Jump to content
Dogomania

Magdy Pasja - prośba o opinie o hodowli


tarczykowski

Recommended Posts

Dla mnie istotne jest, w jakich warunkach trzymane są psy. W niejednej hodowli psy siedzą w klatkach - wręcz klatka na klatce, gorzej niż zwierzęta futerkowe, a ewentualnemu nabywcy pokazuje się tylko szczeniaka.  Oczywiście wiesz, że w nowo zakładanych hodowlach spod znaku stowarzyszeń miłośników Burka i Azorka  rodowody mogą być wypisane z sufitu i nie ma praktycznie żadnej oceny zgodności rozmnażanych zwierząt z aktualnym wzorcem rasy ani usuwania od hodowli zwierząt o wrodzonych wadach.

Nie dowierzałabym zresztą żadnym ogłoszeniom, czy to z hodowli ZKwP czy innych, dopóki nie zobaczyłabym sama nie tylko suki-matki mojego ewentualnego szczeniaka, ale i warunków, w jakich w hodowli żyją stare zwierzęta, już nie wykorzystywane do rozrodu.

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałem dodać, że szukamy mopsa. Dzwoniłem do kilku hodowli ZKwP i mam mieszane uczucia. Są aktualnie dwa ogłoszenia w moim pobliżu. Pierwsze z hodowli Staszel cena 3000tys do negocjacji - dzwonię i słyszę, że cena psa to 3500zł co więcej został niby ostatni piesek. Chyba każdemu znany trik jak przyciągnać klienta. Druga hodowla ZkwP w Grudziądzu oferuje psy za 2500zł, opinie w internecie jednoznaczne wskazują, że lepiej to miejsce omijać.

Doszedłem do punktu, w którym mam dwie opcje do wyboru, bo kupno psa za 4000zł odpada. Pieska chcę kupić dla dzieciaków, nie będzie jeździł na wystawy.

1. kupić psa ZkwP za 3000zł i ufać jedynie co papierowi bo praktycznie nie mogę znaleźć żadnych opinii o tych hodowlach. Co więcej na zdjęciach są tylko np 4 lub jeden piesek, który siedzi na kanapie w domu. 

2. kupić psa z wymienionej hodowli bo jako jedyna ma same dobre opinie.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w przypadku kupna psa w drugiej opcji rodowód jest nic nie warty. Nie zależy mi na idealnym wyglądzie psa, który miałby zdobywać nagrody i Bóg wie co jeszcze. Chciałbym tylko zdrowego psa, który nie będzie miał wad genetycznych. 

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego zignorowałeś odpowiedz powyżej?

Chcesz mieć zdrowego psa,sprawdz w jakich warunkach sie chowa,jakie badania mają rodzice,jak wygląda matka - itd.Wszystko masz w poście wyżej.A Ty dywagujesz o pieniądzach.Tez ważne.Ale jak pies będzie chorowity,to stracisz o wiele więcej niz teraz "zaoszczędzisz".Nie kupuj kota w worku!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dlaczego zignorowałem? Zgadzam się z tą odpowiedzią. Tylko potrzebowałbym dodatkowych wskazówek od bardziej doświadczonych niż ja, żeby jak sam napisałeś nie kupić kota w worku. Wiem, że muszę zobaczyć rodziców, sprawdzić warunki w jakich żyją zwierzaki, sprawdzić czy nie są zaniedbane itd. Ale co mogę zrobić jeszcze, żeby mieć pewność, że piesek jest zdrowy i nie ma wad genetycznych? Pieniądze są oczywiście, na drugim miejscu i wolę dołożyć niż później mieć ogromne wydatki, ale chyba rozumiesz, że przy dwójce małych dzieci niestety trzeba liczyć wydatki. Tym bardziej, że zakup psa to jedno, a kupno legowiska, smyczy, obroży, karmy, szczepienia itd to druga sprawa.

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, tarczykowski napisał:

Ale co mogę zrobić jeszcze, żeby mieć pewność, że piesek jest zdrowy i nie ma wad genetycznych?

