście aby oswoił się ze wszystkimi obrazami i obcymi zwierzętami. Póki co maltretuje własnego ojca, goldena i jest maltretowany przez własną siostrę, której nie pozostaje dłużny.

Piesek oczywiście jest do oddania, ale nie jest dla nas ciężarem więc pierwszej lepszej osobie go nie oddamy(kilku osobom odmówiliśmy). Oczywiście piesek posiada metryczkę, certyfikat z BAER test, książeczkę zdrowia. Rodzice są wolni od dysplazji bioder i łokci z wynikami HD A ED 0/0, słyszą obustronnie, tata jest DNA prcd PRA - B (carrier) a mama DNA prcd PRA - A (normal) więc piesek może być wolny od genu odpowiedzialnego za prcdPRA lub może być jego nosicielem.

Pieska oddamy jedynie osobie, z którą będzie można utrzymywać stały kontakt, i która zgodzi się na nasze ewentualne odwiedziny u pieska.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mudik']Kara ale masz Kelpie nie daleko bo na Węgrzech po rodzicach z USA są właśnie szczenięta kilka jedzie zagranicę(Belgia,Austria ale jeszcze kilka szczeniąt jest(czarne podpalane)[/quote]
Pisałam kiedyś do hodowli na Węgrzech;)
Ale teraz mam innego australijczyka nie klepie a aussie;)

Link to comment
Share on other sites

Obecnie opieka nad głuchym psem nie jest poświęceniem. Technika pozwala na trening za pomocą obroży z funkcją wibracji i głuchy ACD działa jak pełnosprawny! No, tylko go trzeba obudziś psa, gdy ktoś zakradnie się do domu ;).

A tak przy okazji chciałam zareklamować trochę tą rasę osobom,które szukają psa o podobnej pasji i inteligencji jak maliniak, ale mniejszego i nie tak wrażliwego.
Jest równie pracocholiczny, fanatycznie nakręcony na aport i ma podobnie mało krzykliwą urodę :loveu:
A wszystko po nim spływa, jak po kaczce.

Link to comment
Share on other sites

Mam nadzieję, że maluch znajdzie wspaniały dom :loveu:
[B]Lidush[/B], brawa za postawę :klacz: Niejeden hodowca pozbył by się takiego szczeniaka po cichu, w fałszywym przekonaniu, że to zaważy na renomie hodowli :mad: A przeciez wiadomo, że genetyka, to kapryśna pani i nawet najstaranniejszy dobór hodowlany, nie jest w stanie zagwarantować, że szczeniaki będą idealne. Dla mnie miarą hodowli jest m. in. własnie postępowanie w takich "trudnych" przypadkach.
Nic tak nie nadszarpuje mojego zaufania, jak zapewnienia osoby, która hoduje od lat, na skalę wręcz masową (co w rasach popularnych nie jest rzadkością), że nigdy przenigdy nie zdarzył się ani jeden chory szczeniak. Tiaaaa :evil_lol:

A ja na reklamę tej akurat rasy jestem bardzo podatna ;) Bardzo chętnie poznałabym ją bliżej. Dlatego niesmiało upominam się o aktywację konta na forum ACD :cool3: Kilka dni temu się zarejestrowałam i jak dotąd cisza... :shake:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

[IMG]http://img219.imageshack.us/img219/2360/sawinankz3.jpg[/IMG]

Sawina ma 8 miesięcy więc stało się oczywistym, że wymaganego minimum wzrostu dla rasy nie osiągnie. Ale wada dyskwalifikująca ją z wystaw i hodowli może być zaletą!
Jest jeszcze bardziej "naręczna" niż przeciętny cattledog.
Tak samo skoczna i ruchliwa, a wzrost klasyfikuje ją do klasy mini w agility.

[IMG]http://img218.imageshack.us/img218/8965/sawina265ii0.jpg[/IMG]

Poszukiwany ktoś, kto chciałby przytulankę i sportowca w jednym.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja także marzę o cattledogu i za jakiś czas może sobie sprawię (no, za parę latek). Pociąga mnie u nich to zacięcie do pracy, chęć kontaktu z przewodnikiem, to że ciężko go zmęczyć (słyszałam że często jest to niemożliwe:)) i nie ukrywam, że do głębszego zapoznania się z tą rasą przywiódł mnie najpierw wygląd.
W przyszłości chciałabym uprawiać frisbee z psiakiem i ACD wydaje mi się odpowiedni, wcześniej myślałam o BC, ale (na razie) zrezygnowałam na rzecz cattla. wiadomo że przez ten czas coś jeszze może się zmienić, ale dłuższy czas interesuję sie tymi psami i wiem, że kiedyś cattle dog u mnie zamieszka:)

A Sawinka piękna jest:]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marti91']
W przyszłości chciałabym uprawiać frisbee z psiakiem i ACD wydaje mi się odpowiedni, wcześniej myślałam o BC, ale (na razie) zrezygnowałam na rzecz cattla. ... czas interesuję sie tymi psami i wiem, że kiedyś cattle dog u mnie zamieszka:)
[/quote]

I tego się trzymaj;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...

Witajcie po dłuuuższej chwili :]
Są u mnie już ostatnie szczenięta, jeszcze 5 czeka na fajne domki, 4 wystawowe i jeden nie wystawowy Talisman, ale myślę że świetnie sprawdziłby się w agility lub innym sporcie. Przeszedł też testy "szczeniaczkowe" w straży pożarnej, bo jeden z 3 szczeniaczków miał pójść do straży pożarnej i w przyszłości będzie szkolony jako pies poszukiwawczo-ratowniczy, no i poszedł Tornado :)
Maluszki można zobaczyć na mojej stronie, a do wzięcia oprócz Talismana, są jeszcze piesek Tasman o umaszczeniu blue mottled, suczka Timber o umaszczeniu blue mottled, suczka True Arizona o umaszczeniu blue speckled i suczka Tatanka o umaszczeniu blue speckled. Talisman też jest koloru blue specked :)

Pozdrawiam wszystkich serdecznie! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...