Nigdy takiej pewności miec nie będziesz,możesz co najwyżej ograniczyć ryzyko do minimum - widząc hodowlę na własne oczy,oglądając psy,książeczki zdrowia,warunki.Wady genetyczne nie zawsze są widoczne od razu.Możesz też spisać sensowną umowę z hodowcą na wypadek wystąpienia 'niespodzianek'.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz co...no nic z tego linku nie wynika,wszystkie zdjęcia są prawie identyczne,pani hoduje kilka ras,nie ma zdjęć z domu.Próbowałeś się 'zaprosić' do tej hodowli?Da się?Pani nie ma nic przeciwko?Jeśli masz Fb,to sprobowalabym się skontaktować z autorkami tych jakże optymistycznych opinii...

Ale przede wszystkim - zapytałabym hodowczyni,kiedy mogę przyjechać obejrzeć I wybrać szczeniaka.To- w moim przypadku byłby kluczowy krok.

Zobacz,to małe rasy,a tych szczylków jest dużo...jak na mój gust - za dużo,a do zdjęcia założyć kokardkę - żadna fatyga,zwróc uwagę,że tło wszędzie takie samo.Byłoby wiarygodniej gdyby było zdjęcie rodziców I hasło,że miot Y,to właśnie ich dzieci urodzone dnia-m-ca-roku.

No nic...sam podejmij decyzję,we mnie tkwi nieufność do tych rózowych kokardek...I do tych entuzjastycznych opinii też.Ale - podobno w zyciu - wszystko jest możliwe.

Link to comment
Share on other sites

na Twoim miejscu zastanowiłabym się poważnie nad tą hodowlą - wszystko ładnie wygląda...ale ile tam jest psów?

Mają szczeniaki w sumie z 5 ras z tego co widzę - shih-tzu, maltańczyki, buldożki, mopsy i yorki....nie za dużo jak na jedno "gospodarstwo"? Sporo tych szczeniąt mają..albo mają dużo suczek, albo kryją je zbyt często ...(sunia nie powinna rodzić częściej niż raz na rok...a najlepiej nie częściej niż raz na 1.5 roku!).

Sama mam 5 psów i 3 koty- mieszańce ze schroniska, ale wiem ile jest przy nich roboty w 1, czy nawet w 2 osoby...człowiek życie im poświęca, a to nie są szczeniaki, które wymagają podwójnej uwagi...A w tej hodowli musi być PRZYNAJMNIEJ 5 dorosłych suk + może mają samce + szczeniaki...nawet jak ktoś nie pracuje i żyje ze sprzedanych szczeniąt to zajęcie się taką gromadą, możesz mi wierzyć...bywa awykonalne, by każdemu psu zapewnić to czego naprawdę potrzebuje - kontaktu z człowiekiem, socjalizacji w różnych sytuacjach, spacerów, dobrej pielęgnacji itp...

Dobra karma i szczepienia to nie wszystko...szczeniaki trzeba uczyć życia od najmłodszych tygodni...Przy takiej gromadzie bałabym się braków w socjalizacji chociażby.

 

Plus mówisz, że w domu masz dwójkę małych dzieci (nie wiem, co rozumiesz przez małych - 2 lata? 7? 10?) Pamiętaj, że psem opiekować będziecie się WY - rodzice...nie dzieci...to WY będziecie za psa odpowiedzialni...nawet jeśli w domu jest nastolatek...to nadal za psa odpowiedzialni są rodzice....bo wierzcie mi lub nie, ale nawet najbardziej nakręcone na psa dziecko (no bo przecież ja chce psa, bo Kasia/Ola/Asia ze szkoły ma psa!) może się psem znudzić i nie będzie się nim zajmować...Obowiązki zawsze spadają na rodziców, nie tylko finansowe zobowiązania.

Wspomniałeś o finansach - bardzo ważna kwestia zważywszy, że wybraliście sobie dosyć chorowitą rasę, obarczoną wieloma wadami genetycznymi...oczywiście można liczyć na szczęście, że szczeniak będzie zdrowy i że dożyje w zdrowiu później starości...ale w przypadku mopsów chyba na takie szczęście bym nie liczyła...I nie ma tu wielkiego znaczenia czy hodowla ze stowarzyszenia (choć tu ryzyko choroby genetycznej jest większe), czy z ZKWP...bo ta rasa jest już tak zniszczona genetycznie, że nawet po pozornie zdrowych rodzicach może pojawić się paskudne schorzenie (po dziadkach, babciach itp).

 

Jeśli jednak uparliście się na mopsa, to ok, ale na waszym miejscu poszukałabym jeszcze innych hodowli, może w trochę dalszej okolicy - warto czasem pojechać dalej, ale kupić szczeniaka w naprawdę dobrej hodowli. 

W Polsce poza ZKWP, które należy do FCi i ma wielkie mniemanie o sobie, dobrymi związkami (które działają nie tylko w Polsce, ale w Polsce mają swoje oddziały), które dbają o stan psów w hodowlach, a także prowadzą dokładne rodowody swoich psów (udokumentowane pochodzenie do 3 - 4 pokoleń wstecz, związki te nie powstały w 2012 roku tylko dużo, dużo wcześniej) są jeszcze Polskie Porozumienie Kynologiczne (PPK) oraz World Kennel Union (WKU) i inne, ponizej ich strony- może z tych związków poszukajcie szczeniaka. Zawsze lepsze od nich hodowle (choć i tam zdarzają się niestety pseudo) niż ze stowarzyszeń powstałych po 2012 r. 

WKU: http://worldkennel.org/main.html

PPK: http://ppk.org.pl/

Polska Federacja Kynologiczna https://pfk.org.pl/

Polski Klub Psa Rasowego http://pkpr.republika.pl/

Związek Hodowców Psów Rasowych http://www.zhpr.pl/

Link to comment
Share on other sites

W jakim wieku są Twoje dzieci? Zresztą i tak oczywiste, jak pisze Istar19, że dla Ciebie będą obowiązki, dla dzieci zabawa z pieskiem; byłoby tylko doskonale, gdyby dzieci nie rywalizowały o uczucia zwierzaka, nie były zazdrosne - jeśli to małe dzieci - że pies będzie cenić wyżej dorosłych w domu. Zanim weźmiecie psiaka, warto nauczyć dzieci, że szczeniak ani dorosły pies nie lubi klepania po głowie, porywania w objęcia i podnoszenia na rękach ani chwytania za przednie łapki. 

Byłoby świetnie, gdybyś wśród znajomych znalazł kogoś, kto ma szczeniaka jakiejkolwiek rasy i wybrał się tam na wizytę z dziećmi. Zobaczysz, czy kontakt z pieskiem nie znudzi się dzieciom po 10 minutach.  Jeśli się znudzi - szkoda i zwierzaka i Twoich pieniędzy także.

Prowadziłam zajęcia dla dzieci II klas podstawówki - gdy pytałam kto chce mieć psa, wszystkie dzieciaki krzyczały "ja", po pytaniu kto posprząta psie kupki, były tylko grymasy obrzydzenia.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Właścicielka z hodowli, o której rozmawiamy jest sympatyczną osobą. Chętnie odpowiada na wszystkie pytania, nie ma problemu ze zdjęciem szczeniaków/rodziców. Z umówieniem się na oględziny piesków też nie ma żadnego problemu.

Mieliśmy już buldożka, ale niestety byliśmy zmuszeni go uśpić:( Myślę, że po tak żywiołowej i nieposłusznej rasie z mopsem też damy rade:) Zrobiła się pustka w domu i nie wyobrażamy sobie życie bez psa.

Podsumowując szukać psa tylko z rodowodem?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Uśpiliscie buldożka i liczycie na zdrowego mopsa? obie rasy są genetycznymi pokrakami więc szkoda, że sytuacja z buldożkiem was niczego nie nauczyła.... mało który osobnik w obu tych rasach jest zdrowy wiec liczcie sie z tym.... w dzisiejszych czasach to są bardzo nieodpowiednie rasy..... słabe, chorowite... po co sie w to pchać i dzieciom fundowac kolejne traumy związane z chorobami czy utratą pupila?? Zastanówcie sie jeszcze z 10 razy zanim zdecydujecie sie na te rasy.... małe prawdopodobieństwo że trafi wam sie jakaś zdrowsza sztuka... :(

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...